Kanoisté SK Vltava pořádali jubilejní – pátý – ročník, dnes už můžeme říci, tradičního sjezdového závodu městem s jedinečnou kulisou krumlovského zámku.

Většinu svých závodů odjedou sjezdaři na přírodních řekách, mezi stromy, loukami a skalami – a proto je krumlovský Down Town tak jedinečný tím, že závodníci projíždí skrz centrum Českého Krumlova.

V obou dnech se konal dlouhý závod ve sjezdu se startem u loděnice klubu SK Vltava, která se nachází těsně pod jezem Rechle. Cíl byl pak u bývalých jatek, kde říčka Polečnice ústí do Vltavy. Tuto 3,5 kilometru dlouhou trať zvládli nejrychlejší závodnici v čase pod 14 minut. Mezi kajakářkami to byla Anežka Paloudová, na singlkanoi Antonín Haleš a v kajaku mužů Petr Grossmann.

Obrození mixů

Kategorie deblkanoistů se však nesla v trochu netradičním duchu a ve startovní listině se nacházely téměř samé mixové posádky. Sobotní závod byl totiž Mistrovstvím České republiky v dlouhém sjezdu v kategorii C2 mix, tedy v takové posádce, kde startuje žena a muž v jedné lodi. Tato v začátcích kanoistiky velmi populární disciplína dnes již téměř vymizela, ale krumlovský kanoistický oddíl se jí snaží vzkřísit – a daří se mu to.

Na start této kategorie se postavilo 14 mixových posádek složených z kamarádů, partnerů i manželských párů všech věkových kategorií a k vidění byly opravdu zajímavé souboje. Nakonec se z vítězství radovala juniorská posádka složená z českokrumlovského Jana Klímy a Barbory Bayerové z Valašského Meziříčí. Na druhém místě skončili Lenka Vandasová a David Jirka, těsně za nimi obsadila bronzovou příčku první čistě krumlovská posádka Karolína Paloudová s Václavem Švadlenou.

Sobotní odpoledne pak patřilo závodu ve sprintu, který startoval hned nad jezem Rechle a končil zhruba minutu jízdy pod ním. V kategoriích jednotlivců se čelní pozice nezměnily a zůstaly stejné jako v dlouhém sjezdu. Mezi deblkanoemi se ale opět bojovalo o tituly, tentokrát při Mistrovství České republiky C2 mix ve sprintu. Nejlépe se dařilo posádce Marie Mašínová a Michal Šmoldas, kteří si odnesli titul mistrů republiky. V těsném závěsu za nimi skončila posádka Karolína Paloudová a Václav Švadlena, na bronzový stupínek se tentokrát postavili Barbora Bayerová s Janem Klímou.

Závod Down Town byl kromě možnosti k obohacení medailové sbírky SK Vltava i dobrým testem stávající formy krumlovských sjezdařů před mistrovstvím světa v Bosně, kam výprava v čele Antonínem Halešem odjíždí už v sobotu (pozn. red. – aktuální informace ze šampionátu přineseme příští týden).

Antonín Haleš, Karel Vosika