Domácím zápasem odstartovali basketbalisté kaplického Spartaku druhou polovinu základní části oblastního přeboru.

Kapličtí si po velkém dramatu připsali velmi důležitou výhru nad béčkem píseckého Sokola, naplno bodovali potřetí v řadě (počtvrté z posledních pěti zápasů) a vylepšili si tak vyhlídky na postup do vyřazovacích bojů.

Spartak Kaplice – Sokol sršni Písek B 85:81 (45:37)

Domácí hráči měli výborný vstup do utkání a v polovině první čtvrtiny vedli již 15:6, když k nezastavení byl především Filip Hejný. Hosté se jen pomalu rozehřívali, jejich hra byla plná chyb a po deseti minutách tak spartakovci vedli již o deset bodů – 24:14.

Ve druhém dějství si domácí neustále drželi bodový odstup a na jakýkoli nápor píseckých sršňů vždy dokázali odpovědět. V závěru poločasu se sice hostům podařilo přiblížit na pět bodů (42:37), ale trojka Vladimíra Mladého v závěrečných vteřinách znamenala přestávkové osmibodové vedení Spartaku – 45:37.

Po změně stran narůstalo skóre jen pozvolna. Ve 22. minutě po Adámkově trefě z perimetru byl stav 50:42, ale pak přišlo hluché období domácích střelců. Hosté přinutili spartakovce k několika chybám a třináctibodovou šňůrou otočili vývoj utkání ve svůj prospěch (26. minuta – 50:55). Rozhořčený kaplický lodivod Blažek si poté vzal oddechový čas a naordinoval svým svěřencům změnu obrany z osobní na zónovou – a tento tah slavil úspěch.

Písečtí hráči si připsali několik ztrát a domácí zásluhou tří tref z perimetru za tři body (2x V. Mladý, 1x Čegan) a jedné dvojky (Fidler) vrátili vedení na svou stranu. Po třech čtvrtinách svítil na ukazateli skóre těsný stav 61:58.

V závěrečné části naopak bylo k vidění nejvíce bodů (dohromady jich padlo 47), dramatická zápletka a šťastný konec pro domácí tým. Vstup do této desetiminutovky byl v režii píseckých sršňů, kteří začali pořádně kousat a ve 33. minutě se znovu dostali do tříbodového vedení – 63:66. V následujících dvou minutách se střelci prosazovali na obou stranách a skóre tak narůstalo rovnoměrně (35. minuta – 70:72). Dvěma rychlými protiútoky hosté odskočili na 70:76 a zdálo se, že půjdou tvrdě za vítězstvím.

Spartakovci však nesložili zbraně, zmobilizovali všechny síly a připravili početnému domácímu publiku dramatickou podívanou. Dvě minuty před koncem měli Kapličtí manko tří bodů (76:79). Odpovědnost na sebe poté vzal nejzkušenější domácí hráč Vladimír Mladý a trefou za tři body vyrovnal (79:79, minutu a třicet vteřin před klaksonem). Následně uběhlo dalších šedesát vteřin, ve kterých se nikdo střelecky neprosadil. Až půl minuty před koncem přišla přesná trojka a opět z rukou V. Mladého – 82:79.

Následoval time out Píseckých a začaly taktické šachy na obou stranách. Hostům se přestala v závěru dařit střelba trestných hodů, když v posledních dvou minutách měli k dispozici 12 pokusů, ale košem propadly jen dva míče (10 vteřin před koncem na 82:81). Naopak, pevné nervy prokázal domácí kapitán Lukáš Hejný, jenž v závěrečných deseti vteřinách čtyřikrát stál na čáře trestného hodu a třikrát byl úspěšný, čímž poslal domácí do čtyřbodového vedení – 85:81. Poslední útok sršňů už vyzněl naprázdno a spartakovci se mohli radovat z výhry.

Střelba za dva body byla na obou stranách hodně vyrovnaná, když domácí ze 46 pokusů přesně zamířili 19x (41,3%), u hostů byl poměr 47/19 (40,4%). Trojky byly také téměř vyrovnané 33/13 (39,4%) – 27/9 (33,3%), ale v trestných hodech byli daleko úspěšnější domácí 13/8 (61,5%) – 35/16 (45,7%). Spartakovci si v duelu připsali 22 ztrát (hosté 17) a 14 zisků (hosté 6). Za zmínku stojí výkon Vladimíra Mladého, který se blýskl bilancí 12/7 (58,3%) při střelbě za tři body.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: V. Mladý 22, F. Hejný 20, Adámek 14, L. Hejný 11, Ševčík, střídali: Čegan 12, Fidler 4, Kratochvíl 2, Dreiling, M. Mladý, trojky: 13 (V. Mladý 7, Čegan 3, Adámek 2, L. Hejný 1), trestné hody: 13/8 (43,5%), čtvrtiny: I. 24:14, II. 21:23, III. 16:21, IV. 24:23.

Znovu až v lednu

Další pokračování oblastního přeboru pod bezednými koši je na programu až po Novém roce, a to o víkendu 9. až 10. ledna 2010, kdy se kapličtí spartakovci opět představí domácímu publiku, a to proti týmu z Jindřichova Hradce.

Tímto přejí všichni činovníci basketbalového oddílu Spartaku Kaplice veselé Vánoce a šťastný nový rok všem svým příznivcům.