Kanoistika patří v Gymnáziu olympijských nadějí v Českých Budějovicích už řadu let mezi kmenové sporty.
A také mezi nejúspěšnější.
Vodní slalomáři a rychlostní kanoisté pravidelně přivážejí medaile z celorepublikových závodů, ti nejtalentovanější se dokonce dokázali prosadit na evropské i světové scéně. Ředitel Gymnázia olympijských nadějí Jiří Krauskopf připravil pro početnou skupinu kanoistů další vylepšení už tak kvalitních podmínek. Od tohoto týdne slouží pro tréninkové účely speciální trenažér, na kterém se v posilovně mohou připravovat nejen kajakáři (se dvěma listy na pádle), ale i kanoisté (s jedním listem). Slavnostní akt předání trenažéru studentům svěřil ředitel Gymnázia do rukou osobě nejpovolanější. Dvojnásobnému vítězi olympijských her Martinu Doktorovi, jednomu z nejlepších a nejúspěšnějších českých kanoistů všech dob: „My se spolu pravidelně setkáváme při jednáních předsednictva Českého klubu fair play,” popisuje Krauskopf, jaké cesty zavály olympionika na český jih. „Martin jel do Lince vyřizovat podmínky soustředění pro reprezentaci, odtud už do Českých Budějovic nebylo daleko,” usmívá se.
Martin Doktor (rozhovor s úspěšným olympionikem v Deníku přineseme v úterý 20.12.) si speciální zařízení ve školní posilovně se zájmem prohlédl, pomohl dokonce s jeho finální instalací. „Bez těchto pomůcek už to dnes na vrcholové úrovni nejde,” vyprávěl dvojnásobný olympijský vítěz. „V zimě se prostě musí něco dělat. Buď využíváte právě trenažér nebo pádlovací bazén.”
V českobudějovickém Gymnáziu olympijských nadějí aktuálně praktikují první variantu. „Trenažéry jsou v zimním období východiskem,” přikyvuje Martin Doktor, který potvrdil, že propracovanější jsou verze pro kajakáře, kanoisté jsou v tomto směru trochu zanedbáváni. „Kajak se na speciálním trenažéru dá určitě trénovat o něco lépe, pro kanoisty ještě všechny podrobnosti nejsou dotaženy až k dokonalosti.”
Trenažér by měl vylepšit podmínky sportovcům, kteří mají v zimě starosti s najížděním kilometrů. Jiří Krauskopf má o využití nového zařízení jasnou představu: „Dá se na něm simulovat pohyb na vodě. Kajakáři i kanoisté mají tyč, která je jako pádlo, ta je napojena na zařízení, na kterém se dá upravovat velikost zátěže. Snímač spolu s počítačem vyhodnocují konkrétní údaje.” Sportovec se tak okamžitě dozví, jaká je délka a kvalita jeho záběru, může porovnat sílu a rychlost pravé a levé strany. „V kombinaci se snímači tepové frekvence a tlaku se dá také vysledovat okamžitá odpověď organizmu.”
Studenti GON Č. Budějovice by se v zimní přípravě mohli posunout zase o krok dál. „Věříme, že trenažér pomůže dosud naší velmi úspěšné skupině udržet výborné výsledky, dokonce by výkony měly být ještě lepší,” doplnil ředitel GON České Budějovice Jiří Krauskopf.