Na mezinárodním badmintonovém mistrovství Bulharska dospělých v Sofii startoval Jaromír Janáček z SKB Český Krumlov.

Krumlovský hráč nastoupil pod taktovkou trenéra Radka Votavy do všech třech disciplín. Nejlepšího umístění dosáhl ve smíšené čtyřhře, kterou hrál s Kateřinou Tomalovou z Klimkovic.

V prvním kole mixu si Janáček s Tomalovou hladce a zcela přesvědčivě poradili s párem Petros Tentas a Irini Tentová z Řecka, které porazili 21:11 a 21:6. Pak na ně čekali Angličané Matthew Nottingham a Jessica Pughová. Zápas byl zajímavý tím, že Nottingham byl naší dvojici soupeřem již v Praze na předchozím MMČR, i když s jinou partnerkou. Tam na Angličany ještě Janáček s Tomalovou neměli, ale v Sofii jim vyšel zápas na jedničku a ve dvou setech (21:18, 21:12) vyhráli. Ve čtvrtfinále čekal českou dvojici třetí nasazený pár a aktuálně 31. mix na světě – Jevgenij Dremin a Jevgenia Dimovová z Ruska. První set byl, dalo by se říci, hodně vyrovnaný, ale bylo po celou dobu znát, že soupeř má mírnou převahu, a tak 17:21 po prvním setu byl výsledek přijatelný. Ve druhém setu soupeř ještě zrychlil, hru zcela zjednodušil a našim se nepodařilo uhrát víc než deset bodů. I tak je ovšem páté místo skvělé.

V hlavní soutěži hrál Janáček ještě ve čtyřhře, ve které nastoupil s domácím hráčem Dimitarem Delčevem. V prvním kole přehráli ve dvou sadách (21:7, 21:4) pár z Kypru. Ve druhém kole prověřil jejich možnosti složený pár Daniel Benz a Jiann Shiang Ching (Německo / Malajsie). Našim se podařil vstup do zápasu až nečekaně dobře. Po celou dobu prvního setu jejich výkon jasně dominoval a prakticky po bezchybné hře si vypracovali náskok 16:5. Poté se soupeřům sice podařilo pár výměn, ale přesto Janáček s Delčevem set dohráli vítězně 21:18. Ve druhé sadě se však soupeř hodně zlepšil a po špatných rozehrávkách páru s naším želízkem přišla jasná prohra 14:21. Ve třetím setu se oba soupeři vypjali k dobrým výkonům, takže nebylo úplně jasné, kdo si připíše výhru. Nakonec se radoval zkušenější soupeř – 9. místo.

K postupu do hlavní soutěže ve dvouhře potřeboval Janáček vyhrát kvalifikaci. V prvním zápase přehrál po slušném výkonu George Priestmana z Anglie ve dvou setech (22:20, 21:14). V zápase, který se hrál 24 minut, zvládl náš hráč v prvním setu důležitou koncovku a postoupil do finále kvalifikace. Tam ho čekal Gergely Krausz z Maďarska, který Janáčka jasně přehrál ve dvou sadách (10:21, 14:21).

Krumlovský trenér a předseda SKB v jedné osobě – Radek Votava – k turnaji v Bulharsku dodává:

„Byl to rozhodně zajímavý turnaj. Po organizační stránce se ovšem nedal srovnat s naším domácím mezinárodním mistrovstvím, které se hrálo před tím v Praze a které bylo ve všech ohledech o několik tříd lepší. To je to horší hodnocení. Z pohledu výkonu Mirka to bylo poměrně slušné vystoupení. Dobrý byl zejména jeho výkon v párových disciplínách. K výsledkům a výkonům mu blahopřeji. Musím touto cestou za sebe i Mirka poděkovat pohostinnosti rodičů Mitka Delčeva, kteří se o nás postarali se vším všudy na jedničku."

Umístění Jaromíra Janáčka na MM Bulharska – dvouhra: kvalifikace (33. místo), čtyřhra: 9. Janáček / Delčev (ČR / Bulharsko), smíšená čtyřhra: 5. Janáček / Tomalová (ČK / Klimkovice).

Radek Votava, Karel Vosika