V Záhřebu se hrál chorvatský mezinárodní šampionát dospělých – Croatian International. Z krumlovského klubu se na turnaji světové kategorie Future Series představili Jaromír Janáček, Ondřej Král, Tomáš Švejda a Sabina Milová pod vedením trenéra Radka Votavy. Početnou výpravu navíc doplnili hráči a trenér z Ázerbajdžánu, kteří v našem klubu po turnaji v Karviné trénovali.

TURNAJ POD LUPOU

Do kvalifikace dvouhry zasáhl jako jediný Švejda, jenž si nejdříve poradil ve třech setech se zkušeným Švýcarem Mancou (15:21, 22:20, 21:18), ale následně podlehl dalšímu Švýcarovi Kuenzimu (10:21, 11:21).

Druhý den se začínalo prvními koly hlavní soutěže, ve kterých byli všichni krumlovští hráči úspěšní. Janáček s Milovou si hladce poradili se švýcarskou dvojicí Bless / Kobelt (21:11, 21:17). Ve dvouhrách porazil Král Bulhara Yanakieva (21:13, 21:15), Janáček domácího Spoljarece (21:12, 21:16) a Milová Islanďanku Johannsdottirovou (21:17, 21:7). Ve čtyřhře pak Švejda s Janáčkem doslova přejeli polskou dvojici Pietryja / Ostrowski (21:14, 21:9).

Druhé kolo přineslo opět vítězství v mixu, když si Krumlováci poradili s rakouským párem Stipsits / Meinke (22:24, 21:14, 21:16) a vrátili jim tak porážky z nedávných turnajů v Karviné a v Bulharsku. Ve dvouhře čekala na Milovou nasazená jednička Bulharka Mitsova a pozdější vítězce podlehla ve dvou setech (10:21, 12:21). I pro Janáčka bylo druhé kolo singlu maximem, když ve dvou setech nestačil na Francouze Eudelineho (19:21, 9:21). Král však porazil Dána Elbronda (21:5, 21:18) a postoupil do čtvrtfinále. Stejně si počínal i debl, když Švejda s Janáčkem zvládli náročný zápas s norskou dvojicí Jorgensen / Mork (21:13, 16:21, 21:19).Čtvrtfinále přineslo stoprocentní úspěšnost! Nejprve Janáček s Milovou kontrolovanou hrou porazili domácí pár Spoljarec / Pavlinic (21:11, 21:14). Poté Král ustál dvě koncovky a Rumuna Filimona porazil 24:22 a 21:19. A nakonec Švejda s Janáčkem také na dva sety zvítězili nad dvojicí Drexler / Sorger (21:18, 21:10).

V semifinále už Král nestačil na mladého Rusa Karpova a úřadujícímu mistru Evropy katerorie U17 podlehl ve třech setech (17:21, 21:6, 12:21). Švejda s Janáčkem taktéž na tři sety podlehli německé dvojici a pozdějším vítězům Langovi s Legleitnerem (13:21, 21:19, 18:21). Úspěch v semifinále tak přinesla pouze smíšená čtyřhra, kde Krumlováci jasně přehráli islandský pár Johannesson / Arnadottirová (21:7, 21:11) a mohli se radovat z postupu do finále.

Ve finále mixu čekal na Janáčka s Milovou velice těžký úkol. Sehraná polská dvojice byla ve výměnách velmi silná a každá vyhraná výměna z pohledu naší dvojice byla velmi cenná. Nakonec se museli smířit se stříbrnou medailí. Po výsledku dvakrát 21:10 odešel z kurtu jako vítěz polský pár Pietryja a Wojtkowska.

