Badmintonové naděje českokrumlovského oddílu SKB se už v úvodu sezony blíží k jednomu z jejich vrcholů.

Jaromír Janáček startoval na Mezinárodním mistrovství juniorů Švýcarska, po kterém byla vyhlášena nominace české reprezentace na blížící se mistrovství světa juniorů.

MMJ Švýcarska

Juniorského šampionátu  Švýcarska zařazeného do kategorie B evropského okruhu se z českokrumlovského klubu zúčastnil Jaromír Janáček, který bojoval ve dvouhře a ve čtyřhře nastoupil společně s Matějem Švábem ze Sokola Dobruška.

V prvním kole singlu čekal na Janáčka poněkud neznámý Francouz Vallez. Určitá naděje, že se Janáček přes Francouze dostane dál, zde byla, vzhledem k hodně velkému rozdílu v postavení na evropském žebříčku. Náš hráč byl favoritem a třísetový zápas tomu také nasvědčoval. Po vyhraném prvním setu (21:17) a těsně ztracené druhé sadě (18:21) se Janáček ve třetím setu rozehrál k dobrému výkonu a vedl již 10:7. Pak ale přišla ztráta koncentrace, která rázem znamenala náskok soupeře. Závěrečnou tahanici o konečné vítězství pro sebe rozhodl Francouz v poměru 21:19. Janáček tak obsadil ve dvouhře nijak dobré třiatřicáté místo.

Také ve čtyřhře utekla naší dvojici Janáček a Šváb koncovka. Po prvním těsně vyhraném setu (23:21) s rakousko-slovinským párem Rebhandl a Semrov pak hladce prohráli druhý set (6:21). Ve třetím potom už jen dotahovali a nakonec padli 13:21. Pro český pár to znamenalo sedmnácté místo.

Zajímavý postřeh ke švýcarskému účinkování podal Janáčkův trenér Radek Votava: „Mirek odehrál turnaj sám bez trenéra a jak poznamenal, s trenérem v zádech by se cítil daleko jistější. Ale druhým dechem dodal, že to byla dobrá zkušenost a je za ni rád. A já jsem rád, že se snažil hrát odvážně a bojoval s vlastní nervozitou pokud možno aktivnějším přístupem. Bohužel, nedokázal se vyhnout občasným výpadkům koncentrace. Ale i tato činnost se postupně lepší, a to je důležité! Jsem také rád, že o všem dokáže mluvit, a tak si můžeme zápasy rozebrat, i když je nemáme natočené na videu a já jsem ho teď v akci osobně neviděl."

Nominace na MS

Trenér české juniorské badmintonové reprezentace Petr Koukal starší odtajnil v těchto dnech nominaci na mistrovství světa juniorů, které se bude hrát od 22. října do 2. listopadu v Japonsku.

V nominaci nechybí ani dva naši nejlepší junioři, hráči SK Badminton Český Krumlov Jaromír Janáček a Lucie Černá. Oba budou reprezentovat v soutěži družstev a jednotlivců, kde budou hrát dvouhru a společně smíšenou čtyřhru. Pokud jim organizátoři přidělí partnery i pro čtyřhru, pak krumlovské naděje nastoupí i v těchto disciplínách.

„Oběma moc gratuluji nejprve z pozice předsedy klubu. Je to úspěch nejen práce jejich, ale celého našeho oddílu,  včetně našich partnerů v čele s městem Český Krumlov, kteří nám pomáhají vytvářet toto špičkové prostředí," předesílá trenér Radek Votava a jedním dechem dodává: „Lucka s Mirkem si nominaci stoprocentně zaslouží. Oba tvrdě trénují a dávají badmintonu všechen čas. K tomu je důležitá škola a trochu toho života. Jinak je to celé o odříkání.

Také oni ale začínali jako malé děti a chodili do normálního kroužku, a protože se jim postupem času docela dařilo, chtěli se badmintonu věnovat více. Nyní už trénují každý den, někdy i dvakrát, a podle badmintonu organizují veškerý svůj čas. Vlastně se jim v současnosti stal životním stylem. Asi to není navždy, ale zkusit si ve svém mládí dělat něco pořádně a jít si za opravdovým cílem, to je skvělá zkušenost do života.

Za to všechno si oba zaslouží můj obdiv a maximální podporu, a to ve chvílích, kdy se jim daří více nebo občas přešlapují jen tak na místě. Ještě jednou gratuluji."

Jiří Frendl