Kurty pražské Astry hostily v pořadí již třetí a zároveň také poslední celostátní badmintonový turnaj Grand Prix A pro kategorii juniorů U19 v této sezoně. Ve velmi dobrém světle se v metropoli prezentovali mladí hráči a hráčky SKB Český Krumlov, kteří vystoupili čtyřikrát na stupně vítězů.

Kompletní medailová sbírka je vizitkou nadějného patnáctiletého badmintonisty Jaromíra Janáčka, jenž ke třetímu místu z dvouhry, kde jeho cestě do finále zabránil až domácí Jakub Zahrádka ve třech setech 25:23, 16:21 a 16:21, přidal stříbro z deblu, do kterého nastoupil se svým tradičním partnerem Matějem Švábem ze Sokola Dobruška. Ve finálovém souboji tito mladíci nestačili na ústecko – královéhradecký pár Marek Loffler a Tomáš Skála, který je pokořil v poměru 27:25 a 21:14. Přesto je pro Janáčka se Švábem druhé místo na celostátním klání velkým úspěchem.

Vrcholem Janáčkovy snahy na pražském vrcholném turnaji byla smíšená čtyřhra, kterou s klubovou spoluhráčkou Lucií Černou ovládli. Českokrumlovská dvojice se v rozhodujícím utkání turnaje střetla s Danielem Holcem a Terezou Lajdovou, reprezentanty pořádající Astry Praha. Bitvu na ostří nože rozhodla až třetí sada, kterou stejně jako tu první ovládli Janáček s Černou v poměru 23:21.

Krumlovská Lucie Černá získala v hlavním městě kromě zlata z mixu ještě bronzovou medaili v singlu, když v semifinále nestačila na pozdější vítězku Kateřinu Krejčovou z USK Plzeň ve třech setech 21:12, 15:21 a 25:27.

Dalšími členy krumlovské výpravy byli ještě Jan Jedlička se Sabinou Milovou. Oba obsadili ve dvouhře shodně sedmnácté místo a na stejnou příčku dosáhli rovněž ve společném mixu. Sabina Milová uspěla s Lucií Černou v deblu, když se dostaly až do čtvrtfinále a skončily páté. Jan Jedlička se strakonickým Jiřím Musilem dosáhl ve čtyřhře na solidní deváté místo.

Očima kouče

Trenér a předseda SKB Český Krumlov Radek Votava k vystoupení svých svěřenců na pražském turnaji řekl: „Kompletní medailová sbírka Jaromíra Janáčka potěšila určitě nejen jeho. Ve smíšené čtyřhře zvítězili společně s Lucií Černou a opět se v pojetí mixu posunuli o kousíček dál. Ve dvouhře odehrál Mirek Janáček dobré zápasy. Pokud se mu podaří eliminovat spoustu zbytečných chyb a k tomu dokáže vnímat, kde jsou jeho přednosti, bude se určitě nadále zlepšovat. Při jeho mládí je to velice perspektivní badmintonista.

Lucie Černá odehrála dobré zápasy ve dvouhře a nebýt promarněného náskoku ve třetím setu proti Krejčové, kde vedla 18:13 a 19:15, určitě by sahala po celkovém vítězství. Lucka určitě ví, na co teď myslím.

Jan Jedlička v posledním období netrénoval ideálně, což je určitě škoda, protože jak v ligových zápasech, tak i na tomto turnaji ukázal, že by mohl porážet spoustu soupeřů. Má velice dobré předpoklady rychlostní i úderové, ale bez pravidelné přípravy to bohužel nepůjde. Sabina Milová, nejmladší z našich, odehrála další pro ni velice těžký turnaj. Věřím tomu, že ji to posílí a pomůže v jejím výkonnostním růstu. Jsem rád, že jsme našli shodu a na turnaj odjela, protože měla na výběr mezi tímto turnajem a krajským přeborem žáků. Všem děkuji za kvalitní přístup a rodičům Mirka Janáčka za pomoc s cestou a organizací tohoto turnaje.“

Klání pod lupou

Umístění nadějí SKB Č. Krumlov na celostátním turnaji Grand Prix A kategorie U19:

Dvouhra – junioři: 3. Jaromír Janáček, 17. Jan Jedlička, juniorky: 3. Lucie Černá, 17. Sabina Milová.

Čtyřhra – junioři: 2. Janáček / Šváb (SKB Č. Krumlov / Dobruška), 9. Musil / Jedlička (Strakonice / SKB Č. Krumlov), juniorky: 5. Černá / Milová.

Smíšená čtyřhra: 1. Janáček / Černá, 17. Jedlička / Milová.