Prázdniny skončily nejen všem dětem školou povinným, ale také badmintonistům. Již dnes odstartuje v Českých Budějovicích sezona 2011/12 krajským turnajem Grand Prix C kategorie juniorů U19, na kterém nebudou chybět ani zástupci českokrumlovského regionu.
O tom, jaká byla minulá sezona, co čeká badmintonisty v novém ročníku a dalších zajímavostech, jsme si podívali s předsedou Jihočeského badmintonového svazu a místopředsedou SKB Č. Krumlov Karlem Kotyzou. Ten se však v současné době nemůže věnovat svojí práci naplno, protože si před dvěma týdny při jedné z ranních rozcviček s hráči zlomil kotník a musel podstoupit dvě operace.
Dokážete s odstupem času zhodnotit, co se v předchozí badmintonové sezoně povedlo?
Jako Jihočeši můžeme být pyšní na výsledky hráčů z kategorie U13, kde se mimořádně dařilo dětem nejen z Krumlova, ale také Křemže, Budějovic i Vodňan. Byla to historicky jedna z největších účastí malých dětí na celostátních turnajích. V dalších kategoriích se pak mluví v podstatě už jenom o krumlovském oddílu. Starší žáci SKB získali překvapivou, ale o to cennější zlatou medaili na mistrovství republiky smíšených družstev, když náš klub dokázal postavit tým, ve kterém byli čtyři vyrovnaní kluci a čtyři vyrovnaná děvčata. Tím se nemohl pochlubit nikdo jiný. V juniorské kategorii kralují Lucka Černá s Mirkem Janáčkem, kteří sklízí ohromné úspěchy v sedmnáctkách i devatenáctkách. A mezi špičku kategorie dospělých nadále patří Martina Benešová s Pavlem Floriánem. Oba však působí v zahraničí, takže je můžeme sledovat už jenom zpovzdálí.
Stalo se naopak něco, co vás nepotěšilo nebo z čeho nemáte radost?
Dramatické změny se odehrály především na svazu. Každý určitě ví, co se děje kolem Sazky, takže peníze z ČSTV na menší sporty nejdou už vůbec. Snažíme se tedy nějak přežívat. Po letech se nám povedlo zavést členské příspěvky od jihočeských aktivních hráčů, což se mnohde setkalo s nepochopením či dokonce odporem. Bohužel nemůžeme spoléhat na to, že peníze někde dostaneme, musíme je vygenerovat. K badmintonové licenci, za kterou se každých pět let platí 300 korun, nyní přibude roční příspěvek ve výši 50 korun.
Jaká je podle vašeho názoru budoucnost vašeho domovského oddílu z Českého Krumlova?
Já doufám, že skvělá! (směje se) Je to ale otázka financí a přístupu města. Jestliže dokáže dál udržet svoji politiku podpory mládeže ve sportu, asi budeme schopni existovat. Pokud by však radikálně omezilo přísun peněz oddílům, tak naši budoucnost růžově nevidím. Příspěvek na pronájem haly už byl snížen, takže nyní sháníme peníze z vlastních zdrojů na nájem od poloviny listopadu až do konce roku. Tyto finance jsme v minulosti mohli použít třeba při cestách dětí na turnaje.
V průběhu letní přestávky jste absolvovali několik klubových soustředění. Přistupovali mladí badmintonisté k přípravě zodpovědně?
Vezmu to z jiného konce. Na začátku prázdnin pořádáme tradiční soustředění na kolech v Černém Kříži, kam jezdí okolo dvaceti dětí. Jde tam především o utužení kolektivu v době, kdy všichni mají od badmintonu volno. Snažíme se jezdit na kole, sportovat a zažívat věci, na které pak děti nezapomenou. Několikrát se jim podařilo společně zmoknout, lezli na rozhlednu, šli na dlouhý pěší výlet či nedostali jídlo podle svých představ. Na takové momenty pak vzpomínají a žijí z toho celou sezonu. Je to takový tmel, který dává děti dohromady a pomáhá jim překonat období puberty, kdy plno z nich se sportem skončí. V našem klubu je pak udrží parta, kterou si vytvořili.
