Poprvé v krátké historii Letních olympijských her dětí a mládeže v Česku se dostal na pořad soutěží – díky organizátorům z Plzně, také badminton.

Že v Jižních Čechách je tento sport na velmi dobré úrovni, to ví téměř každý – a na Krumlovsku to platí dvojnásob. Tím také se do jihočeského výběru kromě Báry Hadáčkové a Jana Janoštíka ze Sokola České Budějovice dostali i dva zástupci krumlovského regionu, a to jmenovitě Zuzana Matoušková ze Sokola Křemže a Tomáš Švejda z SKB Český Krumlov. Vedením jihočeské výpravy byl pověřen zkušený českokrumlovský trenér Jiří Frendl.

Na VII. Letní olympiádě dětí a mládeže (LODM) v Plzni startovaly reprezentace všech čtrnácti krajů České republiky a také tolik jich bylo hodnoceno za dosažené sportovní výsledky. Všechny kraje přikládaly této akci velký význam, jak po stránce sportovní, tak i společenské a proto startovalo 2299 sportovců ve dvaceti druzích sportu a 58 disciplínách.

Jihočeský kraj také tuto akci plně podpořil. Jeho sportovci v celkovém hodnocení krajů se v průběhu celého soutěžního týdne pohybovali na druhém až šestém místě. Nakonec přece jen náš kraj skončil v první polovině soutěžících, a to na šestém místě s 267 body, pouze o 8 bodů za Zlínským krajem. Také mladí badmintonisté si vedli velmi zdatně a pro kraj přinesli plných 75 bodů do celkového hodnocení, což znamená 28 procent všech získaných bodů.

Mladí jihočeští badmintonisté navíc vybojovali na olympiádě dva cenné kovy, když Tomáš Švejda s Janem Janoštíkem brali bronz ve čtyřhře chlapců, kde až v boji o postup do finále podlehli dvojici Blaník a Twardzik z Moravskoslezského kraje ve dvou sadách (17:21, 11:21). Úspěch výpravy dovršila stříbrnou medailí Bára Hadáčková ve dvouhře dívek. Až ve finále nestačila na mistryni republiky Terezu Švábíkovou z Moravskoslezského kraje, které podlehla ve dvou setech (12:21, 18:21).

Trenér výpravy jihočeských badmintonistů Jiří Frendl hodnotí:

„V první řadě bych chtěl za všechny poděkovat, že jsme mohli na této velkolepé akci startovat. Pořadatelé se skutečně vytáhli. Moc jsme si všechno užili a myslím, že jsme i výrazně pozitivně promluvili do konečného pořadí. Ani v jedné disciplíně jsme nebyli favority, protože kromě Zuzany jsou ostatní o rok až o tři mladší. Jejich mládí však nemělo vliv na předváděné badmintonové umění a hlavně statečnost a bojovnost neprodat kůži lacino přinesly tento skvělý úspěch. Vybojování dvou medailí a zisk více než čtvrtiny bodů pro kraj, to pokládám za hodně dobrý výsledek, za který se rozhodně nemusíme stydět. Všichni členové týmu podali maximální výkony a nenechali se deprimovat staršími soupeři. Moc jim ještě jednou děkuji za reprezentaci okresu a celého kraje."

Výsledky badmintonistů jihočeského výběru na VII. LODM v Plzni:

Dvouhra – dívky: 2. Hadáčková (Sokol ČB), 9. Matoušková (Křemže), chlapci: 7. Švejda (SKB ČK), 9. Janoštík (Sokol ČB).

Čtyřhra – dívky: 5. Hadáčková / Matoušková, chlapci: 3. Švejda / Janoštík.

Smíšená čtyřhra: 5. Hadáčková / Janoštík, 9. Matoušková / Švejda.

Jiří Frendl, Karel Vosika