Ve sportovní hale ostravské Sarezy se uskutečnil poslední letošní šampionát judistů, tentokrát pro kategorii mladšího žactva.

Na Přebor ČR postoupilo hned osm kaplických judistů, kteří zvládli náročné kvalifikační turnaje v rámci Českého poháru.

„Už tato početná  nominace je úspěchem, neboť z republikového žebříčku postupovala jen jedna čtvrtina soutěžících s největším počtem získaných kvalifikačních bodů, takže na republice se opravdu předvedla špička mladých judistických nadějí," připomíná kaplický trenér Libor Štěpánek.

Tři zlata

Lucie Mašková, druhá závodnice republikového žebříčku, startovala na ostravském tatami v hmotnostní kategorii do 44 kg. V turnajovém pavouku se probojovala až do  finále, když postupně přešla přes Schovankovou (Chlumec nad Cidlinou), Jelínkovou (Teplice) a Fuksovou (Benešov). V souboji o zlato pak nedala šanci Kovářové z pražského USK a zcela zaslouženě se mohla radovat ze zisku republikového zlata a titulu přebornice ČR.

Po celou sezonu v hmotnostní kategorii do 36 kg kralovala Renata Zachová. V kvalifikaci nasbírala nejvíce bodů a právem postupovala z prvního místa. Roli papírové favoritky zvládla i ona, když postoupila přes Lagovou (Veselí na Moravě), Kašubovou (Břeclav) a Filipcovou (Ostrava)  do finále. Zápas s litoměřickou Škrancovou ukončila před časovým limitem krásným chvatem Uchi-Mata a radost ze zisku druhé zlaté kaplické medaile mohla propuknout naplno. Pro Zachovou je to již druhý titul přebornice ČR, když obhájila ten loňský.

Mezi mladšími žáky v hmotnostní kategorii do 42 kg startoval Radek Rousek, kterému patřilo druhé místo v republikovém žebříčku. Výsledky jednotlivých kvalifikačních turnajů však ukazovaly, že prvních deset závodníků může pomýšlet na medaile. V silné konkurenci se ovšem kaplický závodník prosadil a po výborných výkonech postoupil do finále, když porazil brněnského Kratochvíla, přerovského Čecháka a domácího Franeka. V závěrečném utkání proti novobydžovskému Vávrovi hned v úvodu Rousek prohrával, ale ostrým finišem nepříznivý stav otočil a zvítězil. Radek Rousek získal pro kaplické judo třetí titul přeborníka ČR pro rok 2012.

Dva bronzy

Johana Paťhová startovala v kategorii do 48 kg, kde potvrdila letošní stabilní výkonnost. Dvě vyhraná utkání a jedna porážka s pozdější vítězkou znamenala v konečném hodnocení třetí místo a zisk bronzové medaile.

V kategorii do 40 kg nastoupila Michaela Šťastná, která obhajovala loňský titul. I ona se pavoukem probojovala až na konečné třetí místo. V úvodním utkání sice prohrála, ale následující tři výhry ji posunuly na bronzový stupínek. Medailová sbírka  kaplického klubu se tím rozrostla na pět cenných kovů.

Na bodovaném pátém místě se v hmotnostní kategorii do 38 kg umístil Petr Zach. Přestože na medaili nedosáhl, jeho zápasová bilance čtyři výhry a dvě prohry je velmi dobrá. I on potvrdil, že patří do republikové špičky.

Alena Nováková v kategorii do 48 kg obsadila konečné sedmé místo a Luboš Slánský v kategorii do 55 kg neprošel přes úvodní kolo.

Slova od kormidla

Trenér kaplických judistů Libor Štěpánek hodnotí ostravský šampionát mladšího žactva takto:

„Tento fantastický výsledek nás vyhoupl na první místo v hodnocení klubů, což opravdu nikdo z nás nečekal. Hodně jsme si slibovali od děvčat, a to  se také ziskem dvou zlatých a dvou bronzových medailí potvrdilo. Ale i Radek Rousek se pral skvěle, neudělal chybu a odměnou mu je také zlatá medaile. Naši závodníci v silné konkurenci uspěli a prosadili se na přední místa. A co víc, znovu jsme potvrdili, že patříme mezi nejlepší žákovské oddíly v celé republice."

Libor Štěpánek, Karel Vosika