České reprezentantky do 19 let odcestují za dva týdny do Litvy, kde proběhne kvalifikační turnaj na juniorské mistrovství Evropy házenkářek. To se bude konat na konci července ve Španělsku.

V Litvě se české juniorky utkají s domácími reprezentantkami, dále se utkají s Faerskými ostrovy a Norskem. Na evropský šampionát se dostanou nejlepší dva týmy z této kvalifikace.
Formu mladé české házenkářky ladily na jihu Čech.
Součástí pětidenního soustředění byly i dva přípravné zápasy se stejně starými reprezentantkami Švýcarska. „Filozofií svazu házené je, aby se tento sport dostal do všech oblastí republiky. Proto jsme tentokrát zavítali do jižních Čech," vysvětluje trenér českého reprezentačního výběru Tomáš Hlavatý, proč právě jihočeský region se stal místem přípravného soustředění před dubnovou kvalifikací.
Reprezentační kouč je zároveň trenérem interligové Slavie Praha a jeho asistentkou u kormidla juniorské reprezentace je trenérka Zlína Lenka Černá. „Našli jsme u vás velice příjemné prostředí a i lidé, kteří se kolem nás pohybovali nám vycházeli maximálně vstříc. Máme z toho velice pozitivní dojem," shodují se oba.
Házená má na jihu Čech bohatou tradici a ještě v nedávné minulosti působily v nejvyšších soutěžích tři jihočeské týmy. Písek a Jindřichův Hradec v ženské interlize, Třeboň hrála před pár roky extraligu mužů.
Po sestupu Jindřichova Hradce a problémech třeboňské házené se v současné době hraje nejvyšší ligová soutěž už jen v Písku.
Třeboň však dokázala, že mezi bašty jihočeské házené stále patří a kormidelníci české reprezentace si pochvalovali atmosféru, jakou zdejší diváci vytvořili během druhého přátelského zápasu se Švýcarskem. „Že se přišlo podívat tolik lidí nás potěšilo. Pro naše děvčata to byla nesmírná vzpruha. Diváci viděli dramatický zápas a myslím, že i my jsme se svým výkonem postarali o to, že se diváci dobře bavili," chválí si diváckou kulisu v Třeboni Hlavatý.
Podle jeho názoru přišli i lidé, kteří nenavštěvují zápasy v házené pravidelně, ale všimli si letáků ve městě. Vstupné bylo dobrovolné a ti co přišli, přispěli na dobročinné účely. Reprezentantky si pochvalovaly atmosféru rovněž v Jindřichově Hradci.
U Vajgaru Češky nad Švýcarskem zvítězily 28:20, o den později v třeboňské hale pak po napínavém průběhu 21:20. „V Třeboni již na hráčky trochu dolehla únava z náročného programu soustředění. Absolvovali jsme dva tréninky denně a v hale jsme strávili každý den čtyři hodiny. K tomu se přidaly dva zápasy. Bylo to fyzicky docela náročné, holky musely vynaložit dost energie. Sice jsme vyhráli, ale ten výkon nebyl úplně ideální," říkal po druhé herní prověrce reprezentační kouč.
Trenér Hlavatý cítí velkou šanci probojovat se z dubnové kvalifikace na mistrovství Evropy do Španělska. „V Litvě bude velkým favoritem Norsko. My však budeme chtít potrápit každého a věřím, že čtyři body potřebné k postupu, se nám podaří získat," počítá kouč.
Řada mladých reprezentantek pravidelně nastupuje v interlize. Reprezentace se opírá například o Kordovskou z pražské Slavie, ale v týmu je víc hráček se zkušenostmi z interligy. Hlavatý jen namátkou jmenuje Kolářovou, Zachovou nebo Varmužovou. Zbytek hráček hraje juniorskou a dorosteneckou ligu.
Jen Jihočešky v jeho výběru zatím schází. „Mám informace, že především v mladších kategoriích se rodí na jihu Čech talentované házenkářky. Sleduje je můj kolega, který trénuje dorostenky a mladé hráčky vybíráme po celých Čechách. Takže potenciál na jihu jistě je," nezapomínají stavitelé mládežnických reprezentačních výběrů ani na jihočeské talenty.