Kapličtí potřebovali dohnat ztrátu pětadvacet bodů (úvodní zápas ztratili poměrem 64:89), a to se jim nepodařilo, když si připsali porážku i před domácím publikem.

Hráči od Otavy přijeli dobře připraveni a svým pojetím hry vůbec nepřipustili možnost obratu v sérii. Po dvou výhrách zaslouženě postoupili do finále písečtí Sršni.

Spartak Kaplice – Sokol Sršni Písek C 70:72 (31:37) – 0:2 na zápasy

Trenér kaplického Spartaku Pavel Milsimer mohl v odvetě počítat s navrátilci Lukášem Hejným a Pavlem Míškem, avšak musel kalkulovat s minus pětadvaceti body z prvního duelu. Hosté ovšem kromě pohodlného náskoku v zádech dorazili i ve velmi silné sestavě.

Spartakovci chtěli do utkání vlétnout, vypracovat si vedení a živit naději na postup do finále. Ovšem Sršni přicestovali dobře připraveni a hned od prvních minut otupovali kaplickou snahu. Úvodní desetiminutovka moc basketbalové krásy nepobrala a byl k vidění spíše boj. V její polovině vedli domácí 9:5, avšak na jejím konci po trojce Tótha ztráceli čtyři body – 15:19.

Ve druhém dějství Kapličtí díky Novotnému nejprve vyrovnali (12. minuta – 19:19), avšak vzápětí opět museli dotahovat (14. minuta – 19:25). Blesková reakce v podobě tří trojek v řadě (Hejný, Adámek, Novotný) dala domácím naději (16. minuta – 28:27), jenomže hráči od Otavy obrat v utkání nepřipustili. Díky trefám z čáry trestného hodu odskočili hosté do šestibodového trháku v polovině utkání – 31:37.

Po obrátce bylo na domácích hráčích vidět, jak moc chtějí stav střetnutí otočit. Do hry dali vše, nešetřili se. Písečtí však byli dobře připraveni, navíc jim více a více narůstala psychická pohoda. To se projevilo v časovém úseku hry mezi 23. až 25. minutou, kdy odskočili ze stavu 40:41 na 40:49 – a přišel time out Spartaku. Trenér Milsimer nešetřil hlasivky a nabádal hráče k aktivnější hře především na útočné polovině. Po návratu na hřiště jeho svěřenci ožili a vrátili se zpět do boje o vítězství – 50:52 po třech čtvrtinách.

Na začátku závěrečné periody už bylo jasné, že na postup do finále soutěže Kapličtí nedosáhnou. Přesto se nevzdali a bojovali alespoň o výhru. Jenže písecký celek byl skvěle připraven a nedovolil domácím hráčům výsledek otočit. Ve 32. minutě sice ukazoval tabule stav 53:52, pak už však byli v roli vedoucího celku pouze Sršni. Spartakovci dotahovali, hráli ve vysokém nasazení, kombinovali obranu, měnili rytmus hry. Nic ale na soupeře nepůsobilo a Písečtí si hlídali postup do finále. Zklamání u kaplických hráčů se projevilo i v koncovce, kdy se nepodařilo zlomit vítězství na domácí stranu. Míšek třicet vteřin před koncem snížil na 70:71, ale definitivní podobu výsledku dal písecký Tóth – 70:72.

Střelecký táhl kaplický tým veterán Roman Adámek, jenž dokázal prodat své dlouholeté zkušenosti a do koše Písku nasázel 27 bodů.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 27, Čegan 9, Hejný L. 8, Míšek 3, Ševčík, střídali: Novotný 16, Šulek, 7, Vaniš, Pintner, trojky: 10 (Adámek 5, Hejný 2, Čegan, Šulek a Novotný po 1), trestné hody: 21/14 (66,7%), čtvrtiny: I. 15:19, II. 16:18, III. 19:18, IV. 20:20.

SLOVA OD KORMIDLA

Kaplický trenér Pavel Milsimer po druhém semifinále na domácí palubovce řekl:

„K zápasu jsme přistoupili zodpovědně. Kluci hráli na maximum, ale soupeř byl prostě lepší. V sezoně jsme ho jedinkrát porazili a třikrát s ním prohráli, Písek tedy postoupil oprávněně. Nám uškodil systém soutěže, kdy jsme šest týdnů čekali na soupeře. Hráli jsme sice modelové zápasy, ale v těch o postup nešlo, a tak se k nim přistupovalo i jinak. Soupeři gratuluji k výhře a finálové účasti. Nás nyní čeká konec sezony.“

SRŠNI S LEGENDAMI

Druhá semifinálová série: Legends České Budějovice – Pelhřimov 78:55 (1. zápas 76:67) – 2:0 na zápasy.

Finále mezi celky Legends České Budějovice a Sokola Sršni Písek C se rovněž bude hrát na dva vítězné zápasy.

O třetí místo se již nehraje, a tak Kaplickým díky lepšímu umístění po základní části připadla v sezoně 2017/2018 oblastního přeboru konečná třetí příčka.

Jan Beň