Na badmintonové Mistrovství České republiky jednotlivců kategorie dospělých – první závodní vrchol roku – se připravovali přední hráči SKB Český Krumlov již od podzimu souběžně se starty v extralize, takže se obě soutěže velmi dobře prolnuly.

Také na poslední akci před šampionátem při turnaji v Českém Těšíně hráči SKB prokázali dobrou výkonnost, když ve dvouhře mužů byli dokonce v oddílovém finále Jaromír Janáček s Maxmiliánem Kořeným a ve smíšené čtyřhře si první místo zajistil pár Jaromír Janáček a Kateřina Tomalová (Klimkovice), a tak byla naděje, že se Krumlováci na vrcholné akci prosadí i tentokrát.

Nejlepší badmintonisté České republiky se koncem minulého týdne tedy již podruhé v řadě sešli v průmyslovém městě severní Moravy, aby se utkali o tituly mistrů republiky a další medaile. Českokrumlovská výprava měla zastoupení ve všech disciplínách kromě dvouhry žen. Jmenovitě byli na startu Pavel Florián, Jaromír Janáček, Maxmilián Kořený, Lucie Černá, nadějný junior Petr Beran a Václav Domin, který startoval ve čtyřhře s křemežským mladíkem Jindřichem Kukačem.

Dvě párová finále

Mistrovství se vydařilo nejvíce Jaromíru Janáčkovi s Petrem Beranem a právě díky prvně jmenovanému můžeme domácí šampionát nazvat „stříbrným".

Janáček se probojoval ve čtyřhře mužů s Beranem až do finále a stejný výsledek se mu podařil také ve smíšené čtyřhře s klimkovickou Tomalovou. Ve finále mužské čtyřhry Janáček s Beranem již podlehli zkušenému páru Bitman a Drančák, ale bylo to ve výborném vyrovnaném zápase (18:21,16:21). V prvním setu Jihočeši sahali po výhře, ale určitá nervozita na jejich straně a zkušenosti na straně druhé rozhodly o tom, že první set a nakonec i celý zápas získal soupeř.

Bitman s Drančákem byli osudem ve čtvrtfinále i druhé naší dvojici v soutěži, Florián a Kořený. Ta sice zdolala v úvodním zápase nasazené jedničky Krále se Stoklasou v třísetovém urputném zápase (17:21, 21:17, 21:19), ale v duelu s pozdějšími mistry to po dvou setech (16:21, 19:21) na medaili nestačilo. Škoda, s příznivějším losem mohl mít Český Krumlov v pánském deblu i dvě medaile.

V mixu zahráli Janáček s Tomalovou opravdu výborně v celém turnaji a i ve finále proti nyní již sedminásobným mistrům ČR Bitmanovi a Bášové sehráli jeden z nejvyrovnanějších zápasů za poslední roky. Zlato pro náš pár tak neviselo až tak vysoko, avšak soupeř byl vytrvalejší i trpělivější ve výměnách a zvítězil ve třech setech (15:21, 21:19, 12:21). Díky losu museli Janáček s Tomalovou již ve čtvrtfinále porazit druhý pár SKB ČK v soutěži Floriána s Černou. Ti hráli v prvních dvou kolech velice dobře, ale v boji o semifinále vyhrál mladší pár s Janáčkem rozdílem třídy. Další postup do finále přes dvojici Hošek / Křížková byl zcela zasloužený.

Ve dvouhrách se skvěle ukázali všichni tři krumlovští zástupci a Janáček i Kořený se probojovali do čtvrtfinále. Soupeřem Janáčka byl úřadující mistr ČR a nejlepší český hráč posledních let Petr Koukal z pražského Meteoru. Janáček mu stačil vždy zhruba do poloviny setu, ale pak Koukal ukázal převahu. Určitá a snad i větší naděje se vkládala do Kořeného, který měl po dvou výhrách za soupeře matadora Fröhlicha z Benátek, mnohonásobného mistra ČR. Kořený držel tempo do poloviny zápasu, avšak zkušený soupeř získal postupně převahu a po dlouhých sedmdesáti minutách porazil Kořeného ve třech sadách (17:21, 21:15, 21:15)!

