Jihočeši vyrazili do Budvy dnes ráno. „V úterý v půl osmé ráno odjíždíme do Vídně, odtud letíme do Podgorice, pak se autobusem přesuneme do Budvy, která je asi osmdesát kilometrů od letiště," přibližuje manažer Zdeněk Scheichl cestovatelskou anabázi, která tým čeká. „Ještě si večer zatrénujeme, proběhne technický mítink vedení týmů, rozhodčích a delegáta CEV, ve středu dopoledne si znovu zatrénujeme a večer nás čeká důležitý zápas."

I poslední zápas ve skupině se bude hrát ve středu, 12.12. Jihostroj přivítá v domácí hale Berlín. „Závěrečné duely ve skupině se musí hrát ve stejném termínu, to nařídil CEV."

Proč se až ve středu bude hrát v tomto týdnu v Budvě? „O termínu může rozhodovat pořadatel, který smí posunout zápas o den dopředu nebo dozadu." Černohorci v Budvě se rozhodli právě pro středeční večer. „Družstva se hodně podřizují televizi, to je také případ Budvy," přikyvuje manažer Scheichl.

Černohorci se tedy rozhodli pro středeční osmnáctou hodinu, Jihostroj jejich rozhodnutí respektuje.
Ambiciozní trenér Jan Svoboda odveze do Budvy kompletní tým. „Letenky mají připraveny všichni, nikdo žádný zdravotní problém nehlásil," přikyvoval ještě včera večer manažer Zdeněk Scheichl.

Do zápasového kolotoče se už v Liberci vrátil smečař Peter Pláteník, i když jeho výpadek v tréninku  byl ještě znatelný, v Budvě bude trenérovi k dispozici.

Postupový klíč není vůbec jednoduchý. Ze sedmi skupin postoupí sedm vítězů, ale jen pět ze druhých míst. „To je dohromady dvanáct postupujících, vysvětluje manažer Scheichl. „Je ale předpoklad, že z této dvanáctky  vzejde pořadatel Final Four, který by postoupil přímo mezi čtyři poslední, pak by do play-off postupoval ještě jeden tým ze druhé příčky."

V praxi to znamená, že v další fázi Ligy mistrů nebude pokračovat jen jediný celek ze druhého místa, který bude mít po sečtení všech výsledků nejhorší bilanci. Ten postoupí společně se třetími týmy do poháru CEV, ve kterém nastupují  hodně silné týmy,  je to druhá nejlepší evropská klubová soutěž, v ní působí silní Rusové, Italové, kteří se nedostali do Ligy mistrů. I případný postup do poháru CEV by pro nás byl velkou výzvou," říká Scheichl.

Jihostroj ale zatím dál sní svůj mistrovský sen, který by se naplnil jen v případě pokračování v Lize mistrů.
„Nečeká nás v Budvě vůbec nic jednoduchého," uvědomuje si trenér Jan Svoboda, který čerpal informace nejen z prvního vzájemného duelu. „Vyhráli jsme doma sice tři nula, ale Budva je v domácím prostředí o hodně silnější, bouřlivému prostředí navíc podléhají i čároví rozhodčí. Máme zprávy od volejbalistů Berlína i z Novosibirsku, ti potvrdili, že se v Budvě nehraje vůbec lehko."

Návrat z Černé Hory mají volejbalisté Jihostroje naplánován na čtvrteční odpoledne, už v sobotu od 18.00 přivítají svěřenci trenéra Svobody doma v extralize Havířov.