Janda byl za výborné výkony v tomto kalendářním roce, kdy se mimo jiné stal halovým vicemistrem kraje, dráhovým mistrem kraje v běhu na 800 metrů, vicemistrem kraje v přespolním běhu či vítězem Poháru rozhlasu nebo Olympiády škol v běhu na jeden kilometr v kategorii mladších žáků, nominován do jihočeského výběru na letní Olympiádu dětí a mládeže.

Na jabloneckém stadionu nastoupil Janda tento týden při své olympijské premiéře na trať oblíbené osmistovky v konkurenci nejlepší čtyřiadvacítky mladších žáků v České republice.

Postupový klíč byl velmi tvrdý, když do finále šli z každého ze tří rozběhů jen dva nejlepší, které doplnili dva běžci s nejlepším časem.

Janda se ve svém rozběhu ještě v polovině trati držel na třetí příčce, ale v závěru mu v obrovském více než třicetistupňovém vedru došly síly – a doběhl na nepostupové páté příčce v čase 2:19,75 (celkově 10. místo).

Přestože se jedná o druhý nejlepší osobní výkon, tak byl Jakub Janda po závodě zklamaný, neboť cílem byl postup mezi finálovou osmičku. Republiková špička byla nad Jandovy síly, ale kaplický žák si vysloužil uznání od vedoucího jihočeské olympijské výpravy Urse Gysela i trenérky Kateřiny Bahenské.

Jakub Janda se vrcholové atletice, na rozdíl od svých soupeřů, naplno věnuje pouze dva roky, a tak desáté místo na olympiádě rozhodně není špatné! Cílem do budoucna je start na další olympiádě za dva roky, kdy Janda bude už v kategorii staršího žactva. Už nyní ovšem dobře reprezentuje Jihočeský kraj, Českokrumlovsko i rodnou Kaplici!