Ve středu klasickým závodem odstartovalo v srbském Kraljevu mistrovství Evropy v kanoistickém sjezdu. Českou republiku na šampionátu reprezentují také dva zástupci krumlovského kanoistického klubu SK Vltava – Antonín Haleš a Hana Peterková. A oba jsou úplnými nováčky v českém seniorském reprezentačním výběru.

Krumlovský odchovanec Antonín Haleš v loňském roce udělal velký výkonnostní pokrok, který završil senzačním ziskem stříbrné medaile na ME juniorů. Rozdíl mezi juniorským a seniorským závoděním je však veliký a přechod mezi těmito kategoriemi bývá často komplikovaný. Haleš však udělal opět velký skok ve výkonnosti. Celou zimu jeho oranžová loď téměř každodenně hltala dávky kilometrů – a poctivá příprava se začala projevovat hned v úvodních závodech roku.

Těžká kvalifikace

Na evropském šampionátu se závodí v dlouhém sjezdu a ve sprintu.

Sprintová část české kvalifikace se jela na těžkých úsecích Labe, Kamenice a slovenského Váhu a pro Haleše po odjetí těchto závodů byl reprezentační dres dost vzdálený. Nutno dodat, že měl také smůlu, když při závodě na Labi Halešovy záběry neunesla karbonová trubka jeho pádla, což kromě okamžitého konce jízdy znamenalo také konec nadějí na nominaci pro sprintové závody. Závod na Labi byl bohužel také součástí zatím stále ještě neuzavřené kvalifikace na letošní světový šampionát ve sprintu, který se tak Halešovi velice vzdálil.

Do uzavření evropské kvalifikace ale zbývaly ještě závody v klasickém „dlouhém“ sjezdu a poslední díl se měl odehrát na technickém úseku horní Otavy. S ohledem na nízký stav vody byly ale závody na poslední chvíli přesunuty na jednodušší úsek, což trošku nahrálo mladým závodníkům – a Haleš nabízené šance využil. Dvě výborné jízdy znamenaly po součtu kvalifikačních bodů třetí pozici v národním družstvu! Nutno však poznamenat, že vstup do reprezentace Halešovi usnadnil v kvalifikaci lépe postavený oddílový kolega a trenér Lukáš Novosad, který se účasti v reprezentačním družstvu v tomto roce z pracovních důvodů vzdal.

Haleš bude mít oproti ostatním závodníkům na probíhajícím evropském Šampionátu jednu výhodu i nevýhodu. Výhodou je skutečnost, že se šampionát odehrává na stejném místě, kde Haleš před rokem vyválčil své juniorské evropské medaile. Nevýhodou je potom doplňkový obsah Halešových zavazadel. Kromě sportovních věcí je mezi nimi také kopice učebnic a sešitů. Haleš totiž právě v Srbsku zažívá velice netradiční pojetí předmaturitního „svatého“ týdne a po návratu ze šampionátu zamíří rovnou před maturitní komisi českokrumlovského gymnázia.

Nová disciplína

Borovanská rodačka Hana Peterková je čerstvou posilou krumlovského SK Vltava. Do oddílu přišla v závěru loňského roku s vizitkou mistryně Evropy v raftingu a přední české sjezdové singlkanoistky. V ženské kanoistice vždy dominoval kajak a ženy se na kanoích objevují poměrně krátce. Až v loňském roce mezinárodní kanoistická federace poprvé vzala singlkanoistky „na milost“ a také v rámci světového šampionátu ve sjezdu proběhl první neoficiální závod singlkanoistek. Myšlenka našla svou podporu a v letošním roce bude mít na světové scéně závod singlkanoistek už punc oficiálního závodu, což se pomalu odráží v zájmu o tuto novou disciplínu.

Nutno dodat, že základna je zatím úzká a zejména v závodech na obtížných tratích dochází mnohdy k situaci, že si mnohá děvčata zatím netroufají nastoupit do závodu. Těm odvážným pak nezbude, než nastoupit ve společném závodě s muži. Toto je v podstatě zatím téměř pravidlem u závodů Českého poháru, které se jezdí na velice obtížných vodách. V případě Peterkové to však nic neubírá na kvalitě výkonu, ba naopak.
Hana Peterková v současné době drží 27. pozici mužského pořadí ČP a svými výkony nabourává mručení některých pochybovačů, že singl není pro ženy. Všechny těžké závody zajela obdivuhodně. Závod Labskou soutěskou u Špindlerova Mlýna zvládla jako jediná žena na singlu a „vyplavání“ z lodi se jí povedlo naštěstí jen při tréninkové jízdě v Liptovském Mikuláši.

Po zdravotních komplikacích, které po závodě na Labi potkaly pardubickou Valíkovou, bude Hana Peterková na šampionátu v Srbsku jedinou českou závodnicí v kategorii singlkanoistek. Startovní pole je velkou neznámou a naděje na evropský úspěch jsou otevřené…

Program ME v kanoistickém sjezdu v srbském Kraljevu: čtvrtek 12. května – klasický (dlouhý) závod družstev, sobota 14. května – sprint, neděle 15. května – sprint družstev. Pozn.: už ve středu ME odstartovalo klasickým (dlouhým) individuálním závodem.

Tomáš Palouda