S úsměvem jemu vlastním dorazil do redakce Českokrumlovského deníku letos devatenáctiletý závodník oddílu kanoistiky SK Vltava Antonín Haleš.

S českým reprezentantem ve sjezdu na divoké vodě jsme hovořili o letošních závodnických vrcholech. Ještě před tím však přišla řeč i na školu, což jsou ovšem nádoby spojité. „Státní maturitu, tu obtížnější, jsem udělal, takže mě bez přijímaček vzali na ČVUT,“ přibližuje Antonín Haleš a jedním dechem dodává: „Od října už budu v Praze. Tam budu trénovat a hostovat, ale závodit chci pořád za SK Vltava. Toho klubu se prostě nevzdám, je to srdeční záležitost!“ má jasno českokrumlovský mladík, jenž si po loňských medailích z ME juniorů letos už odbyl úspěšnou premiéru na velkém bojišti, a to mezi dospělými.

Do desítky v Evropě

Prvním vrcholem této sezony byl pro Antonína Haleše start na mistrovství Evropy ve sjezdu, které se stejně jako loňský šampionát nadějí konalo v srbském Kraljevu. Tam si krumlovské želízko dojelo nejprve pro sedmé místo v dlouhém závodě. „Se sedmičkou jsem byl celkem spokojený. Být do desítky je paráda, i když na páté místo jsem ztratil jen asi dvě vteřiny. První čtyři byli daleko, ale na pětku bylo. Teď s odstupem času to trochu mrzí,“ vrací se Haleš ke své velké premiéře.

Ve sprintovém závodě ME si pak Haleš dojel pro osmé pořadí. „To mě překvapilo. Do loňska mi totiž sprinty vůbec nešly. Tam musíte mít daleko větší zkušenosti, jediná malá chybička je hrozně moc znát. Letos se mi ale kratší závody celkem daří a už jsem si vyjel i nominaci na předmistrovství světa,“ těší mladého singlkanoistu, který na ME spolu s dalším „Vltavákem“ a svým trenérem Lukášem Novosadem jel i závod družstev, kde na Čechy zbyla nepopulární bramborová medaile. „Němci, Francouzi a Chorvati jsou zatím trochu jinde. Papírově na nás vycházelo čtvrté místo, a to jsme také potvrdili. Mě nejvíc těší, že jsem mohl jet tak velký závod s Lukášem. A celkově hodnotím Evropu hodně kladně. Být dvakrát do desítky v jednotlivcích je super. A hlavně jsem posbíral zkušenosti do příštích let,“ připomíná Haleš.

Světové sprinty

V polovině června Antonín Haleš zamířil do německého Augsburgu, kde se na přetěžkém olympijském kanále jelo mistrovství světa ve sprintu na divoké vodě. „Nominaci jsem si vyjel na poslední chvíli. Závod v Liptovském Mikuláši se mi nepovedl. Ve Špindlerově Mlýně jsem zase zlomil pádlo a vypadalo to, že je všechno v háji. Na poslední nominační závod do Opavy jsem pak jel s tím, že musím vyhrát. A ono to vyšlo,“ přibližuje Haleš pro něj už vlastně tradiční nominační peripetie a k samotnému MS pak dodává: „Úplně poprvé se konalo sprintové mistrovství světa samostatně. Navíc to bylo podle nových pravidel, kdy se nejdřív jedou dvě kvalifikační jízdy, z nichž po sečtení časů vyjdou postupující do finále. V singlkanoi to byla dvanáctka, což byl můj cíl. Ve finále jsou už ti nejlepší. Být v této společnosti, to už je známka dobrého výkonu.“

Do finálové jízdy MS postoupil Haleš spolu s pardubickým Ondřejem Rolencem, jenž si nakonec z Německa odvezl bronz. Na naše želízko zbylo dvanácté pořadí. „Protože se jede pouze jedna jízda, která rozhoduje o všem, tak prostě musíte jet vabank. A to se mi nepovedlo. Ten systém se mi ale hodně líbí. A sprinty jsou atraktivní, což se potvrdilo i v Německu, kde přišlo pět tisíc diváků. Byl tam velký kotel, všichni fandili, skvělý zážitek,“ přibližuje Haleš, jenž si spolu s pardubickou dvojkou Rolenc a Kejklíček vyjel další letošní „brambory“ v soutěži hlídek.

Přímo z dějiště MS pak zamířil Antonín Haleš na závody světového poháru do slovinského Bovce, kde se na řece Soča představil spolu s Lukášem Novosadem a dalším krumlovským závodníkem Davidem Jirkou. „S juniorskou reprezentací jsme tady měli nejprve čtyřdenní soustředění. V nádherném prostředí Julských Alp je navíc asi nejhezčí příroda, jakou jsem na vodě zatím zažil. V dlouhém sjezdu jsem tady dojel jedenáctý, Lukáš byl dvanáctý a David patnáctý,“ vyjmenovává Haleš a přidává perličku: „V noci před druhým závodním dnem přišel takový liják, že voda v řece za chvíli stoupla o dva metry. Závod se zrušil a místo sprintu jsme hned ráno jeli domů. Byl to ovšem výborný týden pro přípravu.“

V jednom kole

Evropským a světovým šampionátem však výčet letošních závodních vrcholů Antonína Haleše ještě zdaleka nekončí… „Volno jsem měl jen chvíli. Už o víkendu budou ve Veltrusech závody Českého poháru ve sprintu, které se zároveň pojedou jako mistrovství republiky klubových hlídek. Tam určitě chceme pro Krumlov medaili. Přímo z Veltrus pojedu s juniorskou reprezentací na soustředění do Krumlova. S juniory budu doma trénovat a pomáhat jim. Za týden se pak jede ve Francii už zmiňované předmistrovství světa. To bude příprava na příští šampionát, který tam bude za rok. Koncem července jedu na juniorské mistrovství světa do Opavy, kde budu pomáhat a pracovat i jako komentátor. Od srpna pak přesedlám na raft. Pojedeme na soustředění do Norska, kde se budeme připravovat na říjnové mistrovství světa juniorů v Kostarice. Z našeho klubu tam bude ještě Martin Novák a jako náhradník kaplický Filip Musil. Mám to nabité, ale na všechno se už moc těším. A nejvíc asi do Kostariky. Po Evropě jsem toho najezdil plno, ale za oceánem jsem ještě nebyl,“ říká věčně dobře naladěný Antonín Haleš.

My mu jen popřejme, aby svými výkony a výsledky dělal nadále radost sobě i svým fandům.