Tábor – Možná se to bude zdát někomu neuvěřitelné, ale úvodní závod letošního seriálu Světového poháru v cyklokrosu na táborském okruhu bude již šestnáctým na území České republiky. A právě jihočeský Tábor je pořadatelem této vrcholné mezinárodní akce nejčastěji. Poprvé se tam jelo v roce 1989 a tentokrát v neděli 21. října to bude jubilejní desátý závod se světovou elitou na okruhu v odpočinkové zóně Komora. Kromě toho Tábor viděl i světové šampionáty v letech 2001 a 2010 a nyní se připravuje na další, který se pojedede v roce 2015.
„Pro nás je to radost, ale současně také zodpovědnost," řekl starosta pořadatelského města Jiří Fišer. „Je dobré, že všichni už vědí, co mají dělat. Jen nesmíme být nafoukaní a myslet si, že už to umíme tak, že už není potřeba tomu věnovat důraznější péči," dodal. Závodit se letos bude na poněkud upraveném okruhu,  měřícím 3150 metrů. „Na trati byly provedeny menší změny. Okruh jsme zkrátili o 200 metrů, ale přidali tam navíc tři zatáčky. Tím je pro diváky okruh atraktivnější a pro jezdce trochu těžší," řekl šéf cyklokrosové komise Českého svazu cyklistiky a ředitel závodu Čestmír Kalaš.
Jisté je, že na startu bude chybět česká cyklokrosová jednička posledních let Zdeněk Štybar, dvojnásobný mistr světa v elitní kategorii. Po  náročné silniční sezoně má v současné době dovolenou, odpočívá a podle slov reprezentačního kouče Stanislava Bambuly by chtěl naskočit do cyklokrosových závodů někdy v polovině prosince. Bambula tak bude spoléhat hlavně na Radomíra Šimůnka a Martina Bínu z táborského ČEZ Cyklo Teamu, který se do terénu vrací po dvou letech.
Bohužel na startu bude chybět i další stabilní člen reprezentace Martin Zlámalík, který si minulý týden během tréninku v Belgii zlomil klíční kost. „Je to docela komplikovaná zlomenina, která skončila operací a léčení si vyžádá šest až osm týdnů. „Co nyní natrénoval, o to přijde. Uvidíme, kdy se bude moct vrátit zpět k závodění," uvedl Bambula.
Velkou ztrátou je i absence Kateřiny Nash. Ta si v letní sezoně na horských kolech zranila koleno a úponu. „Těšila se na to, že se jí to povede vyléčit a bude stát na startu tady, pak v Plzni a krátce poté na mistrovství Evropy v Anglii. Chtěla si ten evropský blok odjet, ale nebude na startu ani jednoho z těchto závodů. Také ona nastoupí nejspíš až někdy okolo Vánoc," řekl Bambula. Trenér reprezentace má ale radost z letošních výkonů mladých jezdců. „Práce s mládeží přináší první úspěchy. V kategorii do 23 let jezdí skvěle Jakub Skála a Michael Boroš a mezi juniory Adam Ťoupalík. Spokojený jsem i s formou „eliťáka" Lubomíra Petruše. Co se týká Karla Hníka, ten vyhrál domácí šampionát na silnici a jel i mistrovství světa. Do terénu ho to trochu přibrzdilo, ale myslím, že se dokáže připravit," dodal Stanislav Bambula.
Na prémiích za umístění v Táboře si rozdělí nejlepší celkem 51.715 eur, přičemž vítěz si odveze pět tisíc.
Nominace českých krosařů na první závod SP:
Muži elite: Ondřej Bambula, Martin Bína, David Kášek (všichni CT Tábor), Petr Dlask (Madeta Fitness Specialized), Vladimír Kyzivát, Lubomír Petruš, Jiří Polnický, Radomír Šimůnek.
Ženy: Pavla Havlíková, Martina Mikulášková, Karla Štěpánová.
Muži do 23 let: Michael Boroš, Jakub Skála (oba CT Tábor), Radek Polnický, Jan Nesvadba (oba Madeta Fitness Specialized), Karel Hník, Matěj Lasák, Vojtěch Nipl, Tomáš Paprstka,
Junioři: Martin Dejmek, Adam Ťoupalík (oba CT Tábor), Jakub Honzík, Filip Kubín, Roman Lehký, Karel Pokorný, Karel Svačina, Jan Vastl, Dominik Vrána.