ŠTAFETOVÝ POHÁR A POHÁR ROZHLASU

Před několika lety podporoval Český atletický svaz jednu soutěž, a to Pohár rozhlasu, soutěž pro děti prvních stupňů základních škol.

Už pět let funguje i Štafetový pohár, který se týká dětí prvního stupně. ČAS dodává diplomy, poháry a případné další ceny.

„Výsledky všech jednotlivých kol až po republikové jsou zveřejňovány na stránkách ČAS www.atletika.cz a můžete se zpětně přesvědčit, jak kdo závodil v uplynulém roce či v minulých letech,“ vysvětluje Vladimír Kratochvíl, učitel tělocviku a atletický trenér ZŠ Školní Kaplice.

„Štafetový pohár považuji za nejkrásnější atletickou soutěž, která asi pro děti je,“ hodnotí Kratochvíl s tím, že tento závod je složen samozřejmě ze štafet.

Smíšené štafety věkově blízkých kategorií první až třetí třídy a čtvrté a páté třídy sbírají výsledné časy v různých kombinacích štafetových běhů, které se následně sčítají. Děti takový závod, kdy se postupně sčítají časy a nervozita družstev trvá až do samotného konce, podle Kratochvíla nesmírně baví.

V Kaplici proběhly už tři ročníky této soutěže, vždy na začátku května. Celkem se zúčastnilo jedenáct družstev z okresu Český Krumlov. Do krajského kola postoupila ZŠ Fantova. V krajském finále pak kaplická škola obsadila šesté místo, když splnila časový limit „extratřídy“, který je pomyslně na hranici devíti minut.

Aby škola postoupila na republikové finále, musí zaběhnout celkový čas pod devět minut, jak ukazují historické výsledky. V celorepublikovém finále pak proti sobě nastoupí vždy nejlepší štafety z každého kraje, tedy celkem čtrnáct týmů.

Rovněž Pohár rozhlasu se koná tradičně v Kaplici. Může se do něj přihlásit jakákoliv škola z dané oblasti a jedná se v podstatě o atletický mítink. Na přípravě spolupracují na Krumlovsku kaplické školy ZŠ Fantova a ZŠ Školní, protože akce podobných rozměrů by se za účasti několika jedinců nedala zvládnout.

„Spolupracují zejména všichni kantoři, známe se dobře a spolupracujeme na těchto akcí rádi,“ dodává Kratochvíl.

OKRESNÍ OLYMPIÁDA ZŠ

Spolupráce probíhá také na okresní úrovni. Zatímco Pohár rozhlasu a Štafetový pohár jsou soutěže družstev, které by některé menší školy jen těžko obsazovaly, tak okresní olympiáda je sestavena z jednotlivců, kdy každý závodí sám za sebe a samozřejmě pak celkově získává umístění i celá škola.

„Takové okresní olympiády měly tradici před lety, pak přestaly existovat,“ vzpomíná Kratochvíl. Proto se s tehdejším ředitelem ZŠ Fantova, nyní místostarostou Kaplice Liborem Lukšem dohodli na uspořádání okresní olympiády.

Poslední květnové úterý a středu se okresní atletické olympiády základních škol zúčastnilo čtrnáct škol z Krumlovska a o pořadatelství se podělili právě učitelé ze ZŠ Fantova a ZŠ Školní Kaplice. O hladký průběh se pak starali žáci devátých tříd obou těchto základních škol.

V Kaplici se soutěžilo v hodu míčkem, ve skoku do dálky, ve sprintech a bězích na dlouhých tratích. Žáci druhých stupňů ještě ve středu přidali výkony ve skoku vysokém. Nejdelším během olympiády je 1500 metrů hochů z devátých tříd.

„Vůbec si neuvědomuji, že by v ostatních okresech něco podobného dělali,“ zdůraznil vlastně unikátní událost Vladimír Kratochvíl a dodává: „Malé školy mají výhodu, že mohou nastoupit pouze tři děti ve třech disciplínách, to by v jiných akcích podobného typu nešlo.“

Celkem se okresní atletické olympiády zúčastnilo sto padesát dětí první den a až dvě stovky nadějí soutěžily druhý den.

„První tři školy si odnesly poháry, první tři nejlepší sportovci v každé disciplíně pak ještě dostali medaili. Za ceny musíme poděkovat obecně prospěšné společnosti PRO-SPORT Český Krumlov,“ upřesnil místostarosta Kaplice a spolupořadatel Libor Lukš a dodal, že profesionální časomíru, která výrazně zrychluje průběh celé soutěže, zafinancovalo Město Kaplice. Další kaplické firmy se postaraly o zapůjčení stanu a zábran v cílové rovince.

Z krumlovských základních škol se okresní olympiády v atletice zúčastnily desítky dětí. Konkrétně ze školy na Plešivci to bylo sedmnáct.

„Obsadili jsme všechny vypsané disciplíny a myslím, že ostatní krumlovské školy také využily této šance,“ řekla Dagmar Kopřivová, učitelka prvního stupně a tělocviku ze ZŠ Plešivec.

Letos brala zlato ZŠ Fantova Kaplice, a to v obou věkových kategoriích žáků na první i druhém stupni. Z krumlovských škol na tom byly nejlépe ZŠ Za Nádražím, která skončila na druhém místě mezi žáky prvních stupňů, a ZŠ Plešivec, která byla čtvrtá v konkurenci žáků na druhém stupni.

Pozitivní je, že se na plešivecké škole a v ZŠ Za Nádražím věnují atletice ve specializovaných kroužcích. Děti se zejména soustředí na běhy. „Děti, které chodí obecně někam sportovat, obvykle reprezentují školy na atletické olympiádě. Musí přitom projít určitou kvalifikací na úrovni školy. Například tenisté ve větší míře závodí v hodu míčkem, fotbalisté zase ve vytrvalostních bězích,“ upřesnila učitelka Kopřivová.

Jan Bohdal