Výsledky 59. ročníku tradiční ankety o desítku jihočeských sportovců roku byly vyhlášeny na slavnostním večeru, který se za účasti představitelů Jihočeského kraje a dalších hostů konal ve středu v českobudějovickém Domě kultury Metropol.

Mladá atletka Lurdes Gloria Manuel získala nejvyšší příčku v anketě díky zisku titulu juniorské mistryně Evropy v běhu na 400 m a stříbrné medaile na MČR žen.

Na druhém místě v anketě skončila Iveta Korešová, kapitánka a opora házenkářek Sokola Písek v nejvyšší společné česko-slovenské soutěži házenkářek a nejlepší střelkyně celé soutěže.

Třetí příčku obsadil Mikuláš Hovorka, který je nejproduktivnějším obráncem Banes Motoru České Budějovice a reprezentoval Českou republiku na Švýcarských hokejových hrách.

Kategorii sportovních kolektivů vyhráli volejbalisté Jihostroje ČB, kteří ČR reprezentují v Lize mistrů a v extralize skončili na 2. místě.

Druzí mezi kolektivy byli písečtí Sršni, kteří si vybojovali postup do nejvyšší soutěže basketbalu. Na třetím místě skončili Žraloci Ledenice, kteří v extralize softbalu získali stříbrné medaile.

Do Síně slávy jihočeského sportu byl uveden fotbalista Ladislav Fujdiar, v dresu Dynama se 190 starty v I. lize rekordman Dynama, ve kterém hrál dvanáct sezon.

V kategorii Objev roku se do elitní trojice prosadili atletka Adéla Holubová (Sokol Č. Budějovice, vítězka Evropské olympiády mládeže U17 na 800 m, sedmá v mistrovství Evropy U19), Jakub Šimonek (Sršni Písek, reprezentant ČR U18 v basketbale) a Petr Zíka (Dynamo Č. Budějovice, opora fotbalistů Dynama ČB U19, český reprezentant v kategorii U18).

Zvláštní cenu převzal Filip Hoch, dlouholetý masér volejbalistů Jihostroje, s nimiž za pětadvacet let u týmu slavil deset mistrovských titulů.

59. ROČNÍK ANKETY O SPORTOVCE ROKU

1. Lurdes Gloria MANUEL (atletika, Vodní stavby Tábor), juniorská mistryně Evropy v běhu na 400 metrů, stříbrná medaile na mistrovství Českého republiky dospělých na 400 metrů 123

2. Iveta KOREŠOVÁ (házená, Sokol Písek), kapitánka čtvrtého týmu tabulky nejvyšší soutěže ČR žen, nejlepší střelkyně soutěže 117

3. Mikuláš HOVORKA (hokej, Banes Motor Č. Budějovice) ,český reprezentant, nejproduktivnější obránce extraligového týmu 109

4. Petr MICHÁLEK (volejbal, Jihostroj Č. Budějovice), opora vicemistra republiky, jehož barvy hájí už 16. sezonu 93

5. Amálie HAKOVÁ (karate, Fight Club Č. Budějovice), vicemistryně Evropy, vítězka Světové ligy mládeže 75

6. Vojtěch SÝKORA (basketbal, Sršni Sokol Písek), kapitán extraligového týmu, v dresu ČR vítěz letní Univerziády 72

7. Martin MUŽÍK (baseball, Baseball & Softball Club Hluboká), v dresu národního mužstva 5. místo na mistrovství Evropy) 43

8. Karolína PALOUDOVÁ (kanoistika, Vltava Č. Krumlov), bronzová medaile z mistrovství Evropy žen ve sjezdu C2 na divoké vodě 40

9. David JODL (atletika, Sokol Č. Budějovice), stříbro na mistrovství republiky v dálce, bronz na MČR mužů v hale a juniorů na dráze 37

10. Roman ČASTORAL (rallyecross, Autoklub Otava Katovice), mistr zóny střední Evropy, mistr ČR a dalších čtyř států) 37