Na badmintonovém mistrovství Evropy dospělých ve Francii najdeme i stopu z našeho krumlovského regionu.

Hráč krumlovského SKB Jaromír Janáček si svými výsledky za poslední rok vybojoval premiérovou účast na šampionátu, a to ve smíšené čtyřhře. K datu 26. února 2016 ho k nominaci společně s Kateřinou Tomalovou ze Sokola Klimkovice katapultovalo 105. místo na světovém žebříčku, respektive 36. místo mezi smíšenými páry z Evropy.

Těžký los mixu na ME však naší dvojici přisoudil 8. nasazený a 37. pár světového žebříčku – Niclas Nohr a Sara Thygesenová z Dánska. Uspět proti TOP evropskému páru, který ve Francii nakonec vybojoval stříbrné medaile, to ovšem bylo nesmírně těžké.

Janáček s Tomalovou se v zápase vždy dobře drželi na začátku setů, ale pak přišly chvíle favoritů z Dánska – a výsledek tomu také odpovídal. Prohra ve dvou sadách (10:21, 13:21) – a 17. místo v Evropě. Už jen vybojovaná účast v celoroční kvalifikaci ovšem nesporně je výkonem, který si zaslouží respekt. Výsledek na ME navíc posunul Janáčka na současné 88. místo na světě.

Zážitek i motivace

Pohled na premiérovou účast při ME nám po návratu ze šampionátu poskytl sám Jaromír Janáček.

Jak probíhala příprava přímo na místě?

Zápas jsme hráli v úterý ve 12:50. Na trénink jsme šli v pondělí odpoledne, ale hodinu a půl jsme byli jen v tréninkové hale, protože zájem o hlavní halu byl veliký. V úterý jsem se do haly dostal okolo jedenácté hodiny, podíval se na zápas Petra Koukala, došel si na fyzio, kde mi v rychlosti předělali tejp, zaledoval koleno a šel se rozcvičit.

Zápas byl hodně těžký. Kvalitu soupeřů jste poznali na vlastní kůži. Probíhala nějaká speciální příprava?

Soupeři byli zkušení a těžko se nám dostávalo do hry, hlavně přes přední část to šlo obtížně. Žádná extra speciální příprava ale nebyla. Před zápasem jsme se jen byli rozehrát v tréninkové hale asi na dvacet minut a pak v tunelu do haly jsme si řekli, jak bychom měli hrát.

Limitovalo váš výkon nedávno zraněné koleno?

Nohu jsem měl zpevněnou tejpy a vzal si prášky na bolest, takže jsem to moc necítil. Dnes, když prášky nemám, tak mě trochu pobolívá z vnější strany kolene a je to citlivé na dotek, ale řekl bych, že bolest každým dnem více a více ustupuje. Věřím, že to nebude nic vážného.

Jaký byl další program na turnaji ve Francii?

Byl jsem se znovu podívat na Petra Koukala i další zápasy. Zajímavý byl například zápas Viktora Axelsena, který zvítězil až 22:20 ve třetím setu a hodně se trápil. Musím dodat, že při každém zápase domácích hráčů byla atmosféra v hale bezvadná. Využil jsem i transportu do oficiálního hotelu, který byl na pobřeží a udělal si hodinový výlet k moři. Po návratu do haly jsem viděl hrát ruskou deblovou dvojici Sozonov a Ivanov. Další den jsem byl opět v hale, fandil Čechům, ale také koukal na ostatní hráče. V pátek ráno jsem se přesunul na letiště do Nantes a v jedenáct hodin odlétal přímo do Prahy.

Čechům se v prvním kole obecně moc nedařilo. Třeba Pavelková zápas po pár míčích vzdala, na Ludíka dolehla dlouhá cesta s velkým časovým posunem…

Zuzka se ještě pořád léčí z nemoci, kterou si přivezla ze zámoří. Ještě jí doma čekají testy, aby si byla na sto procent jistá, že může opět hrát naplno. Milan to měl hodně složité. Z turnaje v Oceánii cestoval celkem čtyřiadvacet hodin, plus do toho měl dvanáctihodinový časový posun a na kurtu to bylo hodně znát. Ke všemu dorazil jen pět minut před tím, co byl vyhlášen na zápas, když ho pan Gavnholt přivezl přímo z pařížského letiště, kde nechal tašku Polákům, aby vůbec zápas stihl. Skvěle ovšem odehrál oba zápasy Petr Koukal a také Kristína Gavnholt vstoupila do turnaje dobře.

Jak celkově hodnotíte vaší premiérovou účast na evropském šampionátu?

Jsem moc rád, že jsem se na mistrovství Evropy dospělých vůbec probojoval. Byl to pro mě velký zážitek a věřím, že i motivace do budoucna. Děkuji všem za podporu. Jsem si hodně vědom, jaké mám v klubu výborné podmínky a co vše pro mě a nejenom mě znamená náš trenér Radek Votava. Spoustu věcí člověk bere automaticky a možná i někdy trochu zapomíná. Mladým v klubu bych proto rád vzkázal: Nebuďte k sobě opatrní, nebojte se překonávat překážky a na každém tréninku pracujte na sto padesát procent. A přemýšlejte nad svou hrou, protože je to moc důležité!

Jiří Frendl, Radek Votava