Poslední listopadovou sobotu se sedmičlenná skupina mladých judistů SK Kaplice zúčastnila Mistrovství České republiky starších žáků a žákyň.

Na chomutovské tatami se sjely tři stovky závodníků z celé republiky. Sítem pěti náročných kvalifikačních turnajů postoupilo na šampionát celkem devět kaplických judistů, což už samo o sobě je výrazný úspěch. Vlastně postoupili všichni, kteří v kategorii staršího žactva v letošní sezoně za Kaplici startují.

Pod vedením trenérů Štěpánka a Paťhy a za výrazné podpory rodičů odcestovala do dějiště šampionátu pouze sedmičlenná skupina. Matěj Jonáš (42 kg) totiž v létě ukončil judistickou kariéru a Dominik Vícha je po šampionátu kadetů dlouhodobě zraněný.  Na tatami tak barvy kaplického SK hájili Dominik Valdauf (34 kg), Ondřej Svoboda, Michal Jokl (oba 50 kg), Ondřej Škabrada (60 kg), Jan Houska, Václav Paťha (oba 66 kg) a Michaela Vilímková (48 kg).

Kvartet medailí

V hmotnostní kategorii do 48 kg starších žaček bylo hned několik kvalitních závodnic, které si brousily zuby na medaile. Mezi ně patřila i kaplická Vilímková. Přes velkou nervozitu roli papírové favoritky zvládla a do finále přešla přes Churainovou (Prachatice), Gawliczkovou (Bohumín) a Killnarovou (Opava). V utkání o zlato nastoupila proti Dítětové (Varnsdorf), která má letos fantastickou sezonu. Přestože Vilímková měla v úvodu zápasu silný nástup do chvatu Uchi-mata, překvapení se nekonalo a soupeřka zaslouženě zvítězila. Vilímková se těšila ze stříbrné medaile.

Jokl a Svoboda startovali v hmotnostní kategorii do 50 kg. Jokl celou sezonu chodil o kategorii výše, tedy do 55 kg, ale na šampionát upravil váhu a zařadil se tím mezi favority. Svoboda během celého roku v kvalifikaci předváděl kvalitní výkony a i on pomýšlel na jednu z medailí.  Oba po dvou výhrách prošli turnajovým pavoukem až do semifinále, kde je čekali velice silní soupeři. Svoboda narazil na skvěle připraveného Hegedüse (Teplice) a Jokl na Šimánka (Týn). Prohraná semifinále znamenala, že kapličtí judisté budou shodně bojovat o bronz. Svá utkání zvládli, když Jokl porazil Elise (Jablonec) a Svoboda ostravského Mičana – a mohli se oba radovat z bronzové medaile.

Kaplickou medailovou sbírku pak rozšířil o další bronz Valdauf v hmotnostní kategorii do 34 kg.

V hmotnostní kategorii do 66 kg skončil na bodovaném sedmém místě Houska a Paťha byl devátý. Škabrada nepřešel přes úvodní kolo a do dalších bojů nepostoupil. 

Slova trenéra

Kaplický trenér Libor Štěpánek hodnotí letošní šampionát staršího žactva takto:

„Celý náš tým udělal v přípravě maximum. Všichni do jednoho už mají závodní praxi a zkušenosti z turnajů v rámci kraje, republiky a zahraničí. Myslím, že  jsme na vrchol sezony byli dobře připraveni. Nicméně je pravdou, že nervozita některým našim svěřencům svazovala ruce a nohy. Vždy tvrdím, že dobrý výsledek a zisk medaile dělá především předvedený výkon na tatami. A my jsme na tom chomutovském dobrý výkon předvedli. S odstupem času vidím zisk čtyř republikových medailí a jednoho bodovaného umístění jako úspěch. Opět jsme zde potvrdili, že naše sportovní středisko mládeže pracuje dobře a dlouhodobě se řadí mezi nejúspěšnější kluby v republice. Udělal jsem to již několikrát, ale přesto znovu a znovu musím poděkovat všem rodičům za jejich práci v klubu a za podporu svých dětí. V neposlední řadě velké díky patří kolegům trenérům Petru Paťhovi, Karlu Maškovi, Josefu Šťastnému a Martinu Culkovi."

Libor Štěpánek, Karel Vosika