„Středisko Empuria Brava je přes léto velkým turistickým centrem. V zimě je tu ale klid a jsou tam pro nás ideální podmínky na přípravu. Za horšího nebo větrného počasí se dá jezdit na přilehlých kanálech," přibližuje již tradiční místo konání reprezentačních srazů českých sjezdařů na úvod roku krumlovský závodník, trenér a místopředseda SK Vltava Český Krumlov v jedné osobě Lukáš Novosad a jedním dechem přidává: „Bylo nás ve Španělsku celkem čtyřicet kanoistů, kteří se připravují na vrchol letošní sezony. Ti byli rozděleni podle věku a výkonnosti do několika skupin. Pro nás Krumlováky je hodně dobré, že nás bylo víc a obsadili jsme na cestu plnou dodávku. Vyslali jsme na reprezentační sraz silný mix seniorů a nadějí. V kategorii do třiadvaceti let to byli Haleš, Jirka a Švadlena, v juniorech pak mlaďoši Klíma se Skořepou a dívčí trio sester Paloudových s Mašínovou," vyjmenovává Novosad.

„Soustředění je sice jakýmsi rozježděním na úvod sezony, takové nakopnutí, ale rozhodně to není žádná dovolená. Hodně jsme trénovali na vodě, k tomu se posiluje. Dostali všichni pořádně zabrat a domů se někteří vraceli jako trosky," říká s úsměvem ikona krumlovského klubu a dodává: „Začátek roku prostě není u nás žádné lenivé období. Pořád se něco děje a létají třísky, což je super!" má jasno.

K jakému že vrcholu se letos upírá upírá pozornost krumlovských sjezdařů?

„Všichni jmenovaní mají doslova obří motivaci, obzvlášť junioři, protože letos se pojede mistrovství světa této kategorie a poprvé v historii i kategorie do třiadvaceti v USA. Konkrétně to bude v srpnu na řece Nantahala River u města Bryson City v Severní Karolíně. Je to možnost podívat se na jiný kontinent, do jiného prostředí, prostě zase víc poznat svět," říká Lukáš Novosad a ještě k dějišti MS podotýká: „V Bryson City, co vím, se ještě žádná velká soutěž dosud nejela. Podle dostupných informací je tam ale velmi pěkné prostředí a rozhodně to bude zajímavá zkušenost."

A jaká je šance Vltaváků na nominaci pro letošní světový šampionát?

„Ta je rozhodně velká! Zastavím se nejdřív u kajakářek, kde je sice na domácí scéně momentálně obrovská konkurence, možná největší za posledních deset dvanáct let, vybírat se bude až z osmi juniorek, ale naše tři holky, tedy Anežka i Karolína Paloudovy a Marie Mašínová do toho, myslím si, určitě zasáhnou. Mezi mladými kanoisty singlíři si doufám nominaci z dvojice Klíma a Skořepa vybojuje alespoň jeden. Oba jsou nyní tak na třetím až čtvrtém místě a právě nejlepší čtyři mají šanci. A ve třiadvacítkách? Tam by si nominaci s velkou pravděpodobností měl vyjet Tonda Haleš," optimisticky říká Lukáš Novosad a vzápětí obrací pozornost na méně příjemnou stránku věci: „Účast na mistrovství světa, to jsou nejen dva týdny pobytu v místě konání, ale i jiné věci s tím spojené, další soustředění, příprava a tak dále. Předpokládá to pochopitelně obrovské náklady, které budeme muset řešit. Sháníme sponzory, něco přidají rodiče, podílet se bude svaz a pochopitelně pomůže i samotný oddíl. Máme nyní v klubu hodně nadějí, je to obrovská porce práce a starostí, ale na druhou stranu je to všechno hodně sympatické a pro budoucnost perspektivní. Mám z toho dobrý pocit!" uzavírá naše zastavení Lukáš Novosad.