Stejně jako v loňské sezoně skončila i letos jízda basketbalistů kaplického Spartaku v semifinále oblastního přeboru. Cestu do finále spartakovcům překazil posílený táborský BK, který pro vyřazovací část soutěže postavil zcela nový tým. Kapličtí navíc soupeři ulehčili postup tím, že se jim  ani v jednom ze dvou duelů nedařilo střelecky. Pro oba zápasy navíc nebyl k dispozici hlavní kouč Václav Blažek, kterého na lavičce musel nahradit Pavel Dreiling.

Z druhé dvojice postoupil do finále vítěz základní části z Pelhřimova, jenž si poradil s Vimperkem.

Domácí prohra

1. semifinále: Kaplice – BK Tábor B 49:82 (25:48) – stav série 0:1.

Soupeř z města husitů přicestoval do Kaplice k prvnímu semifinále se zcela jinou sestavou, než která za Tábor nastupovala v základní části. Potvrdila se tak očekávání, že pro udržení druholigové příslušnosti táborského áčka udělá maximum – a byly přepsány soupisky se změnou hráčů mezi oběma celky. Jen pro za zajímavost: hráči, kteří standardně hrají za táborský B tým, v sobotu nastoupili ve druhé lize v Karlových Varech a utrpěli na západě debakl v poměru 99:38.

Domácí vstoupili do utkání velmi nervózně a opatrnost jim hodně svazovala ruce. Hosté naopak od prvních minut šli za svým cílem – postupem. Ve 4. minutě odskočili Táborští do osmibodového trháku (4:12) – a přišel první time out Spartaku. Po něm sice Kapličtí snížili na 9:12, jenomže sedmibodová šňůra poslala hosty do dvouciferného vedení (8. minuta – 9:19). Manko domácích se do konce první periody ještě navýšilo,  a to na 14 bodů – 14:28.

Ve druhém dějství se nejprve hrálo vyrovnaně, když oba celky rovnoměrně skórovaly a v polovině této čtvrtiny ukazovala tabule stav 21:35. Pak ovšem opustilo domácí celek střelecké štěstí a dlouhé čtyři minuty nedokázali dostat míč úspěšně do koše. Toho zkušení hosté využili a další sérií odskočili do dvacetibodového vedení (19. minuta – 21:41). To však ještě nebyl konec a do šaten se pak odcházelo za výmluvného stavu 25:48.

Po změně stran Kapličtí zabojovali a ukázali zaplněným ochozům lepší výkon, než v první půli. Hráči BK však drželi otěže utkání pevně v rukou a nepřipustili žádné zdramatizování. Po třiceti minutách hry byl rozdíl mezi oběma celky sedmadvacet bodů –  41:68. O vítězi zápasu bylo rozhodnuto.

V závěrečné části už se hrálo jen o konečnou podobu výsledku. Domácí se vrátili ke střelecké nemohoucnosti z první půle, ale zlepšenou obranou eliminovali táborské kontry,  a tak bylo v této periodě k vidění nejméně bodů (dohromady jich padlo jen 22). Po závěrečném hvizdu si přesto spartakovci vysloužili veliký potlesk od svých příznivců, kterým patří dík za vytvořenou kulisu zápasu.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 12, Novotný 11, L. Hejný 8, Adámek 2, Kratochvíl, střídali: Mladý 8, Míšek 6, Beň 2, Ševčík, Pe. Dreiling, trojky: 3 (Čegan 2, Novotný 1), trestné hody: 27/20 (74,1%), fauly: 21, diváci: 150, čtvrtiny: I. 14:28, II. 11:20, III. 16:20, IV. 8:14.

Konec v odvetě

2. semifinále: BK Tábor B –  Kaplice 84:48 (44:22) – konečný stav série 2:0.

K nedělní odvetě do města husitů cestovali Kapličtí s odhodláním poprat se ještě o výhru a zdramatizování série. Od prvních minut předváděli hosté vysoké nasazení v obraně a v polovině první periody s domácími drželi krok – 5:4. Poté se však Táborským povedlo několik rychlých protiútoků a desetibodovou šňůrou odskočili do dvouciferného trháku (7. minuta – 15:5). Hosté reagovali oddechovým časem, ale rozjeté domácí se jim nepodařilo přibrzdit. Po deseti minutách narostlo manko Spartaku na čtrnáct bodů – 26:12.

Kapličtí se stejně jako v sobotu potýkali s nepřesnou muškou, což výstižně okomentoval i nejzkušenější z nich Petr Dreiling: „My jsme teda střelci." Táborským hráčům naopak do koše padlo téměř vše a v polovině duelu hřál domácí už dvaadvacetibodový náskok – 44:22.

Hosté již věděli, že pro ně série a tím i sezona končí, a tak si minuty na hřišti rozdělili všichni hráči rovnoměrně, aby si zápas užili. Naproti tomu domácí hráli stále v nejsilnější sestavě. V polovině třetí části po trojce Adámka byl rozdíl ve skóre stále 22 bodů, jenže tříminutový hluchý úsek Spartaku přinesl prohloubení ztráty na třicet čtyři bodů (29. minuta – 67:33). Po třiceti minutách hry ukazoval tabule stav 70:35.

V závěrečné části už se jen dohrávalo, přesto bylo k vidění i několik pěkných akcí. Táborští získali tuto čtvrtinu poměrem 14:13 a konečný výsledek se tak zastavil na hodnotě 84:48.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 15, L. Hejný 15, Adámek 5, Kratochvíl 3, Novotný 2, střídali: Pe. Dreiling 5, Mladý 3, Beň, Ševčík, trojky: 6 (Čegan 2, Hejný, Adámek, Kratochvíl, Dreiling po 1), fauly: 31, čtvrtiny: I. 26:12, II. 18:10, III. 26:13, IV. 14:13.

Tečka za sezonou

Kapličtí spartakovci se krom vychýlené mušky potýkali i se zdravotními potížemi některých hráčů, a tak jejich výkon ani nemohl být stoprocentní. Přesto v soubojích s druholigovými hráči odvedli slušný výkon. Nedělním utkáním skončila kaplickým hráčům basketbalová sezona 2012/13, ke které se ještě na sportovní straně Českokrumlovského deníku vrátíme závěrečnými statistikami.

Ve druhém semifinále play off přehrál favorizovaný Pelhřimov soupeře z Vimperka (84:51 a 73:67) a postaví se Táboru v boji o prvenství v letošním ročníku oblastního přeboru mužů.

Jan Beň