Tradiční mezinárodní turnaj družstev mládeže v badmintonu – RSL Cup – pořádaný již od roku 1985 se dostal na takovou úroveň, že bezpochyby patří mezi nejlépe pořádané a nejlépe obsazované turnaje družstev kategorie do 15 let v Česku.

Také letos přijela do Českého Krumlova plejáda výborných hráčů z Nizozemí v čele s nejlepší hráčkou turnaje Tamarou van der Hoevenovou a z Dánska v čele s nejlepším hráčem turnaje, kterým se stal Andreas Fleischer Nielsen. Nutno podotknout, že Dánsko, Nizozemí a Německo patří mezi TOP 5 zemí v Evropě. Ale každé družstvo mělo ve svých řadách velice kvalitní hráče a hráčky. Mezi účastníky byli i známí trenéři a rozhodčí, jako třeba maďarský  kouč Lájos Csanda, který patří k velice uznávaným osobnostem v Evropě.

Velice kvalitní zahraniční účast doplnila čtyři družstva z České republiky, a to výběr Západočechů startující pod hlavičkou Plzně, Jihočeský výběr, ve kterém byl hlavním oporou Petr Beran ze Sokola Křemže, družstvo Sokola Dobrušky a samozřejmě nesmělo chybět ani domácí družstvo SKB Český Krumlov, které hrálo ve složení Daniela Jakešová, Tereza Markovcová, Andrea Stropková, Marek Jakeš, Nicola Siviglia, Martin Sládek.

O putovní pohár

Dvanáct družstev s bezmála 80 hráči bylo rozlosováno do tří  čtyřčlenných skupin. První dva týmy postupovaly do „pavouka" bojů o prvenství a putovní pohár. Týmy na 3. a 4. místě v základních skupinách pak pokračovaly v pavouku o umístění na 7. až 12. místě.

Jihočeši v základní skupině měli za soupeře Dobrušku, slovinskou Lendavu a favority celé soutěže z nizozemského Amersfoortu. Hráči jižních Čech se postupně propracovali k vítězstvím 4:1 nad Dobruškou i Lendavou. Ve všech utkáních bodoval Beran. S mladými Nizozemci pak Jihočeši svedli boj o prvenství ve skupině, který prohráli 1:4. Čestný bod uhráli ve čtyřhře Beran s budějovickým Lapáčkem.

Následně Beran dvěma body pomohl porazit ve čtvrtfinálovém utkání družstvo OSC Budapest 3:2 a pak i stejným způsobem zajistil postup do finále porážkou BC Mirna 3:2. V boji o zlato pak Jihočeši podlehli Nizozemcům stejným výsledkem 1:4.

Vítězem RSL Cupu 2013 se stalo družstvo Amersfoortu a Jihočeši obsadili krásné druhé  místo. Křemežský Petr Beran patřil na turnaji ke třem nejlepším chlapcům startovního pole a konfrontace se soupeři zejména z Nizozemí mu ukázala, že má ještě spoustu prostoru, jak se dále ve výkonech zlepšovat.

Domácí družstvo SKB Český Krumlov startovalo ve stejné sestavě jako v mistrovských soutěžích po celou sezonu, v jejímž závěru vybojovalo bronzovou medaili na Mistrovství ČR. Proto trenéři rozhodli, že tým, který v příštím závodním období zůstane téměř beze změny, sehraje tento turnaj jako přípravný. Sestavy na jednotlivá utkání nebyly proto v nejsilnější možné podobě, nýbrž hrály tak, aby se prověřili všichni hráči i v jiných disciplinách, než v kterých obvykle startovali. Například proti Budapešti dostala příležitost ve dvouhře  Stropková, nevedla si špatně, ale bylo vidět, že starty z jiných soutěží jí v singlu chybí. Zápas se nepovedl ani deblu Markovcová a Jakešová. Čest zachraňovali nakonec mladíci Jakeš ve dvouhře proti Bálintovi (21:17, 16:21, 21:19) a se Sivigliou ve čtyřhře. Domácí nakonec úvodní utkání prohráli 2:3.

Další prověrkou bylo utkání s družstvem Západočechů. Koučové opět zůstali u „prověřovací" sestavy a tentokrát měla rozhodovat děvčata. Hned v prvním mixu sourozenecká dvojice Jakešových vyhrála nad Kuralem s Legátovou (18:21, 21:15, 21:18).  Následně Jakeš a Siviglia s Kuralem a Loudou hladce prohráli. Markovcová s Jakešovou poté zdolaly pár Legátová a Polívková (21:17, 21:13). Souběžné se hrála rozhodující dvouhra dívek, v níž Stropková bojovala s Polívkovou, které podlehla až v koncovce třetího setu (19:21) – a o pouhé dva míče tak domácímu týmu utekl postup do finálové skupiny.

Výhra nad slovinským BK Kungota již na tomto faktu nic nezměnila. Siviglia s přehledem porazil Žohara (21:11, 21:14). Poté nastoupil s Jakešovou v mixu, který spolu nikdy nehráli. Soupeř však moc nevzdoroval (21:12, 21:10) – a byl tu druhý bod. O třetí rozhodující šla bojovat Markovcová proti pohyblivé Keglové. Po vyrovnaném průběhu (21:17, 18:21) musel rozhodovat třetí set, který se štěstím vyhrála domácí naděje (21:19). Výsledek 4:1 pak potvrdil debl Jakeš a Sládek další výhrou ve třech setech (21:14, 17:21 21:19).
Prvním soupeřem v bojích pavouku „útěchy" byl pro domácí tým Dobrušky a  Krumlovští vyhráli 4:1, když bodovali Jakeš a Markovcová v singlu a debly Jakeš / Siviglia a Markovcová / Jakešová.

