„Tolik sněhu ve Frymburku dlouho nenapadlo, nyní už to bude skoro 50 cm. V minulých dnech jsme kvůli neustálému sněžení i větru stopy upravovali několikrát denně, za což nám běžkaři dost děkovali. Stopy najíždíme skútrem se stopořezem, ale před víkendem upravíme stopy širokou rolbou ze Skiparku Frymburk“, řekl Miroslav Maurer, z místního klubu Atletiko Frymburk, který se o úpravu běžeckých stop denně stará.

Nenáročné běžecké tratě se v délce 15 km táhnou po pastvinách, a proto zde nehrozí nebezpečí padajících stromů jako v lesích. V osadě Svatonina Lhota zhruba v polovině trasy se nachází příjemný bufet s teplými nápoji a domácí kuchyní.
Ze současného počasí jsou nadšeni místní podnikatelé. Půjčovny běžek i provozovatelé restaurací jsou na nápor turistů připraveni a očekávají rušný víkend.

Běžecké stopy ve Frymburku jsou bezplatné. Nástup na běžecké tratě je na fotbalovém stadionu, vedle kterého se nachází velké bezplatné parkoviště. Na náměstí i u aquaparku jsou otevřeny dvě lyžařské půjčovny, které nabízejí speciální běžky s šupinami, které nesmýkají a není je potřeba ani voskovat. S regionálním turistickým průvodcem Grenzgenial navíc získáte slevu 1+1 osoba zdarma na zapůjčení běžeckých lyží včetně bot a hůlek. (k zakoupení v infocentrech na Lipensku za 200 Kč).

Martin Řezáč