Přebor kraje předchází prosincovému Mistrovství ČR této kategorie a byl současně i jeho kvalifikací. Mladí hráči SKB Český Krumlov se na turnaj zodpovědně připravovali, protože pro některé z nich se jedná o již poslední vystoupení v patnáctkách. Na krajský přebor vyjela dvanáctka krumlovských nadějí.

Ambice Krumlováků byly střízlivé, protože věděli, že jednoznačnými favority jsou Bára Hadáčková a Jan Janoštík z pořádajícího Sokola Č. Budějovice. Jejich hegemonii mohl výrazně narušit jen Tomáš Švejda. Nakonec také Janoštík se Švejdou sehráli důstojné finále ve dvouhře chlapců, které po dvou vyrovnaných sadách dopadlo lépe pro domácího hráče (23:21, 21:16). Hadáčková ovšem byla mezi dívkami natolik bezkonkurenční, že se jí žádná z ostatních soupeřek výkonem ani nepřiblížila.

Tradičně byla soutěž zahájena smíšenou čtyřhrou, kde zlato viselo pro českokrumlovské hráče tak vysoko, že se museli soustředit jen na další medaile, a to se také podařilo. Ve finále Adam Tancer s Lindou Šmikmátorovou hladce podlehli (9:21, 10:21) Janoštíkovi s Hadáčkovou. Další medailová místa obsadily a bronz získaly debly Adam Marťán / Michaela Štronerová a Jan Oros / Natálie Petroušková.

Ve dvouhrách chlapců i dívek si los s krumlovskými nadějemi dost zařádil. Ve dvou soupeřících dvojicích se totiž střetli spolu hráči SKB. Jan Perník porazil Kristiána Filipa (21:15, 21:17) a Tomáš Švejda jasně zdolal Adama Ječmínka (21:6, 21:5). Ještě větší smůlu měl Adam Marťán, kterého hned v prvním kole čekal Janoštík – a výsledek byl jednoznačný (9:21, 8:21). Do semifinále se tedy probojovali Švejda, Oros, Adam Tancer a jejich jediným soupeřem byl Janoštík. Oros s ním vybojoval solidní zápas (12:21, 14:21), ale finále tak zbylo na Švejdovi. Od začátku bylo vidět, že Tomáš tahá za kratší konec. Měl velký problém zahrát konečný tvrdý balon a těžko dosahoval vítězného bodu. Vzdoroval, jak mohl, ale stejně ho čekala prohra ve dvou sadách (21:23, 16:21). Po zápase Švejda konstatoval, že neměl sílu na přibití míče k zemi. O třetí místo se střetli ještě Oros s Tancerem a jejich zápas přinesl hodně urputnosti a méně badmintonu. Šťastnější byl ve dvou setech (21:16, 22:20) posledně jmenovaný.

Děvčata, jak již bylo konstatováno, měla za soupeře jen Hadáčkovou, ale tentokrát se Linda Šmikmátorová a Michaela Štronerová vinou losu střetly již v osmičce. Z duelu vyšla vítězně Linda po tuhém třísetovém boji (21:15, 14:21, 22:20) – a měla čest utkat se s hvězdou českého nebe do 15 let Bárou Hadáčkovou o krajský titul. Šmikmátorová bojovala, ale všude byla o krok později, takže výsledek ve dvou sadách (6:21, 11:21) nebyl žádným překvapením.

V párových disciplinách mohla být narušena suverenita Hadáčkové, která neměla k sobě kvalitní spoluhráčku. Ve finále dívčího deblu Šmikmátorová se Štronerovou mohly titul vybojovat, ale Štronerová bohužel dohrávala s pohmožděným kotníkem, navíc se nedařilo dodržet taktiku, a tak sice po boji, ale nakonec krumlovské dívky ve dvou setech (20:22, 19:21) padly.

Přeborníci ve čtyřhře chlapců Janoštík se Švejdou procházeli pavoukem bez jakýchkoliv problémů. Boj se však strhl mezi mladým párem Tancer / Marťán a staršími kolegy Filipem s Orosem o finále. Postoupili starší a zkušenější po výhře dvakrát 21:19.

Zrcadlo výsledků

Konečné umístění hráčů z našeho okresu na krajském přeboru staršího žactva:

Dvouhra – chlapci: 2. Tomáš Švejda, 3. Adam Tancer, 4. Jan Oros, 5. Jan Perník, 7. Adam Marťán, Adam Ječmínek, 9. Kristián Filip, dívky: 2. Linda Šmikmátorová, 7. Viktorie Hulcová, Michaela Štronerová, 9. Natálie Petroušková, 13. Alexandra Tvarohová.

Čtyřhra – chlapci: 1. Švejda / Janoštík, 2. Oros / Filip, 3. Perník / Ječmínek, Tancer / Marťán, dívky: 2. Šmikmátorová / Štronerová, 5. Petroušková / Hulcová, Tvarohová / Pufferová (ČB).

Smíšená čtyřhra: 2. Tancer / Šmikmátorová, 3. Oros / Petroušková, Marťán / Štronerová, 5. Filip / Hulcová, Perník / Kršíková (Štěpánovice), 9. Ječmínek / Tvarohová.

Jiří Frendl