Mimořádný výsledek sportovce z našeho regionu na mezinárodní scéně vždy potěší, což v případě závodníka krumlovského oddílu kanoistiky SK Vltava Lukáše Novosada platí dvojnásob. Vždyť zlaté medaile z mistrovství světa či mistrovství Evropy opravdu nemíří do Krumlova každý den.
„Podobný výsledek je hodně nečekaný. Vždyť jsem se rozhodoval, zda letos vůbec na mistrovství světa ve sjezdu pojedu. Kluci z družstva mě ale nakonec zlomili a dnes jsem hrozně rád, že jsem do Španělska jel,“ řekl na úvod návštěvy naší redakce čerstvý světový a evropský šampion Lukáš Novosad.
Triumf o desetinky
Druhý červnový týden se ve španělském Sortu na řece Noguera Pallaresa konalo mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě, kde českokrumlovský Lukáš Novosad spolu s kounickým Markem Ryglem a pardubickým Ondřejem Rolencem vybojoval titul světového šampióna v soutěži tříčlenných družstev v klasickém dlouhém sjezdu. „Zlato je velkým překvapením. Jeli jsme ale až nečekaně dobře. Musím však přiznat, že nám nahrály i podmínky v dějišti mistrovství. Sever Španělska totiž postihly povodně. Úterní start se ještě odjel normálně, ale od středy už byla řeka na velké vodě. Další navazující závody byly odloženy, a tak vše bylo nahuštěné do dvou víkendových dnů. Navíc se jelo na náhradní spodní trati. To byl možná průšvih pro organizátory, ale speciálně pro mě to byla výhoda. V tréninku jsem vlastně vůbec nic neodjel, ale nucenou změnou se tento hendikep smazal,“ vzpomíná na start MS krumlovský borec.
Sobotní program začal soutěží družstev ve sprintu, kde česká trojka v sestavě s Lukášem Novosadem dojela pro „bramborovou“ medaili. „Bronz nám sice unikl o malý kousek, ale musím říct, že na výborně jedoucí Němce jsme prostě neměli,“ přiznává krumlovské želízko, které si ovšem chuť výrazně spravilo v odpoledním klasickém dlouhém sjezdu, kde Češi vystoupali na stupínek nejvyšší! „Závod jsme dobře rozjeli a celou dobu nám hlásili slibné mezičasy, ale rozhodovalo se až v poslední minutě jízdy. Tam jsme udělali osm desetin vteřiny na Chorvaty. To je opravdu vlásek a minimální rozdíl. O to víc nás zlato těší, protože Chorvati nebo Francouzi jsou v této disciplíně opravdu v jiné dimenzi a na jiné úrovni než my. Porazit tyto soupeře je možná asi souhra náhod. Nejsme totiž lepší, jenom nám to prostě ten den v daných podmínkách a v rozhodujícím okamžiku klaplo,“ sportovně přiznává Lukáš Novosad.
A kam světové zlato ve svojí bohaté medailové sbírce řadí sám krumlovský závodník? „Už jsem byl vicemistr světa, mám bronzové medaile ze šampionátu i titul mistra Evropy, ale mistrem světa jsem poprvé. Upřímně, toto zlato ale nikam až nahoru nedávám. Jak jsem říkal, nijak speciálně jsem se nepřipravoval, nedělal něco navíc, prostě jsem to za klukama uvlál a ujel na zkušenosti. Spokojený určitě jsem, ale brada mi z toho nepadá…“
Zlatá medaile z MS ve sjezdu na divoké vodě však přepisuje historii české kanoistiky, protože tento titul přichází po dlouhých více než čtyřech desítkách let. „Naposledy to bylo někdy za legendárního Sodomky. I proto jsem rád, že se nám to povedlo, i když se mi kluci z družstva smáli, že bych jim mohl dělat tátu. Před mistrovstvím jsme měli placku jako cíl. Doufal jsem v bronz, který byl reálný, ale že to bude dokonce zlato, to jsem opravdu nevěřil,“ ještě jednou přiznává Lukáš Novosad.
