HISTORICKÝ ZÁPIS

První historické prvenství českých badmintonistů na evropském okruhu dospělých vybojovala dvojice Janáček a Švejda ve čtyřhře mužů.

Jako nenasazení Janáček se Švejdou hned v prvním kole měli za soupeře Dány Tofta s Vestergaardem a po třech velmi vyrovnaných setech (ve třetím 23:21) postoupili do dalšího kola.

Vypadalo to, že tato výhra mladé Jihočechy nastartovala, neboť poté již vždy po bojích postupovali až do finále proti Rusům Kurdyukovovi s Okolovem. S těmito hráči z východu Češi málokdy vůbec vyhrávají, ale Janáčkovi se Švejdou se to opět ve třech setech (18:21, 21:15, 21:15) povedlo!

Ve dvouhře se ještě daleko dostal krumlovský Ondřej Král, který prošel až do osmičky, kde pak již ztratil zápas s nasazenou trojkou Polákem Rogalskim (13:21, 12:21).

Šestnáctiletý Švejda se neprobojoval z kvalifikace dvouhry a Janáček podlehl již v prvním kole.

SLOVA OD KORMIDLA

Šéftrenér a předseda krumlovského badmintonového klubu SKB Radek Votava k vystoupení svých svěřenců v Pobaltí řekl:

„Vše vypadá jednoduše. Ale… Cestovali jsme v pěti autem nejprve do Lotyšska, kde odehráli kluci první turnaj. Odjezd v pondělí, příjezd v úterý, středa a čtvrtek trénink a turnaj v Lotyšsku začal. V neděli následovala krátká zastávka u moře, rozloučení se Sabinou Milovou, která letěla domů, a přejezd do Kaunasu. Pondělí, úterý, středa tréninky a od čtvrtka do neděle se hrál turnaj. Po vyhraném finálovém zápase jsme nasedli do auta a jeli domů. V pondělí dopoledne příjezd domů, volno, úterý a středa trénink a ve čtvrtek odlet na další turnaj…

Do toho hráči v těchto dnech dodělávají zkoušky a já se snažím na turnajích co nejvíce pracovat. I na těchto turnajích je veliká konkurence hráčů a hráček z více než třiceti zemí z celého světa, včetně Asie. Když k tomu připočteme, že Ondřej nebyl pro druhý turnaj fit a Mirka bolela kolena z tvrdé podlahy, tak to je docela pěkný zážitek.

Často mi lidé říkají, jak se máme, že si takto cestujeme, to samé určitě slýchají hráči. No, popravdě, je to jenom auto, hala, ubytování, jídlo, spánek, škola nebo práce, a tak pořád dokola… A když se najde jeden klidnější den, jako nyní, kdy jsme mohli být pár hodin u moře a třeba se vyblbnout na skútru, tak to je velká odměna.

Jsem rád, že zejména v Kaunasu to hráčům sedlo. Ondřej bojoval nejenom se soupeřem, ale i se sebou, ovšem jeho postup do čtvrtfinále je super výsledek. Kluci v deblu pak hodně překvapili. Vyhrát turnaj evropského je prostě paráda a velká odměna za práci! Je to jiné, než vyhrát celostátní turnaj, je to o mnoho více! V jednotlivých zápasech se zlepšovali a jejich výkon vygradoval ve finále. Všem třem patří ode mně velký palec nahoru!“

Konečná umístění hráčů SKB Český Krumlov na MM Litvy – dvouhra: 5. Ondřej Král, 17. Jaromír Janáček, kvalifikace Tomáš Švejda, čtyřhra muži: 1. Jaromír Janáček / Tomáš Švejda.

Radek Votava, Karel Vosika