Ohlédnutí za účinkováním badmintonistů českokrumlovského SKB na mezinárodní scéně.

Vrchol juniorů

Město Orlová tradičně hostilo účastníky domácího mezinárodního mistrovství ČR juniorů, na které se sjelo přes šest desítek juniorů a juniorek z dvanácti zemí Evropy.

V silné konkurenci, ve které hrály prim silné reprezentace Ruska a Polska, se ve dvouhře juniorů prosadil krumlovský Jaromír Janáček, který vybojoval bronzovou medaili a stal se tak nejlepším českým singlistou na turnaji. Po vítězných zápasech s Pungarcerem ze Slovinska (21:13, 21:3), Biernackim z Polska (21:15, 21:15), Laznikem ze Slovinska (21:9, 21:12) a dalším Polákem Wasilukem (15:21, 21:12, 21:18) prošel do semifinále, kde však již nestačil na nejlepší juniora Polska a pozdějšího vítěze Swierczynskiho ve dvou setech (14:21, 14:21) – a vezl z Orlové velice cenné třetí místo.

Janáček nastoupil i ve smíšené čtyřhře společně s oddílovou spoluhráčkou Sabinou Milovou. V prvním kole hladce porazili slovenský pár Smatlak a Vargová (21:8, 21:10). Skvěle jim vyšlo druhé kolo, ve kterém překvapivě vyřadili favorizovaný ruský pár Kotsarenko a Ronzhinová (18:21, 22:20, 21:15, a prošli mezi šestnáct nejlepších mixových párů. Ve čtvrtfinále je čekala pátá nasazená dvojice Kašela a Vargová ze Slovenska. Po prvním hladce prohraném setu (13:21) se Krumlovským podařilo stejně přesvědčivě vyhrát set druhý (21:12). V rozhodující sadě se bojovalo od začátku do konce o každý bod a v závěrečných výměnách to bylo hodně strhující. Bohužel, pro juniory SKB zněl konečný stav rozhodujícího setu v jejich neprospěch (23:25).

Na turnaji, jak je patrno, startovala i Sabina Milová, která se v prvním kole dvouhry utkala se slovenskou reprezentantkou Grencíkovou. V zápase, který se hrál 40 minut, odehrála Sabina výborný první set (21:8). Ve druhém se hra vyrovnala a soupeřka měla přece jen stále více ze hry (17:21). V rozhodujícím setu to byla přetahovaná až do finiše, ve kterém měla více klidu a odvahy soupeřka. Milová set ztratila (19:21) a obsadila ve dvouhře 33. místo.

Milová potom nastoupila i ve čtyřhře, kterou odehrála se svou přemožitelkou ze dvouhry Grencíkovou. V prvním kole porazily dvojici Barutová a Drapáčová (Slovinsko / Orlová) ve dvou setech (21:14, 21:11). Ve druhém kole už ale nestačily na daleko sehranější a agresivnější ruskou dvojici Menková a Virvichová (5:21, 15:21) – 9. místo.

Šéftrenér a předseda krumlovského SKB Radek Votava hodnotí juniorský šampionát takto:

„Mirek se Sabinou odehráli domácí mezinárodní mistrovství velice dobře. Pro Janáčka to byl pravděpodobně poslední mezinárodní juniorský turnaj v životě, a tak se chtěl rozloučit co nejlepším výkonem a vybojovanou medailí. A to se mu povedlo ve dvouhře. V prvních třech zápasech byl na kurtu jasně lepší i přes stále mnoho nevynucených chyb, které v průběhů jednotlivých částech zápasů vytvoří. S Wasilukem odehrál zápas špatných a dobrých momentů. Úvodní set mu nevyšel vůbec, když dělal jednu chybu za druhou. Opačně to bylo v setu druhém, ve kterém hrál výborně a soupeř neměl prostě šanci. Rozhodující set měl také dvě strany. Úvod kopíroval první set, Mirek prohrával 7:11, v koncovce pak dokonce 10:17, ale stále bojoval. Ve finiši ovšem přišlo velké zlepšení, které ho posunulo do semifinále. Zde již narazil na nejlepšího hráče Polska, který byl prostě lepší.

Ve společně hraném mixu jim první kolo vyšlo dobře a soupeře ze Slovenska porazili s velkým přehledem. Ve druhém kole jsem jim už tolik šancí nedával, ale oba podali moc dobrý výkon a favorizovaný pár z Ruska přehráli ve třech setech. Stop jim vystavili Slováci, kteří hráli dost nenápadně, ale dobře po taktické stránce. Opět to bylo na tři sety, tentokrát se smolnou koncovkou. Tady chyběl opravdu kousek k postupu do čtvrtfinále.

Sabina je o dva roky mladší a není rozhodně tak mezinárodně zkušená, dá se spíše říci, že je nezkušená. Dvouhru ale odehrála velice dobře, první set dokonce výborně. Když se ale hra vyrovnala, byla na její straně nervozita. Těsná prohra jí moc mrzela. Já jsem však rád, že hrála i čtyřhru. Další dva zápasy jsou o sbírání zkušeností. S oběma jsem tedy celkově spokojený a za Mirka moc rád, že se rozloučil s medailí na krku, protože si to za svou práci moc zaslouží. Sabina opět ukázala a snad i sebe přesvědčila, že má velice dobrý badmintonový základ a při svém mládí je velice perspektivní hráčkou!"

MM Norska

Nejlepší krumlovský badmintonista Pavel Florián startoval na mezinárodním mistrovství dospělých International Series v Norsku, které se hrálo v metropoli této skandinávské země Oslu.

Krumlovská jednička se představila ve dvouhře, kde se v prvním kole utkala s Nikitou Khakimovem z Ruska. Pátý nasazený hráč turnaje a výborný deblista, jakým Khakimov je (vyhrál ve čtyřhře i v Oslu), Floriánovi svým pojetím hry neseděl. Zejména v prvním setu to bylo hodně znát. Druhý set český hráč už zvládal daleko lépe zejména takticky a až do samotného závěru držel naději na vítězství. I to ale bylo nakonec málo a po 26 minutách odešel Florián ve dvou setech (9:21, 18:21) z kurtu poražen. V Oslu si tak Pavel Florián připsal body ze sedmnácté místo.

Jiří Frendl