Novou badmintonovou sezonu zahájili českokrumlovští junioři Jaromír Janáček a Lucie Černá na mezinárodním mistrovství Slovenska kategorie dospělých, které se hrálo v Prešově. Na velmi silně obsazeném turnaji, kterého se zúčastnili hráči z více než třiceti zemí světa, získávaly jihočeské badmintonové naděje především cenné zkušenosti.

Stopka v kvalifikaci

Pro Jaromíra Janáčka byl tento turnaj úplně první možností vyzkoušet si mezinárodní klání v kategorii dospělých. Bohužel, už v kvalifikaci dvouhry podlehl dalšímu juniorovi Ivanu Rusevovi z Bulharska 0:2 na sety.

Další zápas odehrál Janáček společně se svojí oddílovou partnerkou Lucií Černou v mixu proti první nasazené polské dvojici Szkudlarczyk a Wojtkowska. Papírové předpoklady potvrdili Poláci a vyhráli jasně ve dvou setech v poměru 21:10 a 21:7.

Do hlavní soutěže ženské dvouhry se nedostala ani Lucie Černá, přesto si počínala o něco lépe než její o rok mladší klubový parťák Jaromír Janáček. V prvním kole kvalifikace proti rakouské soupeřce Nině Almerové vyhrála českokrumlovská naděje oba sety. V druhém kole však už slovinská hráčka Kaja Stankovićová byla nad její síly (14:21 a 15:21).

Společně se Šárkou Křížovou z Dobrušky nastoupila potom Lucie Černá ještě do ženské čtyřhry. Proti polským rivalkám Augustynové a Wojtkowské sehrály české hráčky velmi dobrý zápas a velké favority turnaje notně potrápily. Na výhru to však nestačilo a po osmatřiceti minutách a setech 16:21, 21:15 a 10:21 skončily Černá s Křížovou na 17. místě.

Očima aktérů

„První turnaj nové sezony se mi příliš nepovedl. Úvodní set zápasu dvouhry proti Rakušance Almerové jsem celou dobu prohrávala. Nakonec se mi ale povedlo odvrátit čtyři setboly a v duelu jsem zvítězila. Se Slovinkou jsem se do stavu 13:13 ještě držela, ve zbytku utkání jsem bohužel jen neúspěšně dotahovala. V mixu jsme se s Mirkem proti prvnímu nasazenému páru snažili udržet co nejdéle míček ve hře, především však šlo o sbírání zkušeností. Nejlépe se mi vydařila čtyřhra se Šárkou Křížovou, i když jsme zápas prohrály. Přitom naší soupeřce Augustynové chyběly jen dva body k účasti na olympiádě. Se Šárkou jsme se snažily hodně rozehrávat a z dobré pozice zaútočit, což se nám vyplatilo ve druhém vítězném setu. Ve třetí sadě už ale soupeřky začaly hrát rychleji a zase svojí hru, na kterou jsme nestačily. Už nyní se ovšem těším na další turnaj. Myslím, že se mi podaří uspět, protože se po letní přípravě cítím herně docela dobře,“ řekla po návratu ze Slovenska Lucie Černá.

Hodnocení turnaje přidal také debutant na mezinárodní scéně dospělých Jaromír Janáček:

„Byla to pro mě veliká zkušenost. Svůj zápas ve dvouhře jsem hrál proti juniorovi Rusevovi, který reprezentoval Bulharsko na velkých juniorských akcích. V obou setech jsem s ním do přestávky držel krok, ale potom jsem udělal spoustu nevynucených chyb. Smíšenou čtyřhru s Luckou jsme odehráli proti prvnímu nasazenému páru z Polska. Byl to dobrý zápas, dostávali jsme se do výměn a donutili soupeře, aby nám ukázali, jak se má hrát mix. Jak jsem již uvedl, v obou dvou zápasech jsem ale udělal hodně nevynucených chyb. Musím na tréninku ještě hodně pracovat. Jsem ale rád, že mě můj trenér vzal na turnaj. Viděl jsem v akci plno dobrých hráčů, kteří „honí“ body do olympijské kvalifikace. Byl to úžasný zážitek a veliká badmintonová zkušenost, když jsem měl možnost vidět v akci takové hráče.“

Výsledkový servis

Dvouhra mužů – 1. kolo kvalifikace: Ivan Rusev – Jaromír Janáček 2:0 (21:11, 21:15).

Dvouhra ženy – 1. kolo kvalifikace: Nina Almerová – Lucie Černá 0:2 (21:23, 9:21), finále kvalifikace: Kaja Stankovićová – Lucie Černá 2:0 (21:14, 21:15).

Čtyřhra ženy – 17. místo: Lucie Černá / Šárka Křížová – Kamila Augustynová / Agnieszka Wojtkowska 1:2 (16:21, 21:15, 10:21).

Smíšená čtyřhra – 17. místo: Wojciech Szkudlarczyk / Agnieszka Wojtkowska – Jaromír Janáček / Lucie Černá 2:0 (21:10, 21:7).