O prvním březnovém víkendu se na „moravském poli" v hustopečské sportovní hale hrál celostátní badmintonový turnaj jednotlivců Grand Prix kategorie mladších juniorů do sedmnácti let.

Na republikové měření sil se z našeho okresu kvalifikovali Zuzana Matoušková ze Sokola Křemže a věkem ještě žáci Linda Šmikmátorová a Tomáš Švejda z SKB Český Krumlov. A výsledky napověděly, že turnaj by mohl být dobrým odrazovým můstkem zejména pro křemežskou Matouškovou, která se poprvé probojovala do semifinále prestižní dvouhry, a také pro krumlovského Švejdu, jenž dokonce vybojoval prvenství ve smíšené čtyřhře.

Soutěž byla zahájena jako tradičně smíšenou čtyřhrou, ve které startoval Tomáš Švejda se svou stálou spoluhráčkou ze žákovské kategorie Kateřinou Zuzákovou z Benátek nad Jizerou. První žákovský pár u nás nenechal nikoho na pochybách, že chce své prvenství potvrdit také mezi staršími soupeři – a to se podařilo. Do finále se probojovali přes dvojice Ehm / Bártová (Pardubice), když se po prvním prohraném setu zadaptovali na vyšší soutěž a nakonec postoupili po třísetové bitvě (14:21, 21:6, 21:16). Přes druhé kolo přešli poměrně hladce po výhře nad párem Hynek a Fukalová (Rychnov / Český Těšín) ve dvou setech (21:8, 21:17). V boji o semifinále je čekal souboj proti nasazené trojce, dvojici Kulíšek a Járová z pražské Astry. Zápas byl hodně vyrovnaný, ale v třísetovém duelu postoupili (21:19, 14:21, 21:19). V semifinále proti pražské dvojici Palán a Sonková (Prosek / Astra ZM) po výborném výkonu vyhráli první set 21:9 a druhý již vyrovnaný a vydřený v koncovce 22:20. Mladý pár Švejda a Zuzáková se každým zápasem zlepšoval, což potvrdil i v nedělním finále, ve kterém porazil nasazenou jedničku Vajsetl a Vacková (Liberec / Radotín Praha) ve dvou přesvědčivých setech (21:13, 21:14).

Křemežská Zuzana Matoušková ve smíšené čtyřhře startovala s nejdeckým Ondřejem Šilhanem a skončili hned v úvodu na raketách páru Slíva a Škarková z Kopřivnice (19:21, 13:21).

Vše si vynahradila Matoušková ve dvouhře. Do semifinále prošla hladce přes Šmídovou z Plzně (21:7, 21:9) a Otáhalovou ze Židlochovic (21:9, 21:16). V nedělním boji o finále měla za soupeřku nejlepší republikovou žákyni Zuzákovou z Benátek, se kterou sehrála vyrovnaný zápas zejména v prvním setu. Nakonec však do finále nepostoupila po prohře ve dvou setech (20:22, 13:21).

Ve čtyřhře se Matouškové již nedařilo a se spoluhráčkou Martinou Šmídovou z Plzně hladce podlehly pozdějším vítězkám Krpatové se Zuzákovou (Pardubice / Benátky) ve dvou sadách (10:21, 16:21).

Ve dvouhře juniorů to měl Tomáš Švejda proti starším soupeřům dost těžké, ale nezalekl se jich a probojoval se až do čtvrtfinále. Nejprve jasně porazil Wallera z pražské Astry (21:16, 21:11). Po skreči soupeře ve druhém kole pak postoupil proti Královi z Mostu do zápasu o semifinále. Do duelu vstoupil trochu zakřiknutě a hrál zbytečně opatrně, soupeř ho přehrával a set skončil prohrou (17:21). Druhý však byl úplným opakem. Švejda začal hrát bez chyb a naplno, daleko více se soustředil na údery, které soupeři vadily – a set vyhrál (21:14). Třetí sada byla hodně vyrovnaná, ale na zkušenějšího soupeře to tentokrát bohužel nestačilo (17:21).

Ve dvouhře dívek nastoupila krumlovská Linda Šmikmátorová v prvním kole proti Šmídové z Plzně. Odehrála dobrý zápas, ale její výkon na starší zkušenější soupeřku nestačil (15:21, 13:21) – a do dalšího kola nepostoupila.

Ve čtyřhře juniorek Šmikmátorová měla za spoluhráčku Coppenolleovou z Orlové. Nijak výrazně se tyto hráčky neprosadily, když podlehly hned v 1. kole staršímu a zkušenějšímu páru Fukalová a Bártová (Český Těšín / Pardubice) ve dvou hladkých sadách (16:21, 10:21).

Závěrečné vystoupení Tomáše Švejdy bylo ve čtyřhře juniorů s Janem Janoštíkem, tradičním spoluhráčem ze Sokola Č. Budějovice. Mladí Jihočeši vstoupili do deblu velmi dobře a po celkem vydařených zápasech bez problému postoupili až do semifinále přes dvojice Dvořák / Šilhan (Kladno / Nejdek) 21:8, 21:10 a Kozel / Kostrhun (Podivín / Brno) 21:12, 21:15. V semifinále nastoupili proti Seberovi s Wallerem (Astra Praha), se kterými prohráli ve dvou bojovných setech (18:21, 12:21).

Umístění hráčů z našeho okresu na celostátním turnaji mladších juniorů U17 v Hustopečích:

Dvouhra – chlapci: 5. Tomáš Švejda (SKB ČK), dívky: 3. Zuzana Matoušková (Křemže), 17. Linda Šmikmátorová (SKB ČK).

Čtyřhra – chlapci: 3. Švejda / Janoštík (Sokol ČB), dívky: 9. Šmikmátorová / Van Coppenolle (Orlová), Matoušková / Šmídová (Plzeň).

Smíšená čtyřhra: 1. Švejda / Zuzáková (Benátky), 9. Šilhan (Nejdek) / Matoušková.

Jiří Frendl