Dalším startem teprve šestnáctiletého badmintonového juniora Petra Berana z SKB Č. Krumlov bylo Mezinárodní mistrovství juniorů Maďarska v Pécsi, kde startoval spolu s výběrem juniorské reprezentace ČR.

Spolu s Beranem a ostatními nejlepšími českými hráči této kategorie na turnaj odcestoval i krumlovský trenér Radek Votava, člen realizačního týmu juniorských výběrů ČR, jako další asistent se představil Pavel Florián.

Česká výprava patřila již pouze vedle týmů Francie a Švédska k družstvům, která se výrazněji dokázala prosadit vedle hráčů z Thajska, kteří turnaj zcela opanovali. Český tým vybojoval hned trojici semifinálových umístění (dvouhra juniorů a juniorek, čtyřhra juniorek).

Velká zkušenost

Samotný Petr Beran sehrál velice dobrý turnaj. Více se tentokrát prosadil v prestižní dvouhře, kde v opravdu silné konkurenci evropských a velmi kvalitních asijských hráčů vybojoval vynikající 9. místo. Do třetího kola po hodně dobrých výkonech postupoval poměrně hladce, když postupně ve dvou sadách porazil Maďara Dulcze (21:14, 21:8) a Slovince Kolence (21:13, 21:9).

Bohužel, právě už ve třetím kole se setkal před branami osmičky s Thajcem Laotrakulem, pozdějším vítězem celého mistrovství. Tento hráč mj. postupně vyřadil všechny české hráče v pavouku a krumlovský Beran měl tu smůlu, že s ním hrál jako první. S asijským soupeřem sice prohrál hladce ve dvou sadách (15:21, 11:21), ale bylo to po opravdu dobrém výkonu, kdy Thajec i Petr hráli nádherný badminton a ukázali výměny, na něž chvílemi doslova zírala celá pécská hala. To je i přes prohru samo o sobě velkou odměnou za předvedený výkon pro mladého českokrumlovského hráče.

Ve čtyřhře, kde byli Beran se svým plzeňským spoluhráčem Janem Loudou nasazenými pětkami, postoupili do druhého kola bez boje. Tam měli za soupeře kvalitní belgicko-francouzský pár Bracke a Merkle, pozdější semifinalisty. Ti byli na Berana s Loudou velmi dobře takticky překvapeni, naši borci podlehli ve dvou setech (11:21, 14:21) a skončili na 17. místě.

Očima trenéra

Postřehy z trenérské židle k maďarskému juniorskému šampionátu přidal předseda SKB ČK Radek Votava:

„Čtyřhra, kterou Petr na turnaji sehrál, se hrála v pekelném tempu a byl to moc pěkný zápas, kde ovšem otěže hry ve svých rukou pevně třímali soupeři našich borců. Utkání si tak užili spíše trenéři, protože na některé výměny byla opravdu radost se koukat. Kluci však museli zkousnout hořkost porážky, kterou se jim i přes veškerou snahu nepodařilo odvrátit.

V singlu měl Petr zdánlivou nevýhodu v tom, že se s Thajcem Laotrakulem utkal již ve třetím kole. Je více než pravděpodobné, že by se v jiné části pavouka probojoval v turnaji ještě dále. Je třeba ale podotknout, že v ten okamžik byl thajský soupeř, pro kterého to stejně jako pro našeho hráče bylo zřejmě první evropsko-asijské badmintonové setkání v kariéře, ještě velmi psychicky uvolněný a Petr jej přiměl předvést maximum z jeho badmintonového umění. Zápas měl opravdu mimořádnou kvalitu a hrál se v o něco vyšším tempu, než v následujících kolech, kdy Laotrakul postupně porazil i dva zbývající Čechy v soutěži, jmenovitě Krále a Loudu. Petr udělal za poslední dobu veliký pokrok a toto střetnutí pro něj jistě bude výraznou motivací do další práce."

Jiří Frendl