V závěrečném utkání o 9. místo se Krumlovští střetli s BK Lendava, dalším slovinským týmem. Průběh utkání byl následující: po mixu Jakeš / Jakešová – 1:0, dvouhru chlapců ztratil Sládek – 1:1, Markovcová dvouhru hladce vyhrála  –  2:1, Jakeš se Siviglia přidali třetí bod – 3:1. Čtyřhra dívek, v níž nastoupily Markovcová s Jakešovou, po třísetové prohře upravila konečný stav na 3:2.

Turnaj byl samotnými účastníky hodnocen velmi vysoko a už nyní se všichni těší na pozvánku na další ročník. K vidění byly nádherné výkony hlavně od finalistů, ale i další týmy měly ve svém středu nějakého výborného hráče či hráčku. Organizačně byl turnaj zvládnut perfektně, za což patří velký dík rozhodčím a Ondřeji Kotyzovi. Samozřejmě bez Radka Votavy, Pavla Floriána a Terezy Valhové by to nešlo. Na přípravě se maximálně podílel rovněž Karel Kotyza, který byl v době turnaje s mladším týmem na Slovensku.

Slova od kormidla

Trenér a předseda českokrumlovského SKB Radek Votava hodnotí letošní ročník RSL Cupu takto:

„Tento mimořádný turnaj na konci sezony nás vždy dokonale prověří. Musím smeknout před výkonem celého pořadatelského týmu, který zvládl skvěle nejen turnaj, včetně rozhodování všech zápasů, ale vyřešil všechny věci okolo ubytování, stravování, prezentace a mnoho dalších věcí. Jsem hrdý na to být v čele všech lidí z našeho klubu!" předesílá kouč a pokračuje:

„Letošní ročník byl hodně hektický, protože předchozí víkend zasáhla sportoviště na Chvalšinské silnici povodeň, a tak důležité dny na přípravu zabraly spíše starosti okolo uhlídání haly před vodou. Hala nakonec jako jediná zůstala nepoškozená, ale okolní areál bohužel skončil pod vodou. Turnaj tedy dostal zelenou. Všem se podařilo se do Krumlova dopravit, i když to nebylo úplně jednoduché. I to ukazuje, jaký má náš turnaj jméno. Samotný turnaj začal už ve čtvrtek příjezdem části účastníků, v pátek odpoledne  se hrála řada přátelských zápasů a začalo i první kolo. Sobota byla hlavním turnajovým dnem a neděle byla ve znamení utkání o končené pořadí, včetně finále. V hale to bylo bouřlivé a je až neuvěřitelné, kolik energie mají tito mladí badmintonisté. Celá akce je brána jako odměna za celoroční snažení hráčů a jejich trenérů. Za symbolické startovné mají kompletně zajištěné stravování, ubytování, pitný režim a vše spojené s turnajem, i když regenerace letos vinou  zatopení bazénu nebyla. To vše pochopitelně nejde udělat bez sponzorů v čele s hlavní duší tohoto projektu panem Bohumilem Dufkem. Ten doslova žije heslem své firmy „Pro badminton to nejlepší" a je naším významným klubovým partnerem již více než dvacet let. Jemu, městu Český Krumlov a mnoha dalším patří ten největší potlesk z turnaje. Po sportovní stránce měl turnaj skvělou úroveň. Už to, že na turnaji hrají děti z Dánska, které je v Evropě zemí číslo jedna, Německa nebo Nizozemí, které patří do TOP 5 v Evropě, je pro nás pořadatele něco, co považujeme za odměnu.  Už teď pracujeme na dalším ročníku, který proběhne opět o druhém červnovém víkendu roku 2014. A závěrem? Součástí turnaje byla také povodňová sbírka na opravu sportovního areálu Chvalšinská, ve které se mezi účastníky vybralo bezmála osm tisíc korun. Ještě jednou děkujeme!"

Zrcadlo výsledků

Výsledky  – základní skupina A: 1. Mirna – Roskilde 3:2, – Košice 4:1, – Sachsen 4:1, 2. Roskilde – Košice 3:2, – Sachsen 3:2, 3. Košice – 4. Sachsen 4:1, základní skupina B: 1. Amersfoort – Jižní Čechy 4:1, –  Lendava 5:0, – Dobruška 5:0,  2. Jižní Čechy – Lendava 4:1, –  Dobruška 5:0, 3. Lendava –  4. Dobruška 3:2, základní skupina C: 1. Budapešť – Č. Krumlov 3:2, –  Kungota 3:2, 2. Plzeň – Č. Krumlov 3:2, – Kungota 3:2, 3. Č. Krumlov – 4. Kungota 4:1.

O konečné pořadí –  finále: Amersfoort – Jižní Čechy 4:1, o 3. místo: Roskilde – Mirna 3:2, o 5. místo: Plzeň – Budapešť 3:2, o 7. místo: Košice – Sachsen 3:2, o 9. místo: Č. Krumlov – Lendava 4:1, o 11. místo: Kungota – Dobruška 3:2.

Konečné pořadí RSL Cupu 2013: 1. BA Amersfoort (Nizozemí), 2. JIŽNÍ ČECHY, 3. Badminton Roskilde (Dánsko), 4. BK Mirna (Slovinsko), 5. Plzeň, 6. OSC Budapest BC (Maďarsko), 7. Lokomotíva Košice (Slovensko), 8. Sachsen (Německo), 9. SKB ČESKÝ KRUMLOV, 10. BK Mladost Lendava (Slovinsko), 11. BK Kungota (Slovinsko), 12. Sokol Dobruška.

Jiří Frendl