Na jihu Čech dosáhli motokrosaři zcela ojedinělého úspěchu. Díky mimořádně vyrovnaným výkonům brali nesmírně cenné stříbro, když je porazili pouze skvělí Američané, ale za sebou nechali celou plejádu motokrosových velmocí na čele s Belgií, Francií, Itálií či Austrálií.

V nejmenší třídě do 65 ccm zazářil mladičký pilot českobudějovického GlassGo team Petr Polák, který se stal druhým vicemistrem světa.

Do první jízdy této kubatury přitom nejlépe odpálil jeho krajan Radim Kraus. Bouřlivě podporován početným publikem  vydržel v čele tři kola, ale postupně se propadl a závod nakonec nedokončil.

Vedení poté neudržel ani Švéd s maďarskými kořeny Nagy, který pod tlakem Američana Tijara upadl. Toho využil skvěle finišující Polák, jenž začínal na sedmém místě,  ale neustále postupoval dopředu a cílem projel na skvělém druhém místě za vítězným Američanem. „Fyzicky jsem se cítil výborně a věřil jsem si, že se posunu dopředu," uvedl po průjezdu cílem první  finálové jízdy.

Ve druhé jízdě odstartoval Polák výborně, druhé místo však dlouho neudržel. Vítězem rozjížďky se stal Nizozemec Dankers, jenž se ale v součtu se sedmou příčkou z úvodní jízdy nevešel ani na stupně  vítězů. Mistrem světa  se stal Američan Tijero, druhý byl Švéd Nagy a Polák se mohl radovat z bronzové medaile. „Šampionátu v Jiníně jsme podřídili celou přípravu. Po medaili jsem toužil a jsem rád, že jsem ji nakonec také vybojoval," svěřil se šťastný jezdec.

V pětaosmdesátkách měla česká reprezentace žhavé želízko v ohni v podobě Jakuba Terešáka. První jízdu sice od startu do cíle ovládl Američan  Cantrell, ale česká jednička předvedla skvělý výkon a cílem projela jako třetí.

Do druhé jízdy odstartoval Terešák až patnáctý, ale předvedl mohutný finiš, dotáhl se až na čtvrtou příčku a celkově mohl slavit bronz. Mistrem světa se stal dvakrát druhý Brit Mewse.

Ve třídě 85 ccm nastoupil i také dva Jihočeši. Otto  Horák ani Roman Votava však neprošli sítem sobotní kvalifikace. „Konkurence byla opravdu silná. Jsem rád, že jsem vůbec mohl obléci reprezentační dres a světového šampionátu se zúčastnit," připustil Votava.

Nejhůře se vedlo domácím závodníkům v nejsilnější třídě 125 ccm. V úvodní finálové jízdě doplatil Martin Krč na kolizi po startu a dotahoval hodně zezadu. Na lepší než dvacáté místo to však nestačilo. Z jeho krajanů tak byl nejlepší jedenáctý Filip Podmol.  Z vítězství se radoval Lotyš Jonass, jenž v krásném souboji o necelé tři desetinky vteřiny udolal Francouze Dercourta.

Druhou rozjížďku sice s přehledem vyhrál Nizozemec Vlaanderen, ale druhé místo stačilo k titulu světového šampióna Lotyši Jonassovi.

Češi bojovali. Krč dojel ve  čtvrtý, Podmol zopakoval jedenácté místo a stejnou příčkou bodoval také do družstev, což ve výsledku a našim barvám přineslo stříbro.

Výsledky - 65 ccm: 1. Tijero (USA) 47, 2. Nagy (Švéd.) 40, 3. POLÁK (ČR) 40, 4. Dankers (Niz.) 39, 5. Šimoda (Jap.) 31, 10. STEHLÍK (ČR) 16.
85 ccm: 1. Mewse (V. Brit.) 44, 2. Lawrence (Austr.) 43, 3. TEREŠÁK (ČR) 38, 4. Sexton (USA) 33, 5. Meier (Dán.) 29.
125 ccm: 1. Jonass (Lot.) 47, 2. Vlaanderen (Niz.) 37, 3. Dercourt (Fr.) 34, 4. Zaragoza (Šp.) 32, 5. Bonini (It.) 26, 11. F. PODMOL 20, 13. KRČ 19, 24. J. VONDRÁŠEK 3.
DRUŽSTVA: 1. USA 11, 2. ČR 17, 3. Španělsko 25, 4. Švédsko 27, 5. Itálie 28.