Spolupráce Jakuba Jandy s novým trenérem Petrem Bahenským začíná nést ovoce již od prvních letošních startů. Už koncem dubna při prvním kole krajského přeboru žáků v Táboře absolvoval Janda první kontrolní závod. Ač věkem ještě mladší žák (ročník 2006) na přání trenéra nastoupil mezi žáky až o dva roky staršími, navíc na neobvyklé trati 1500 metrů, kterou ještě nikdy neběžel, a v nabité konkurenci doběhl na pěkném sedmém místě. Dosaženým časem (5:11) mu navíc aktuálně patří prvenství v kategorii mladších žáků v kraji a krásné 2. místo v celorepublikových tabulkách.

Začátkem května se v Nové Včelnici konal krajský závod žáků v pětiboji s vloženým Open závodem mladších žáků, kteří jsou v nominaci na Olympiádu dětí a mládeže 2019 v Jablonci nad Nisou, kam se již Janda svými výsledky nominoval na své oblíbené osmistovce. V celkovém účtování pětiboje obsadil Janda druhé místo, ale na 800 metrů poprvé porazil svého největšího soupeře a oddílového kolegu z budějovického Sokola Michala Radu.

O druhém květnovém víkendu si Janda při krajském přeboru žáků na dráze v Táboře v běhu na 800 metrů doběhl mezi staršími soupeři pro stříbro (na snímku) a výrazně si vylepšil osobní rekord na 2:22,08, byť se závod konal za nepříznivých podmínek v dešti a velké zimě. V jihočeských tabulkách je tento čas bezkonkurenčně první a v republikovém měřítku řadí Jandu na 9. místo, jen s minimálním odstupem za pomyslnými stupni. Profesionální přístup a dohled kouče Bahenského nese ovoce, byť Janda jako mladší žák již závodí se soupeři o kategorii výše.

V úterý se v Kaplici konalo okresní kolo Poháru rozhlasu a Janda měl na kilometrové trati za cíl atakovat čas tří minut, který by byl momentálně nejlepší v republice. Za stanoveným plánem i vinou nepříznivého chladného počasí s deštěm, větrem a pouhými šesti stupni na teploměru, zůstal Janda o sedm vteřin, ale i tak je na kilometru aktuálně nejlepším žákem v Jihočeském kraji!