Poslední utkání základní části nejvyšší badmintonové soutěže měli na programu hráči českokrumlovského SKB, kteří mířili do metropole k zápasu proti ZM Astra Praha.

Českokrumlovští nastoupili v kompletní letošní sestavě, tedy i se zdravotně ne zcela v pořádku se cítícími Stanislavem Kohoutkem (zranění zad) a Romanem Hniličkou (zraněné koleno).

„Bohužel, ani toto tak trochu nezodpovědné řešení ze strany těchto dvou našich hráčů, a to vzhledem k jejich zdraví, nepřineslo kýžené udržení v nejvyšší soutěži. Po mnoha letech se nám bohužel nepodařilo navázat na předešlé úspěšné roky,“ předeslal českokrumlovský trenér Radek Votava.

Osudná prohra

ZM Astra Praha – SKB Č. Krumlov 7:1

K prvním zápasům nastoupili domácí Gregor se Zelenkovou proti hostující dvojici Jakub Sluka a Štěpánka Vazačová. Na druhém kurtu hrály domácí Maixnerová a Zdeňka Švédová. Ta proti čerstvé medailistce z MČR dospělých podala statečný výkon a odehrála dobrý zápas. Ve dvou setech (12:21, 16:21) však nakonec odešla z kurtu poražena. Mix se hrál na tři sety. V první sadě se krumlovské dvojici vůbec nedařilo a po špatné rozehrávce a pasivní hře hosté prohráli 10:21. Ve druhém setu to bylo daleko lepší a hra byla celkově uvolněnější (21:16). Bohužel, třetí set kopíroval průběh setu prvního a po konečném stavu 11:21 prohrávali hosté už 0:2.

Potřebné body pro udržení se pak Jihočechům nepodařilo uhrát ani ve čtyřhrách. Václav Domin se Stanislavem Kohoutkem nestačili na dvojici Gregor a Kočí (16:21, 14:21). Jakub Sluka s Romanem Hniličkou poté prohráli velice těsně s dvojicí Osička a Kurz po třísetovém boji (21:19, 8:21, 24:26). V ženské čtyřhře Zdeňka Švédová se Štěpánkou Vazačovou nestačily na Osičkovou s Maixnerovou (17:21, 16:21). Po čtyřhrách bylo o sestupujícím již jasno. Českokrumlovští prohrávali průběžně 0:5 a naděje na udržení vzaly definitivně za své.

V závěrečných dvouhrách nestačil Roman Hnilička na Osičku (16:21, 18:21) a Stanislav Kohoutek prohrál s Kočím (21:17, 19:21, 16:21). Čestný bod hostů uhrál na první dvouhře Václav Domin, který porazil Svátu ve dvou setech (21:16, 21:17).

Slova od kormidla

Nepovedenou tečku za sezonou a pád z nejvyšší soutěže hodnotil Radek Votava takto: „Co dodat? Prohra a sestup nás všechny velice mrzí. Bohužel, letošní ligový ročník nás zastihl v daleko slabší sestavě, než tomu bylo v letech minulých – a to bylo nakonec rozhodující. Jako trenér jsem uvažoval o případném posílení, ale vzhledem k faktu, že jsme mládežnickým klubem, což je naše hlavní práce, jsem se rozhodl nehledat žádnou posilu v zahraničí ani nikde jinde doma.

Celou soutěž jsme se rozhodli odehrát v sestavě Štěpánka Vazačová, Zdeňka Švédová, Roman Hnilička, Stanislav Kohoutek, Jakub Sluka a Václav Domin. V jednom utkání nastoupil ještě Karel Kotyza a jednou jsem vinou nemoci hráčů základní sestavy hrál i já. Díky shodě příznivých okolností také ve dvou utkáních nastoupila Martina Benešová, která hostuje v nejvyšší francouzské soutěži. Za klub nemohl hrát Pavel Florián, který v této sezoně nastupuje ve druhé německé lize. Loni v září odešel z klubu Lukáš Zevl a letos vůbec nehrál Milan Turek.

Při pohledu na vyrovnanost družstev v dolní polovině tabulky by s největší pravděpodobností jedna vhodná posila vše řešila v náš prospěch. Já jsem ale věřil, že to uhrajeme i v tomto složení. Investovat do posil by pravděpodobně chybělo zase jinde.

V příští sezoně nás čeká nelehký úkol, a to vybojovat první ligu zpět do Českého Krumlova. Zda půjdeme stejnou cestou a budeme hrát s odchovanci, anebo budeme hledat nějakou tu posilu, tak to ještě dnes nevím. Začneme nejprve hledat řešení u sebe doma a potom uvidíme co bude potřeba udělat.
Závěrem všem hráčům děkuji za přístup k závěrečnému utkání a vlastně i za slušně odehraný ligový ročník. Za všechny děkuji i našim věrným divákům. Věříme, že nás neopustí a budou nás podporovat i v příští sezoně.“

Pořadí 1. ligy po základní části: 1. Meteor Praha Radotín 20 bodů, 2. BK Deltacar Benátky nad Jizerou 20 bodů, 3. Sokol Dobruška 16 bodů, 4. Meteor Praha Radotín B 13 bodů, 5. SKB Prosek Praha 12 bodů, 6. Sokol Brno Jehnice 11 bodů, 7. Astra ZM Praha 10 bodů (skóre 21:35), 8. SKB Č. KRUMLOV 10 bodů (15:41).

Radek Votava, Karel Vosika