V 29. ročníku ankety byla oceněna desítka jednotlivců, vyhlášen byl nejlepší kolektiv, talentovaní mládežníci, trenéři, funkcionáři a došlo i na zvláštní kategorie.

V kategorii výsledkově nejúspěšnějších dospělých sportovců z Českokrumlovska je elitní desítka vyhlášena bez určení pořadí. V přehledu představujeme jednotlivé oceněné sportovce v abecedním pořadí.

Sportovec Českokrumlovska 2019

Anežka Paloudová (SK Vltava Český Krumlov), kanoistika

Anežka Paloudová (ročník 1999) je členkou sportovního klubu SK Vltava Český Krumlov, kde je její hlavní sportovní disciplínou je sjezd na divoké vodě. V roce 2019 se však začala intenzivně věnovat také rychlostní kanoistice a dosáhla zde velice výrazných úspěchů, o čemž například čtyři zlaté a tři stříbrné medaile z MČR na různých tratích nebo historicky první individuální ženská medaile pro Českou republiku z mistrovství světa do 23 let v Rumunsku.

Dvojsměrná sezona měla pro Anežku určitá omezení a tak se z důvodů termínové kolize nemohla zúčastnit některých sjezdových závodů, což platí například o republikových šampionátech ve sjezdu i sprintu nebo o některých dílech Českého poháru ve sjezdu. Nicméně i přes tyto absence dokázala obsadit medailové pozice v rámci celkového hodnocení Českého poháru 2019 ve sjezdu na kajaku i na kanoi.

Dařilo se jí ve všech nominačních závodech, ze kterých se v nabité české konkurenci nominovala do národního družstva z prvního místa na kajaku a třetího na kanoi.

Sezona ve sjezdu na divoké vodě pak měla pro Anežku Paloudovou dva vrcholy v podobě mistrovství Evropy ve sjezdu a sprintu a zářijového mistrovství světa ve sprintu na divoké vodě.

Evropský šampionát na řece Soči ve slovinském Bovci vynesl krumlovské sportovkyni bronzovou medaili v závodě kajakářek ve sjezdu. Za necelou hodinu po té pak, jako jedna z pouhé dvojice závodnic kombinujících kajak i kanoi, přidala druhou bronzovou medaili také ze závodu kanoistek. Hned další den se Anežka podílela na přesvědčivém zisku titulu mistryň Evropy ze závodu národních družstev kajakářek na klasické trati. Následně si i přes evidentní únavu vybojovala ještě finálovou účast ve sprintu, kde obsadila páté místo na kajaku a jedenácté na kanoi. Nicméně i ze sprintové části šampionátu si nakonec odvezla medaili, a to dokonce tu nejcennější, když hlídka českých reprezentantek opět ovládla klání kajakářek.

Druhým vrcholem roku 2019 ve sjezdu na divoké vodě bylo pro Anežku Paloudovou mistrovství světa v samostatném sprintu, které se společně se šampionátem ve slalomu konalo ve Španělsku. Závod zde začal netradičně šampionátem družstev a české ženy zde hned první den obhájily titul mistryň světa. Následně se Anežka Paloudová probojovala do individuálního finále jak na kajaku, tak na kanoi. Individuální finálová jízda na kajaku jí pak přinesla jeden z doposud nejcennějších úspěchů kariéry, když s nicotným odstupem pěti setin sekundy na vítězku vybojovala stříbrnou medaili. Své úspěšné učinkování na světovém šampionátu pak ukončila šestým místem v závodě singlkanoistek.