Medaile pošlou
Světovému šampionátu ve sjezdu na divoké vodě ovšem předcházelo mistrovství Evropy raftařů v Itálii, kde Lukáš Novosad rovněž nechyběl a z jihu starého kontinentu si také přivezl titul, když se jako člen šestičlenné české posádky spolupodílel na zisku absolutního mistra Evropy v šestkách. „Naše posádka je složená z lidí z celé republiky, kteří spolu netrénují. Sejdeme se pouze v průběhu sezony na několika málo závodech a třeba před mistrovstvím se takzvaně spádlujeme, na což stačí dva až tři dny. Stejné to bylo i letos na mistrovství v Itálii. Když se ale dá dohromady pět až šest dobrých a zkušených závodníků, tak to prostě jede, i když nechcete,“ s úsměvem nabízí recept na zlato čerstvý šampion starého kontinentu a jedním dechem připojuje: „V Itálii nám souhra fungovala opravdu dobře. I tady se totiž jelo na těžké vodě, která byla náročná na čtení obtížných míst. Naše šestka ale těžila ze zkušeností celého týmu,“ má jasno Novosad a přidává i poznámku k další krumlovské stopě: „Jeli tady ve čtyřkách i další tři kluci z našeho krumlovského oddílu (pozn. – Tomáš Vaněček, Libor Peška a Tomáš Saiko), kteří jsou oproti naší posádce mladší, fyzicky lepší, ale mají právě méně zkušeností. Startovali ale na své první velké akci, vybojovali dvě medaile za jednotlivé disciplíny a jsou také, myslím si, ohromně spokojení. V kombinaci to vyšlo na nepopulární čtvrté místo, ale aspoň mají motivaci do další přípravy. Už v létě se pojede první nominační závod na příští mistrovství světa v Kostarice, a to je pro ně hozená rukavice!“
Z mistrovství Evropy si Lukáš Novosad paradoxně však žádnou medaili domů nepřivezl, i když česká šestka měla dostat celkem čtyři cenné kovy za jednotlivé disciplíny a zlato za celkový triumf v kombinaci. „Tady udělali organizátoři „pěknou“ botu. Od začátku nám jen říkali, že medaile jsou objednané a do konce závodů je určitě budou mít. Nakonec jsme ale nedostali nic. Prý je pošlou poštou. Tohle kdyby se stalo u nás doma, tak pořadatele vynesou v zubech. Italové to ale neřeší, jsou v pohodě…“
Organizátor, trenér
Lukáš Novosad na šampionátech sbíral nejenom cenné kovy, ale zároveň jako pořadatel Krumlovského vodáckého maratonu (KVM) nahlížel i pod pokličku organizátorů. „Je příjemné podobné akce absolvovat a ještě milejší z nich vozit medaile. Zároveň je ale cenné a přínosné, že tím udržujeme i kontakt se světem. Tady se dá mnohému přiučit. Můžeme srovnávat, případně se vyvarovat možných chyb. Ve Španělsku jsem navíc medailistům rozdával pozvánky na náš podzimní závod a mohu už dnes radostně říci, že řada z nich mi tady účast přislíbila.“
Krumlovskému závodníkovi a trenérovi v těchto dnech dělá radost i další moment, a to že jeho svěřenec Antonín Haleš byl dodatečně nominován na mistrovství Evropy juniorů, které se uskuteční na přelomu července a srpna v Srbsku. „Tondovi pomohla souhra okolností, když si jeden z našich nominovaných mladíků zlomil nohu a on byl na řadě jako první náhradník. Máme tedy další krumlovské želízko v ohni! Haleš nejede pro medaili, bude poprvé nasávat atmosféru takto velkého podniku a sbírat zkušenosti. Já do Srbska jedu jako trenér juniorů Irska, ale na Tondu samozřejmě dohlédnu. A naše plány do budoucna? Chci hlavně dál předávat nabyté zkušenosti, motivovat děti v našem oddíle, probouzet v nich touhu po vítězství a tlačit je vpřed, což se nám v Krumlově, myslím si, daří,“ uzavírá Lukáš Novosad.