Už v prvním kole vyřazovací části oblastního přeboru basketbalistů skončila cesta okresního zástupce – kaplického Spartaku – v tomto ročníku nejvyšší krajské soutěže pod bezednými koši.

Papírově sice byli Kapličtí favoritem série, neboť obsadili třetí místo po základní části, výkonem v prvním domácím utkání si však cestu do semifinále prakticky zavřeli. Přesto se spartakovci nevzdali a bojovali až do poslední minuty série. Semifinále si ovšem zahraje jindřichohradecká rezerva prvoligového BK Lions.

Spartak Kaplice – BK Lions Jindřichův Hradec B 72:79 (30:43)

Kapličtí hráči do utkání vstoupili velmi dobře a po dvou minutách svítil na ukazateli skóre stav 7:2. Ještě o minutu později vedli spartakovci 9:8, ale pak přišel první hluchý úsek, ve kterém se domácí začali trápit, a hosté vývoj utkání zcela otočili ve svůj prospěch.

Po první čtvrtině ztrácel Spartak už 10 bodů – 13:23. Kapličtí jakoby zapomněli hrát kombinačně pod koš, míč většinou putoval po perimetru a téměř se nedostal do prostoru těsně u koše. Z toho pramenilo mnoho ztrát a nepřesná střelba z dálky. Naopak hosté přetavili v body téměř každou střelu.

Ve druhém dějství sice Novotný snížil manko na 5 bodů (12. minuta – 18:23), nikdo se ale k němu nepřidal a v pohodě hrající lvi znovu odskočili do desetibodového trháku (14. minuta – 22:32). Spartakovce neprobral ani oddechový čas a nadále se utápěli v nepřesné hře. Do poločasu stačili Jindřichohradečtí své vedení navýšit na 13 bodů – 30:43.

Po změně stran se hrálo vyrovnaně jen tři minuty do stavu 36:47. Pokus o změnu kaplické obrany se zcela minul účinkem, hosté uhráli šňůru 0:13 – a rázem bylo manko domácích už čtyřiadvacet bodů (26. minuta – 36:60). Zcela chladné domácí publikum rozehřál až v závěru této periody přesnou trefou z perimetru Jiří Hejný, který tak stanovil stav po třiceti minutách na 45:65.

První polovina závěrečné čtvrtiny však nenabídla nic nového. Domácí jen těžce hledali pohodu z předchozích zápasů, a tak ve 35. minutě byl rozdíl ve skóre stále pětadvacet bodů (49:74). V oddechovém čase sáhl domácí kouč k poslední změně, a to k přechodu k celoplošné obraně.

Spartakovci jakoby se probudili a začali předvádět zcela jinou hru. Získali několik míčů a místo střelby z dálky začali najíždět pod koš. Výsledkem bylo snížení na 61:74 tři minuty před koncem utkání.

Jindřichohradečtí začali šetřit čas, ale srdnatě bojující spartakovci se v závěrečném náporu přiblížili dokonce na jednocifernou ztrátu (69:77, 40 vteřin před koncem). Těsně před klaksonem se trefil za tři body Dreiling, ale tímto košem už jen kosmeticky upravil skóre na konečný sedmibodový rozdíl – 72:79.

Probuzení domácích hráčů přišlo příliš pozdě a je škoda, že herní výpadek přišel v nejméně vhodný okamžik, právě v prvním utkání čtvrtfinále play off.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 21, Novotný 15, L. Hejný 12, Dreiling 5, Mladý, střídali: J. Hejný 7, Kratochvíl 5, Ševčík 4, Míšek 3, trojky: 7 (Adámek 3, Novotný 2, Dreiling 1, J. Hejný 1), trestné hody: 20/15 (75%), čtvrtiny: I. 13:23, II. 17:20, III. 15:22, IV. 27:14.

