Chorvatská metropole Záhřeb hostila první z pěti turnajů Top European Cupu 2010. Tento turnaj je zařazen Evropskou unií judo do seriálu evropských pohárů kategorie A, kde závodníci do 17 let měří síly v boji o postup na ME, které se bude konat v červnu v Teplicích. Po oba dny se na tatami představilo rekordních 468 kadetů a kadetek z 24 národních týmů.

V soutěži dorostenek si reprezentační premiéru odbyla Markéta Havlíčková startující v kategorii do 57 kilogramů. A patnáctiletá členka kaplického judistického oddílu MDDM si při prvním startu za národní elitní výběr nadějí nevedla vůbec špatně, když dokonce sahala po medaili.

Havlíčková v sedmapadesátce v konkurenci 32 závodnic obsadila výborné 5. až 6. místo a do evropského žebříčku si připsala prvních 14 bodů. V prvním kole přešla přes domácí Ivankovičovou, v kole druhém porazila rovněž před limitem Srbku Vulovičovou a v následujícím utkání jednoznačně zdolala vítězku z rakouského Vöcklabrucku, Slovinku Rigelnikovou.

V semifinále však už Havlíčková nestačila na německou závodnici Beuneovou. Následně v souboji o bronz podlehla 0:10 na ipon loňské účastnici ME a sedmé z olympiády mládeže v Tampere, Belgičance Tielemansové.

Rychlý konec

O minulém víkendu cestovala dorostenecká reprezentace na další mezinárodní turnaje do Německa. Dorostenky bojovaly v Bad Blankenburgu, dorostenci se představili v Brémách. Obě klání jsou každoročně znamenitě zorganizována a patří k nejlépe obsazovaným turnajům v Evropě.

V Bad Blankenburgu se na šesti žíněnkách prezentovalo 284 dorostenek z osmnácti národních týmů (mj. Japonsko, Brazílie, Kanada nebo Austrálie). V kategorii do 57 kg se společně s Markétou Havlíčkovou představilo dalších 42 závodnic! Kaplická naděje tentokrát neprošla úvodním kolem a do repasáží K. O. systému se nedostala, když zaváhala v jednom ze soubojů na zemi – a turnaj pro ni skončil.

Nyní čeká dorostence a dorostenky druhý kvalifikační turnaj v Litoměřicích, který spadá do seriálu Českého poháru. Hned o týden později pak ti nejlepší, včetně naší Havlíčkové, budou startovat na domácím šampionátu juniorů a juniorek v Jičíně.

Libor Štěpánek