Šéftrenérem mládeže v Junioru je dlouholetý zkušený hráč Václav Mrkvička. Jak tedy on vnímá připravenost týmů do sezony? Především co se týče dorostu, který by měl být postupně zásobárnou hráčů pro týmy mužů.
„Máme v tuto chvíli krajský přebor dorostu, ale do budoucna bychom chtěli mít divizi. Pro kluky z okolí, kteří třeba hrají kraj a jsou tady na školách, nemá význam hrát za Strakonice stejnou soutěž. Jakmile by tady byla divize, osloví to další hráče z okolí. Přechod z divize dorostu do krajského přeboru mužů by pak nemusel být tak markantní. Krajský přebor dorostu je slabší, je tam málo zápasů, i když teď začne nějaká nadstavba, takže jich bude více. Pro město jako Strakonice bychom chtěli mít všechny soutěže v divizi,“ uvedl Václav Mrkvička a pokračoval: „Co se týče dorostu obsazením trenérů, tak starší trénuje Vlasta Klusoň s Kamilem Hesounem, mladší dorost Marek Švejnoha s Markem Hůzlem. Teď děláme nějaké nové kluky do staršího dorostu, do mladších se posunul ročník 2009, těch bylo hodně, což nás loňskou sezonu trápilo. Početně by neměl být problém.“
Ideální stav by byl, aby si již v dorosteneckém věku hráči sem tam osahali dospělý fotbal alespoň v béčku. „V minulé sezoně jsme měli osm hráčů, kteří přecházeli k mužům. Všem jsme dali možnost nakouknout mezi dospělé, ať už v podobě A-týmu nebo B-týmu. Tato návaznost by měla pokračovat, i když v menším měřítku, protože kluků ročníku 2006 moc nevychází. Ale určitě je priorita klubu, aby ti kluci přecházeli do mužů a zůstávali ve Strakonicích. Krajský přebor a B třída jsou ideální soutěže. Na jaře ti kluci, když šli za béčko, tak tam byli znát jak rychlostně, tak trénovaností z dorostu. Když hraju krajský přebor dorostu a trénuju s dospělými, tak když přijdu do B třídy hrát mužskou soutěž, mělo by to být znát,“ uvedl k doplňování kádru mužů Václav Mrkvička a dodal: „Náš cíl je, aby neměli kluci důvod odcházet. Chceme vytvořit zázemí, aby hráli ve Strakonicích. Když jsem v dorostu a budu makat, vím, že když se nedostanu do áčka, můžu hrát za béčko. Trenéři mají na starost zapracovávat naše mladé dorostence. Trenér B-týmu, Martin Linhart má prioritu zapracovávat naše mladé do dospělého fotbalu.“
Fotogalerie: KP dorost: Strakonice - Písek B. 240518
Žákovské týmy Junioru zůstávají v republikových soutěžích, budou hrát shodně druhou žákovskou ligu skupinu A. „Žáci jedou ve čtyřech kategoriích od patnácti do dvanácti let. Každá má své trenérské obsazení. Řešíme u ročníku 2012 podstav trenérů, obecně je jich málo. Každá kategorie má hlavního trenéra, asistenta. U ročníku 2012 řešíme post hlavního trenéra. Petr Baloušek a Pavel Polan skončili. Chtěl bych jim poděkovat za skvělou práci, ale rozhodli se na vlastní žádost odejít. Musíme tam doplnit trenéry. David Miklas je tam sám, ale postupně se tam trenéři doplní. Intenzivně na tom pracujeme. Dnes je složité najít kvalitního trenéra na plný úvazek,“ hovořil o žácích V. Mrkvička a dodal: „Máme divizi u starších žáků a mladších. Přihlásili jsme i okresní přebor jako béčko, což je dobře. Pro nás je u těchto kategorií prioritou kvantita, abychom si pak mohli vybírat a profitovaly z toho i okolní kluby.“
Fotogalerie: Junior Strakonice - Rokycany U15. 240521
Starší žákovské kategorie si hrály spodní polovinu tabulek. „Je to takový ten spodek. Nemáme problém v žádné kategorii se zachránit, ale nejsme na špičce. Je důležité, aby kluci hráli lepší zápasy než v krajském přeboru. Potřebujeme divizi žáků, aby nám kluci neodcházeli. Když je někdo perfektní, ať jde do Dynama, ale nemyslím si, že musí chodit do Písku. Myslím si, že se trénujeme stejně a děti mají partu stejně jako v Písku. Soutěž tam není jiná. Děti musí o víkendu hrát, ať už v divizi nebo okresním přeboru. Dítě musí o víkendu nastoupit a mít nějaké minuty. Proto se dělá béčko, aby kluci hráli třeba 40 minut. Přes týden trénuju a o víkendu hraju. To je vyvrcholení týdne. Není možné, abych o víkendu nehrál nebo hrál 10 minut,“ doplnil Mrkvička.
Velice dobře fungují v Junioru nejmladší kategorie a nechybí ani fotbalová školička. „U přípravek máme školičku, kde nejmenší začínají. Přípravky hrají krajský přebor a béčka okresní přebor. Nejmenší mají turnaje. Ve školičce máme nějakých čtyřicet dětí,“ dodal k nejmladším fotbalistům V. Mrkvička.
Fotogalerie: Přípravky Junior Strakonice. 240516
Vizí Junioru bylo před lety navázání spolupráce s některou z místních škol a vytvořit zde kroužky. Funguje to? „Martin Linhart, trenér béčka mužů a druhý asistent u áčka docházel či dochází do jedné ze škol a vede tam fotbalové kroužky. Spolupráce je dobrá,“ uvedl šéftrenér mládeže a pokračoval: „Osobně si však myslím, že by se to mělo vrátit k tomu, aby ti nejlepší žáci a dorostenci z okolních klubů to šli zkusit do Strakonic a zkusili vykopat dorosteneckou divizi. Ti hráči, kteří by na ni neměli, by se zase vrátili do svých původních klubů. Je lepší, než aby šel hráč v klubu v patnácti do mužů, aby prošel dorostem Strakonic a pak se třeba, pokud se nechytí v Junioru, vrátil. Především o dorost je třeba se prioritně starat, tam bývá největší úbytek hráčů.“
Pokud se trénování věnují bývalí hráči, je to ku prospěchu věci. „Je znát, když trenér fotbal hrával nebo hraje. U kategorií, kromě dorostu, by to mělo být hlavně o tom, aby to kluky bavilo. Potřebujeme na každou kategorii minimálně 12 až 14 hráčů. Snažíme se pracovat na tom, aby nikdo neodcházel. Když někdo odejde, že se mu tady nelíbí, je něco špatně,“ doplnil V. Mrkvička
Fotbalistům se i v konkurenci mnoha sportů daří kategorie naplňovat. „Máme problém pouze u jedné kategorie trenérsky a u ročníku 2011 je méně hráčů, ale dá se to vyřešit doplňováním z mladší kategorie. S počty problémy nemáme. Fotbal je nejlevnější sport, koupím kopačky, míč a můžu jít hrát. Příspěvky se platí všude, ale jsou dražší sporty. Fotbal je dostupný je to nejsledovanější sport a u nás mají zájemci stále dveře otevřené,“ zve do Junioru Václav Mrkvička.