OČIMA AKTÉRŮ

Sabina Milová: „Ze zápasů mixu mám dobrý pocit. Jsem ráda, že v zápasech jsme s Mírou předváděli koncentrovaný výkon a dařila se nám téměř bezchybná hra u sítě. Nejtěžší zápas byl asi ve druhém kole proti rakouskému páru, který nás před dvěma týdny porazil v Karviné. Finále už bylo těžké. V prvním setu to na začátku vypadalo na vyrovnaný souboj, ale soupeři nás přes sako i rychlou rozehrávkou přehrávali a nutili k chybám. I přesto, že prohra ve finále mrzí, mám z výsledku opravdu velkou radost. Je to zatím náš největší úspěch v mixu!“Jaromír Janáček: „S výkonem na turnaji v Chorvatsku jsem určitě spokojený. Vše dopadlo až nad očekávání. Hned po čtvrtfinále extraligy jsem měl nepříjemnou střevní virózu a ještě v pondělí před turnajem jsem se na hru vůbec necítil. Absolvoval jsem jenom dva lehké tréninky na kurtu a dvě patnáctiminutové projížďky na rotopedu. Páteční porce šesti zápasů byla pro mě a moje tělo po nemoci obtížná, ale vše jsem zvládl, myslím, dobře. Ve všech zápasech jsem nechal vše, co šlo. Nejvíc mě těší vítězství v mixu nad rakouským párem, čímž se nám otevřela cesta až do finále. Samotné finále už bylo složité. Poláci nám ukázali, na čem musíme pracovat. Před turnajem jsem se necítil ideálně, ale nakonec jsem se s trenérem rozhodl startovat a dát všemu volný průběh. Hrálo se mi dobře, i když jsem nebyl v takovém laufu, ale i díky skvělým parťákům, to bylo prostě dobré. Dobře bylo i to, že jsem nakonec brzo vypadl ve dvouhře, kde jsem rád aspoň za první vyhraný zápas. Je to zkušenost a jsem motivovaný jít dál.“

SLOVA OD KORMIDLA

Trenér Radek Votava k vynikajícím výkonům krumlovských hráčů v Záhřebu řekl:

„Turnaj se všem třem mimořádně podařil. Není zcela běžným pravidlem vozit zvenku tolik medailových umístění a už vůbec ne v konkurenci více než 165 hráčů z 30 zemí z celého světa. Jsem rád, že po deseti dnech tréninků se dvěma hráči z Indonésie reprezentujících Azerbajdžán nám turnaj vyšel. Všem třem blahopřeji!

Když se podívám na jednotlivé hráče, tak jsem moc rád, že se zase chytil po menším tréninkovým výpadku Ondřej Král. Týden věnoval maximálně přípravě na maturitu, před extraligovým čtvrtfinále měl jen dva tréninky a v lize to bylo znát. Návratem do tréninkového tempa se ale postupně s výpadkem srovnal a v Záhřebu nehrál vůbec špatně. Určitě má na čem pracovat, ale přechod z juniorů do dospělých zvládá zatím velice dobře.Ani Janáček necestoval do Chorvatska v optimální formě. Několik dní strávil v posteli s virózou a k lehkým tréninkům se vrátil až dva dny před odjezdem. Tentokrát ale nemusel řídit, protože jsem jel já, takže se mohl maximálně věnovat návratu do co nejlepší pohody. Společně s Mirkem jsem zvažovali zda na turnaj vůbec jet nebo jen omezit počet disciplín. Nakonec po vzájemné dohodě šel hrát všechny a hrál dobře, daleko klidněji a pozitivněji než obvykle.

Milová odehrála velice dobře první dvouhru, i když se slabší soupeřkou, ale aktivně a bez chyb. I zápas proti Mitsové byl velice hodnotný a v mnohém poučný. Uhrát body nebylo vůbec jednoduché, ale Sabina dokázala po většinu zápasu hrát dobře a soupeřka si body musela tvrdě vybojovat. V mixu s Mirkem byl rozhodující zápas proti páru z Rakouska, který se oběma povedl. Oproti Karviné zvládli daleko lépe podání i příjem a hru v prvních dvou třetinách kurtu. Také oba věřili, že uspějí. Odměnou jim byly jasné výhry v zápasech o postup do semifinále a finále. To bylo potvrzení opravdu dobré formy. Ve finále byl pár z Polska prostě lepší. I fakt, že se hrálo v neděli ráno a rovnou finále, tak usnadnil soupeřům jasně vyhrát. Je i důležité se naučit hrát tyto zápasy, je to o zkušenostech zvládat boje o celkové prvenství!

Tomáš Švejda nejprve odehrál dvě dvouhry v kvalifikaci, čímž se dobře rozehrál na parádní výkon ve čtyřhře s Mirkem. V prvním kole přišla překvapivě jasná výhra nad párem z Polska, ve druhém kole potvrzení formy proti třetímu nasazenému páru z Norska, což platilo i pro zápas o postup do semifinále proti páru z Rakouska. Asi nejlepší výkon kluci podali v semifinále proti prvním nasazeným a pozdějším vítězům z Německa. Shrnuto, ještě jednou všem palec nahoru!“

Radek Votava, Karel Vosika