BK Lions Jindřichův Hradec B – Spartak Kaplice 74:59 (36:29)

Také druhý duel nezačal pro kaplické spartakovce příliš dobře. Opět se nedařila střelba a jejich hra byla ospalá. Ve 3. minutě bylo sice skóre vyrovnané (4:4), ale o pět minut později již domácí vedli o 12 bodů (17:5). Do konce čtvrtiny lvi odskočili o další dva body – 23:9.

Lodivod hostujícího Spartaku Blažek o pauze nešetřil hlasivky a naordinoval svým svěřencům celoplošnou obranu – a tímto tahem slavil úspěch. Domácí začali chybovat a spartakovci se konečně začali prosazovat i v útoku! Ve 14. minutě Adámek snížil na 23:16 a hosté byli zpátky ve hře. O tři minuty později byl rozdíl už jen tři body (27:24) – a přišel time out Jindřichohradeckých. Ten přibrzdil nápor hostů a v půli na ukazateli skóre svítil stav 36:29.

Po změně stran přišla hluchá chvilka na obou stranách, kdy ani jeden celek dlouhé tři minuty nedokázal vsítit koš. Prokletí zlomil až Lukáš Hejný a odstartoval tím nápor spartakovců, kteří během tří minut zcela otočili vývoj zápasu. Ve 26. minutě se poprvé v utkání dostali hosté do vedení – 40:41!

Domácí sáhli po time outu, podařilo se jim nápor hostů utlumit a vrátili se do role vedoucího týmu (29. minuta – 51:49). V poslední minutě třetí části dokázali domácí odskočit na šest bodů a s tímto vedením vstupovali do závěrečného dějství – 57:51.

Spartakovci bojovali, sáhli si na dno sil, ale v poslední periodě jim bohužel odešla střelba, když zaznamenali už jen pouhých osm bodů. Ve 35. minutě domácí odskočili na deset bodů (65:55) a přiblížili si tak postup do semifinále. Závěrečný nápor Spartaku sice přišel, ale bez bodového úspěchu.

Domácím se podařilo zvýšit vedení na 72:55 (minutu a třicet sekund před koncem) – a bylo po nadějích. Pohled na kaplickou lavičku byl v tu chvíli velmi smutný, když všichni hráči hostujícího týmu seděli se svěšenou hlavou a věděli, že přišel konec dobře rozehrané soutěže. Tečku za sezonou zapsal Míšek, který vsítil poslední koš utkání a zároveň Spartaku v letošním soutěžním ročníku a upravil tak na konečný výsledek v poměru 74:59.

Kaplickým v tomto čtvrtfinálovém utkání rozhodně nelze upřít bojovnost. Doplatili však na střeleckou nemohoucnost a především vyhořeli ve střelbě za tři body, kde zaznamenali pouze jediný úspěch (Novotný)! Po skvělé jízdě Spartaku základní částí tak přišel hořký konec již ve čtvrtfinále play off.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: L. Hejný 14, Mladý 13, Novotný 12, Adámek 4, Dreiling, střídali: Míšek 8, Fidler 4, Kratochvíl 2, Ševčík 2, J. Hejný, trojky: 1 (Novotný), trestné hody: 15/6 (40%), čtvrtiny: I. 23:9, II. 13:20, III. 21:22, IV. 17:8.

Další výsledky

Vedle jindřichohradecké rezervy si postup do semifinále play off oblastního přeboru nejkratší možnou cestou ve dvou zápasech dále zajistily celky Humpolce, BK Tábor a píseckého béčka.

Výsledky čtvrtfinále play off: Humpolec – Strakonice B 76:64 a 70:58 (konečný stav 2:0, postupuje Humpolec), BK Tábor – Vimperk 54:51 a 65:44 (2:0, postupuje BK Tábor), Písek B – Viktoria Tábor 112:72 a 95:68 (2:0, postupuje Písek).

V semifinále se střetnou Humpolec s J. Hradcem a BK Tábor s Pískem.