Junior Beran sehrál po postupu do druhého kola velice nadějnou partii s pozdějším a trochu překvapivým finalistou singlu Mendrekem z Brna. Nicméně na výhru a postup mezi osm nejlepších to ještě nestačilo. Zarputilost a fyzické odhodlání Mendreka byly zatím nad Petrovy síly. Ve dvouhře se prezentoval i Jindřich Kukač ze Sokola Křemže, který v prvním kole narazil na Holuba z Hradce Králové a dále i přes slušný výkon (15:21, 11:21) nepostoupil.

Ve čtyřhře žen jsme postrádali obhájkyni titulu z loňského roku Hanu Milisovou, která je stále v rekonvalescenci po zranění, a tak její tradiční spoluhráčka Lucie Černá startovala tentokrát s Eliškou Maixnerovou z pražské Astry. Debl s krumlovskou hráčkou zůstal před branami semifinále po prohře s párem Lajdová a Kolářová (pozdější finalistky) ve dvou setech 13:21 a 15:21.

Slova od kormidla

Trenér úspěšné výpravy SKB Český Krumlov a předseda klubu v jedné osobě Radek Votava hodnotí letošní šampionát dospělých takto:

„Turnaj se konal za rekordní divácké účasti přibližně dvou tisíc fandů a byl skvělým sportovním i společenským zážitkem. Pořadatelům proto patří velký obdiv a pochvala, což mohu na sto procent potvrdit i ústy našich hráčů. A nám se turnaj také vydařil. Jaromír Janáček vybojoval dvě medaile, a i když ho finálový den zastihl spíše v průměrné formě, tak obě stříbra si moc zaslouží. Ve smíšené čtyřhře jsem medaili očekával a věřil dokonce v titul. Musím ovšem sportovně přiznat, že soupeř odehrál finálový zápas mixu bojovněji a taktičtěji.
Ve druhou medaili jsem pak věřil ve čtyřhře mužů. Zkušení Pavel Florián s Maxem Kořeným trochu doplatili na horší rozlosování, když v prvním kole vydřeli výhru nad prvním nasazeným párem a ve druhém prohráli s pozdějšími vítězi. Páté místo pro Pavla Floriána je s největší pravděpodobností posledním umístěním na mistrovství republiky v jeho bohaté kariéře, ve které získal šest bronzových medailí ve dvouhře, dvě zlaté ve smíšené čtyřhře a čtyři tituly a další dva bronzy ve čtyřhře.

Skvěle z Floriánova stínu ovšem vystoupil Jaromír Janáček, který společně s klubovým spoluhráčem Petrem Beranem využili o něco lepší los a v deblu postoupili zcela nečekaně až do finále. To byla v jejich podání prostě parádní jízda našeho nového deblového páru.

Ve dvouhrách se podle mého podařilo uhrát maxima. Šestnáctiletý Beran skončil na raketě finalisty Mendreka, ale řádně ho potrápil. Kořený svedl sedmdesátiminutovou bitvu s Fröhlichem a Janáček nestačil na pozdějšího mistra Koukala. Lucie Černá také odehrála maximum a nechala na kurtu hodně sil. Rozhodně se její forma posunula od září výše, ale na medaile to ještě nestačilo. Závěrem všem moc děkuji za skvělý turnaj, bojovné výkony a také za neopakovatelné zážitky. A k dosaženým medailím moc gratuluji. Děkuji také trenérům Jiřímu Frendlovi a Hance Milisové, kteří mi při mistrovství republiky pomáhali s koučinkem přímo na kurtech."

Umístění hráčů a hráček z našeho regionu na Mistrovství ČR 2016 dospělých v Karviné:

Dvouhra – muži: 5. Jaromír Janáček, Maxmilián Kořený, 9. Petr Beran (všichni SKB Č. Krumlov), 17. Jindřich Kukač (Sokol Křemže).

Čtyřhra – muži: 2. Jaromír Janáček / Petr Beran, 5. Pavel Florián / Maxmilián Kořený (SKB ČK), 17. Václav Domin / Jindřich Kukač (SKB ČK / Křemže), ženy: 5. Lucie Černá / Eliška Maixnerová (SKB ČK / Astra Praha).

Smíšená čtyřhra: 2. Jaromír Janáček / Kateřina Tomalová (SKB ČK / Klimkovice), 5. Pavel Florián / Lucie Černá (SKB ČK).

Jiří Frendl