Prvním mezinárodním badmintonovým turnajem kategorie dospělých nového roku se již pravidelně stává mezinárodní mistrovství dospělých Estonska, které je zařazeno do kategorie International Series.

Tento turnaj byl premiérovým letošním startem i pro Jaromíra Janáčka z SKB Český Krumlov, který v Tallinu nastoupil v kvalifikaci dvouhry mužů, do hlavní soutěže se pak dostal společně s Kateřinou Tomalovou z Klimkovic ve smíšené čtyřhře.

V kvalifikaci dvouhry se Janáček střetl se švýcarským hráčem Joelem Koenigem. Souboj vyzněl v třísetové bitvě lépe pro soupeře, který po čtyřiceti minutách vyhrál dramatickou partii (21:16, 18:21, 15:21) a postoupil dál. Krumlovák vstoupil do zápasu velice dobře, první set měl pod kontrolou a šel do vedení. Ve druhém setu byl průběh o něco vyrovnanější, a i když v jeho začátku Janáček prohrával 3:8, tak v polovině už vedl 11:10 a i po přestávce pokračoval ve zlepšeném výkonu. Ale ani velepříznivý stav 17:12 nepomohl k většímu klidu. Za tohoto stavu pak uhrál Švýcar sedm bodů v řadě a set nakonec otočil ve svůj prospěch na 18:21. Janáček se nevzdal a ve třetím setu bojoval ze všech sil, o čemž svědčí vyrovnaný průběh až do stavu 14:14. Poté ovšem soupeř zvýšil tlak a po několika chybách Janáčka skončil set v jeho neprospěch poměrem 15:21.

V hlavní soutěži smíšené čtyřhry měl český mix Janáček a Tomalová za soupeře finské reprezentanty Tuomase Nuorteva se Sanni Rautalovou. Zápas naší dvojici vyšel na jedničku a za necelých dvacet minut zdolali soupeře z Finska ve dvou sadách (21:12, 21:10). Finové vedli vždy jenom na začátku setů, v dalším průběhu už byla převaha naší dvojice jednoznačná. Od stavu 12:12 v prvním setu v zápase jednoznačně dominovali.

Ve druhém kole se našemu mixu do cesty postavil soupeř výrazně těžší, a to kombinovaný pár složený z Indonésana Rizka a Finky Sinkkové. V těžkém a zejména rychlém zápase Janáček s Tomalovou nezklamali, snažili se tvořit hru a uplatnit správnou taktiku. Třísetový zápas celkově nabídl podívanou na hodně dobrý badminton. První set byl vyrovnaný až do závěrečných výměn, ale štěstí se nakonec přiklonilo k soupeři – 18:21. Ve druhém setu měla dvojice Janáček a Tomalová daleko více ze hry a získala slušný náskok. Soupeř sice přidal a stav postupně dotahoval, avšak koncovka patřila Čechům – 21:18. Úvod třetí sady vyšel našim výborně, ale v polovině rozhodujícího dějství již prohrávali 9:11, aby pak zápas ztratili trochu nelichotivým poměrem 13:21. Konečné deváté místo však rozhodně není špatným výsledkem.

Umístění Jaromíra Janáčka na MM Estonska 2016 – dvouhra mužů: kvalifikace, smíšená čtyřhra: 9. místo s Kateřinou Tomalovou (Klimkovice).