Hokejbal vznikal právě v jihočeské metropoli pod Černou věží. Psal se rok 1982, když se začaly organizovat první turnaje v tomto mladém sportu. „Takzvaný bendy hokej byl mezi paneláky zaběhnutý. Postupně se dolaďovala pravidla a vznikl hokejbal. U tohoto projektu stál Vladimír Hnilička, jenž byl jedním z hlavních zakladatelů tohoto sportu u nás,“ připomíná ředitel světového šampionátu Přemysl Horák, který dává dohromady historii tohoto mladého odvětví.

„Když v roce 2000 pan Hnilička zemřel, tak mi jeho manželka předala veškeré dokumenty, které jsem použil pro další zpracování historie nejen Sportovního klubu Pedagog, kde hokejbal začínal, ale celého tohoto našeho sportu,“ dodává.

Základnu našla hra tehdy na asfaltu a s tenisovým míčkem právě v Českých Budějovicích, kde se v devadesátých letech minulého století začaly také hrát první soutěže.

První oficiální pravidla byla ustavena v roce 1989 a o rok později byl založen Českomoravský svaz hokejbalu. „V příštím roce oslaví hokejbal třicáté narozeniny. Je pro nás velkou ctí, že u příležitosti tohoto jubilea můžeme přímo v Českých Budějovicích uspořádat takovou akci, jakou světový šampionát je,“ zdůrazní Horák.

V rámci mistrovství světa bude představena nová kniha o hokejbalu, která bude popisovat právě začátky tohoto sportu. „Vladimír Hnilička by byl určitě rád, že se staráme o historii a hlavně v ní pokračujeme. Světový šampionát bude odměnou pro celý českobudějovický hokejbal,“ je přesvědčen.

Patronem šampionátu se stal věhlasný hokejista, jihočeský patriot, trojnásobný vítěz Stanley Cupu a dvojnásobný mistr světa Jaroslav Pouzar. „Jarda je sportovec tělem i duší. Když jsem mu zavolal, tak se chtěl okamžitě sejít a plácli jsme si. Dlouhá léta chodil fandit hokejbalovému mužstvu HC Pekárenská, který měl ve svých řadách právě hokejová jména,“ s respektem Horák hovoří o hokejové legendě.

Pouzar si prý relativně příbuzný sport také jednou vyzkoušel. Ale skutečně jen jednou. „Protože zjistil, že při hokejbalu se musí běhat (smích). S Jardou jsem v kontaktu a informuji ho o přípravách mistrovství. Zajímá se o to, které státy přijedou. A pořád mu nejde do hlavy, že se bude hrát na hokejovém hřišti. Že šel hokejbal tak rychle kupředu a hráči jsou na tom fyzicky lépe než někteří hokejisté,“ směje se Horák.

Které země se tedy mistrovství světa zúčastní? „Oficiální přihlášky ještě nemáme, ale předběžně můžeme počítat s Kanadou, USA, Bermudami, Portugalskem, Itálií či Řeckem. Představí se samozřejmě hokejbalová velmoc Slovensko a pořádající Česká republika. Další jednání se vede s týmy jako jsou Švýcarsko, Rakousko, Haiti, Finsko,“ vypočítává předseda SK Pedagog. „Kapacita pro turnaj mužů je šestnáct týmů a věřím, že bude naplněna,“ ujišťuje. Poprvé v historii se bude hrát také turnaj žen.

Přípravy na tak velkou akci začínají velice brzy. Podcenit se nesmí skutečně nic. „Prioritně jsme oslovili město České Budějovice a Jihočeský kraj. Byl jsem velice překvapen jejich reakcí a podporou, které se nám dostalo,“ oceňuje ředitel světového turnaje.

Generálním partnerem se stala společnost OIG Power. „Za to jsme rádi, že českobudějovické firmy pomáhají sportu ve městě. A to nejen olympijským a preferovaným odvětvím. Martinu Kubovi patří velké poděkování a stejně tak Budějovickému Budvaru, který se stal rovněž partnerem mistrovství,“ chválí Přemysl Horák.

Důležité je včas zajistit všem účastníkům ubytování, což může být v letní sezoně docela oříšek. „Zapracovali jsme na tom raději s velkým předstihem a můžeme oznámit, že ubytování i stravování pro sportovce a jejich příznivce je zajištěné. A to převážně přímo v Českých Budějovicích nebo nejbližším okolí,“ chlubí se Horák. „Jsme připraveni začít pracovat na přípravě organizačních pracovníků. O dalším vývoji příprav budeme informovat na tiskové konferenci v září.“

V hrubých rysech je velká sportovní událost nachystána. Teď bude Horákův organizační štáb pracovat na detailech. „Ty budou právě nejnáročnější,“ je si Horák vědom. „Doprovodné akce, pořadatelská služba, přeprava hráčů i funkcionářů a spousta dalších záležitostí. Je toho hodně. Proto budeme apelovat na širokou veřejnost z řad hráčů hokejbalu, ale i ostatních, aby se hlásili na pomoc s organizací. Bude to pro nás moc důležité a předem všem zájemcům děkujeme,“ vzkazuje.

„Jsem velmi rád, že světová hokejbalová federace dala souhlas pořádat mistrovství světa kategorie Masters právě v Českých Budějovicích, kde byl hokejbal oficiálně založen. Šampionát uspořádáme na počest Vladimíra Hniličky, který již bohužel není mezi námi,“ vzdává Přemysl Horák hold zakladateli českého hokejbalu.