Poslední mezinárodní turnaj letošní sezony odehráli krumlovští badmintonisté Lucie Černá a Jaromír Janáček v litevské metropoli. Tento turnaj bez finanční dotace byl pro oba poslední možností uhrát do světového žebříčku nějaké aktivní body.

Ve společné smíšené čtyřhře se podařilo po prvním volném kole přehrát velice zkušený pár z Běloruska, kdy ve třetím setu Krumlováci zvrátili nepříznivý vývoj až ke konečnému vítězství. V zápase o postup mezi čtyři nejlepší páry už ale nestačili na reprezentační dvojici Polska. Odehráli dobrý zápas, ale skutečnost, že poslední měsíc na smíšené čtyřhře v tréninku nepracovali, byla pro vývoj rozhodující. Páté místo je proto za těchto okolností velice dobrý výsledek.

Janáčka čekal v prvním kole singlu těžký, ale hratelný soupeř z Ruska. Tomu napovídal i samotný průběh zápasu, kdy první a druhý set nezačal Janáček dobře. Zejména třetí set mu ale utekl, když v úvodu prohrával 0:10. Shodné výsledky setů 16:21 ale napovídají, že to nebylo špatné. Druhý set, jak sám říkal, odehrál v naprosté pohodě, a to, co trénoval před odletem, to byla hra druhého setu. Prohry je rozhodně škoda. Ale jak je zmíněné na začátku hodnocení, je třeba odehrát více turnajů, aby se Janáček cítil v zápase od začátku normálně, v pohodě a klidu.

Černá vstoupila do turnaje také až ve druhém kole, ve kterém jasně přehrála domácí hráčku. Ve čtvrtfinále ji pak čekala mladá reprezentantka Estonska. Dravost a mládí v tomto zápase dominovaly. Lucie byla ze zápasu smutná, ale turnajový koloběh je neúprosný, což ona sama moc dobře ví. Jenom když se sejde více důležitých věcí najednou, tak se dá pomýšlet na úspěch.

Janáček nastoupil ještě ve čtyřhře společně s brněnským Adamem Mendrekem, ale hned v prvním kole je poměrně tvrdě vycvičila dvojice z Ruska. Po dvou setech (13:21, 13:21) a zejména skvělé hře staršího z ruské dvojice Stanislava Pukhova (37 let) se oba končící čeští junioři s turnajem rozloučili.

Slova aktérů

Jaromír Janáček k litevskému turnaji říká: „Z Vilniusu jsem si odvezl páté místo z mixu. Nebyl to moc povedený turnaj, ale s odstupem času musím dodat, že to zase byla velká zkušenost hrát z krátkého tréninku. Příprava na maturitu byla důležitá a badminton šel na chvilku stranou. Ověřil jsem si aspoň, že jsem nezapomněl hrát a zápasy mohl jít na maximum."

Lucie Černá dodává: „Já jsem se do Litvy těšila a jela odhodlaná překousnout špatné momenty z posledních turnajů. To jsem si řekla před odjezdem i s trenérem. Nakonec jsem to ale nedokázala splnit stoprocentně. Ale věřím, že to zvládnu a společně se svým trenérem v příští sezoně budu předvádět hru, která mě baví a dělá nejenom radost, ale přináší i vítězství."

Trenér Radek Votava k vystoupení svých svěřencům na turnaji: „Lucka s Mirkem turnaj odehráli bez speciálního tréninku na konci odpočinkové fáze sezony. Připravovali se jen pár dní. Mirek se neměl upínat na vítězství, ale hrát více v klidu a uhrát co nejvíce zápasů. Potřebuje neustále sbírat zápasové zkušenosti, bez kterých to k lepším výsledkům nepůjde. Pro něho je moc důležité začít hrát více takovýchto turnajů, aby si zvykl na vše okolo, aby věděl, že když mu nějaký zápas nevyjde, že to může brzo napravit. Lucka už má odehráno hodně zápasů na takové úrovni, a tak se stane, že je na podobném turnaji nasazená jako hráčka číslo jedna. To je také něco nového, cestovat na turnaj v pozici, že by měla teoreticky vyhrát. Nyní oba čeká kondiční příprava na sezonu novou, která bude poměrně pestrá. K dosaženým výsledkům oběma blahopřeji."

Umístění českokrumlovských hráčů na MM Litvy 2014 dospělých ve Vilniusu:

Dvouhra – muži: 17. místo Jaromír Janáček, ženy: 5. místo Lucie Černá.

Čtyřhra – muži: 17. místo Jaromír Janáček / Adam Mendrek (SKB ČK / Sokol Veselý Brno Jehnice).

Smíšená čtyřhra: 5. místo Jaromír Janáček / Lucie Černá.