V obvyklém červencovém termínu se ve sportovním areálu krumlovského Slavoje na Chvalšinské silnici konala již tradiční akce, kterou byl Šnomíbo krumlovský desetiboj neregistrovaných atletů.

Toto klání v pravém olympijském desetiboji, kde jedinou odlišností je skok z místa do dálky nahrazující skok o tyči, začalo psát svou historii v roce 2005, kdy si parta nadšenců chtěla vyzkoušet a poměřit své síly v královské atletické disciplíně. Postupně tento podnik získával na vyhlášenosti a popularitě – a letos si odškrtl již jubilejní – desátý – ročník.

Rekordní díl

Pořadatelé ze sdružení Šnomíbo letos jako první přepsali rekordy v počtu účastníků. V hlavní soutěži se před začátkem sice několik přihlášených na poslední chvíli omluvilo, přesto se na start postavilo osmatřicet závodníků, z toho sedmička žen. Tabulky se následně přepisovaly i v doprovodném sedmém ročníku Dětského víceboje, v němž se v pěti disciplínách poměřilo jedenačtyřicet nadějí.

Samotný závod letos snad poprvé v historii postihla nepřízeň počasí, kdy organizátoři vinou častého deště museli měnit pořadí několika disciplín. Stínem se pak stalo zranění jednoho z borců, a to našeho bývalého redakčního kolegy Pavla Krátkého z K. Újezdu, který se při osmé disciplíně skoku do výšky zranil a byl s přetrženou achilovkou odvezen do nemocnice.

A nyní již k samotným nejlepším výkonům. Jubilejní díl Šnomíbo krumlovského desetiboje neregistrovaných atletů vyhrál nováček závodu, jedenadvacetiletý krumlovský fotbalista Filip Hermann, jenž při své premiérové účasti dosáhl bodového zisku 4452 bodů a o 169 bodů překonal stávající rekord mítinku trojnásobného vítěze Jiřího Kačírka z Krasejovky (pozn. – letos nestartoval z důvodu pobytu v zahraničí). Stříbro získal Ondřej Blahout z JČU Č. Budějovice, který nastoupil do poslední disciplíny (běh na 1500 m) po šití tržné rány na ruce ze skoku vysokého, přesto poprvé překonal čtyřtisícovou hranici, a to o 146 bodů. Rovněž bronzový medailista a další z nováčků závodu – Tomáš Říha z SDH Žďár – se přehoupl přes magickou hranici čtyř tisíc bodů.

V kategorii mužů pak byly překonány tři rekordy jednotlivých disciplín. V běhu na 400 metrů dosáhl vynikajícího času 55,45 zlatý Filip Hermann, jenž vymazal dosavadní rekord Petra Valenta z Krasejovky o 2,29 sekundy. V běhu na 110 metrů překážek si vlastní maximum z loňska vylepšil o 62 setin Jindřich Kouba z Dobřejovic (17,34). Taktéž vlastní rekord z loňska zvedl o 9 cm při skoku z místa Radek Bartuška z Krasejovky na 277 centimetrů.

V ženách bojovalo rekordních sedm závodnic, které vytvořily stejně jako muži, jak je na tomto závodě tradiční, navzájem se povzbuzující výbornou partu. Nakonec se z prvenství radovala po dvou letech se do Krumlova navrátivší Darja Pejchalová z Pardubic výkonem 1938 bodů. Čerstvá maminka letos triumfovala před druhou Zuzanou Zuziakovou z VK Balet ČB a na mítinku poprvé závodící Alenou Ziegelbauerovou z krumlovského Cigi týmu.

Pro dobrou věc

Organizátoři Šnomíbo desetiboje ozvláštnili jubilejní ročník svého podniku jednou akcí, která rozhodně stojí za zaznamenání. Závodníci a přátelé krumlovského závodu letos poprvé uspořádali charitativní počin.

Prodejem upomínkových předmětů a finanční sbírkou vybrali pro sportovce 1. Centra zdravotně postižených jižních Čech z Č. Budějovic celkovou částku více než sedmnácti tisíc korun. Tyto prostředky byly použity k nákupu speciálního vrhačského křesla a dalšího závodního vybavení pro handicapované sportovce. Ti pak přímo na stadionu v rámci druhého dne soutěží předvedli svoje umění. Potlesk přítomných si vysloužili český rekordman v hodu oštěpem Martin Kukla i vozíčkář Radek Benýšek, jenž předvedl hod kuželkou. Oba tito sportovci jsou držiteli medailí z mistrovství světa a dar od organizátorů jim pomůže i ke startu na dalším juniorském šampionátu zdravotně postižených, který se bude konat koncem prázdnin v anglickém Birminghamu.

„Za naší tělovýchovnou jednotu bych rád poděkoval pořadatelům a všem příznivcům krumlovského desetiboje za pozvání a projevený kladný postoj ke sportu handicapovaných," řekl ředitel a trenér 1. CZP JČ Jiří Smékal a ještě dodal: „Je to hezký příklad solidárnosti, jak sportovci bez postižení přispěli na sportovní aktivity našich atletů, neboť jim také sport přináší další nové kvality do života a pomáhá jim ke zmírnění důsledků handicapu!"

Slova od kormidla

Svoje hodnocení desátého ročníku i výhled do budoucna přidal spoluzakladatel závodu a zástupce pořádajícího sdružení Jan Míka:

„Při jubilejním ročníku nás prověřilo počasí i nešťastná zranění, což se nám devět let vyhýbalo. Se skvělou partou, která se sešla v rekordním počtu, se nám ale vše i přes nutné přehazování disciplín podařilo zdárně dokončit a pak i pěkně oslavit. Asi by teď byla škoda myslet na avizovaný konec našeho desetiboje po desátém ročníku. Příští rok tedy začneme možná trochu jinak, třeba hodinovým jednodenním desetibojem s dětským závodem. O všem se poradíme a věřím, že se hlavně sejdeme. Je hrozně fajn, jak si na tomto závodě, kde každý ze sebe vydává maximum sil a bojuje o co nejlepší umístění, dokáží lidé navzájem fandit a pomoci si v nesnázích. To je, myslím, ta hlavní věc, proč to budeme chtít dělat dál a věřím, že se tento duch ze závodu nevytratí. Mrzet nás tedy za letošek musí jen přetržená achilovka kamaráda Pavla Krátkého, kterému všichni přejeme brzké uzdravení."

Pořadí 10. ročníku Šnomíbo desetiboje – TOP10 muži: 1. Hermann (Hery team) 4452 bodů, 2. Blahout (JČU ČB) 4146, 3. Říha (SDH Žďár) 4001, 4. Konrád (SUPŠ ČK) 3978, 5. Kouba (SDH Dobřejovice) 3943, 6. Dudák (K. Újezd) 3769, 7. Bartuška 3714, 8. Čada (oba SDH Krasejovka) 3568, 9. Dufek (Č. Krumlov) 3453, 10. Boháč (Malšice) 3393 bodů.

Stupně ženy: 1. Pejchalová (ZS Závod míru) 1938, 2. Zuziaková (VK Balet ČB) 1831, 3. Ziegelbauerová (Cigi tým) 1733 bodů.

Pozn.: Kompletní výsledky na www.viceboje-ck.cz