Jaká je vůbec v dnešní době televizí a počítačů naděje, že mladí lidé u badmintonu vydrží?
Nyní máme generaci badmintonistů, kteří přecházeli z dorostu do dospělých a pořád hrají. Dříve odešli v šestnácti nebo sedmnácti letech a už se v hale nikdy neukázali. V současnosti si chodí dvakrát týdne zapinkat a jsou ochotni pomoci při soustředění nebo v průběhu turnajů. Jak jsem říkal, je to jenom o partě.
Vraťme se k přípravě na novou sezonu. O červencových akcích klubu jsme již informovali před časem, ale jak se hráči chystali na sezonu ve druhé polovině prázdnin?
Samotná tréninková práce začala ve druhém srpnovém týdnu, kdy se v Krumlově uskutečnil první Summer Camp, který vedl olympionik a špičkový trenér Tomáš Mendrek. Kempu se zúčastnilo čtyřicet dětí z celé republiky i zahraničí. Myslím, že vysoká úroveň tohoto tréninkového bloku hodně překvapila ty, kteří měsíc a půl nic nedělali. Mendrek je vyhlášený tím, že velmi dbá na fyzičku. V jeho pětačtyřiceti letech by mu ji mohl leckterý patnáctiletý hráč závidět. Druhého Summer Campu už se zúčastnily mladší děti výhradně z Čech. Oba kempy byly zaměřené na fyzickou kondici, v hale se pak drilovaly jednotlivé údery. Poslední prázdninový týden jsme se věnovali už jenom našim hráčům při tradičním letním klubovém soustředění. To se koná hlavně z toho důvodu, aby všichni, kteří badminton o prázdninách nehráli, dostali signál, že už se zase začíná. Tam se ukáže, kdo o tento sport má zájem a kdo ne. Všechny tyto akce pak prokládal hlavní trenér Radek Votava tréninky s naší elitou.
V mých očích je badmintonová sezona neuvěřitelně nabitá. Jak dokážete motivovat hráče k tomu, aby pořád měli chuť jezdit na turnaje?
Jejich hlavní motivací je nějaký úspěch. Když dokáží někoho porazit, přinese jim to adrenalinový zážitek, který je donutí k další práci. Jinde než na turnaji totiž vyhrát nemůžou. Trenér hráče proto musí badminton naučit tak, aby dokázal vítězit. Nemusí vyhrát celý turnaj, ale aspoň jeden nebo dva zápasy.
Jaký bude vrchol příští sezony? Do koho vkládáte největší naděje?
Na podzim nás čeká mistrovství Evropy juniorů kategorie U17, což bude velký podnik. Hráče musí nominovat trenér juniorské reprezentace, takže se tam nedá jinak postoupit. Pokud nenastanou nějaké zákulisní čachry, tak Lucce Černé ani Mirkovi Janáčkovi by neměla nominace utéct. Otázkou zůstává, jestli se do národního týmu nepodaří proniknout Sabině Milové, která udělala přes léto ohromný kus práce. Poté, co dostala pozvánku na reprezentační soustředění, ukázala, že je připravena víc než ostatní dívky. Pro ni by to byl neuvěřitelný úspěch, vždyť je jí teprve čtrnáct! Na jaře nás pak čekají mistrovství republiky všech věkových kategorií, kde má každý hráč svůj cíl, a to nejen z Krumlova, ale i dalších jihočeských klubů. Loňský rok byl specifický pro kategorii do třinácti let, kde měl náš kraj velké zastoupení. Všichni totiž budou v U13 pokračovat také v této sezoně.
Minulý týden nás navždy opustila křemežská ikona Zdeněk Podpěra. Můžete vzpomenout na tuto osobnost jihočeského badmintonu?
Zdeněk byl neuvěřitelný pracant, a to byl jeho největší přínos našemu sportu. Dokázal odtrénovat spousty hodin zcela zdarma a zorganizoval desítky a desítky turnajů. Myslím si, že to, co přinesl jihočeskému badmintonu, je nesmazatelné. Byl jednou z duší křemežského klubu. Díru po něm budou hodně těžko zacelovat…