Kanoisté českokrumlovského oddílu SK Vltava nezahálejí ani v těchto dnech, kdy na českých vodách stále ještě panují zimní podmínky.

Jedenáctka závodníků oddílu z našeho okresního města pod vedením Lukáše Novosada v polovině února zamířila až do dalekého hlavního města Irské republiky, Dublinu, aby zde absolvovala nominační závody této země na MS a navazující několikadenní tréninkový kemp.

„Na irské nominační závody jsme byli pozváni tamní federací. Já jsem v Irsku rok působil jako trenér i jako závodník, a tak tam mám dobré vztahy. Přípravný kemp potom byl formou určité výměny, protože Irové k nám už několik let jezdí na Krumlovský vodácký maraton a jejich závodníkům u nás zajišťujeme veškerý servis,“ přibližuje českokrumlovská kanoistická jednička Lukáš Novosad.

K účelu cesty jedním dechem dodává: „Po několikaměsíční pauze jsme se chtěli rozjezdit do nové sezony, absolvovat přípravu v jiném prostředí a zatrénovat si v teple. To poslední se bohužel nepovedlo, protože v Irsku byla stejná zima jako u nás. Vody v řece bylo dost, ale před závody přišla studená fronta a byly tam skutečně drsné podmínky,“ vzpomíná Lukáš Novosad.

Šestkrát na stupně

Českokrumlovští na řece Aghade asi 50 kilometrů od Dublinu vybojovali při irských nominačních závodech několik medailových umístění.

„V dlouhém sjezdu obsadil Antonín Haleš druhé místo v C1 juniorů, já jsem vyhrál C1 seniorů. Za zmínku jistě stojí čtvrté místo Tomáše Vaněčka v C1 seniorů. To je nový člen SK Vltava a český reprezentant v raftingu, který je jeho hlavní disciplínou. I ve sprintu byl Haleš druhý s větším odstupem za irskou juniorskou jedničkou. To je ale pochopitelné, protože Irové mají v přípravě náskok.

Já jsem znovu vyhrál C1 seniorů. V rámci přípravy jsme obsadili i kategorii C2 mužů. V ní Tomáš Vaněček s Liborem Peškou získali stříbro a Antonín Haleš s budějovickým Martinem Novákem vyjeli bronz. Debly byly tréninkové, ale je to také zajímavý úspěch,“ vyjmenoval medailové zisky pro českokrumlovskou výpravu Lukáš Novosad.

Cílem je šampionát

Českokrumlovský reprezentant a trenér bude v Irsku pokračovat a zároveň se svým svěřencem Antonínem Halešem bude usilovat o nominaci na světový šampionát.

„Jsem domluvený, že tento rok povedu irskou juniorskou reprezentaci. Myslím, že to je přínosná spolupráce pro obě strany. My vnášíme do jejich přípravy trochu té východoevropské morálky, což už nese ovoce. Irský junior byl loni na mistrovství světa čtvrtý a jedna žena přivezla medaili ze světového poháru.

A naše ambice? V Česku budou nominační závody v dubnu a květnu. Touto přípravou jsme udělali krok před domácí konkurenci. S Antonínem Halešem bychom se chtěli dostat na mistrovství světa juniorů, které se pojede v létě v Srbsku. Šanci vidím tak padesát na padesát. Pokud se to povede, byl by to asi vrchol. Divoká voda je ale vabank. Jednou jste nahoře, podruhé zase můžete skončit na úplném chvostu,“ má jasno českokrumlovský Lukáš Novosad.