Závěr roku je v judistickém kalendáři již tradičně vyhrazen republikovým šampionátům mládeže. A stalo se již tradicí, že i malý oddíl z jihočeské Kaplice na domácí šampionáty vysílá své závodníky.

Cesta na republiková mistrovství každoročně vede přes těžkou kvalifikaci. I letos si museli judisté postup vybojovat na pěti kvalifikačních turnajích v rámci Českého poháru, které se konaly v Ostravě, Jablonci, Hranicích na Moravě, Brně a Jihlavě.

Z výsledků byl průběžně tvořen žebříček Českého svazu judo, ze kterého postupovali na uzavřené šampionáty jen ti nejlepší v každé hmotnostní kategorii. Nominační kritéria splnili a na šampionátech startovali kapličtí starší žáci Dominik Morong, Michal Jokl, Jaroslav Jonáš, Jakub Stacho, Dominik Vícha a Karel Mašek. Dále pak mladší žáci Dominik Valdauf, Petr Zach, Matěj Jonáš, Ondřej Svoboda, Václav Paťha a Jan Houska. V kategorii mladších žaček pak to byly Renata Zachová a Michaela Šťastná (pro zranění nestartovala Michaela Vilímková). V kategorii kadetů a kadetek nastoupili na mistrovské tatami Markéta Havlíčková, Dominik Morong, Jaroslav Jonáš a Jakub Stacho (zranění vyřadilo Jana Vodňanského).

Celkem osmnáct startů, což je vzhledem k náročným nominačním kritériím opravdu úctyhodné číslo, přetavili kapličtí judisté v zisk čtyř zlatých a dvou stříbrných medailí v kategorii jednotlivců. Bodovaná místa pak vybojovali další čtyři závodníci.

Přebor ČR staršího žactva: Na šampionát staršího žactva, který se konal koncem října v Ostravě, si z kvalifikačních turnajů vybojovalo účast hned šest kaplických judistů. Startovalo 216 mladých sportovců z 57 klubů Čech a Moravy. V silné a kvalitní konkurenci se Kapličtí prosadili a domů přivezli dva cenné kovy. Dominik Morong vybojoval v kategorii do 46 kg 1. místo a získal titul přeborníka ČR pro rok 2011. Jaroslav Jonáš v kategorii do 50 kg obsadil 2. místo a právem převzal na stupních vítězů medaili stříbrnou. Bodované 7. místo v konečném pořadí obsadil Karel Mašek v kategorii do 66 kg. Mezi bodovanou sedmičku se nedostali Jakub Stacho, Michal Jokl a Dominik Vícha. V celkovém hodnocení týmů Kaplice společně s JC Plzeň obsadila fantastické 2. místo za vítězným Baníkem Ostrava.

Přebor ČR mladšího žactva: V polovině listopadu se v litoměřické sportovní hale představilo 228 mladších žáků a žákyň z 58 oddílů Čech a Moravy. Ve startovní listině bylo také sedm kaplických nadějí. Výsledky staršího žactva nasadily mladším opravdu vysokou laťku. V silné konkurenci to nebylo vůbec jednoduché a snadné, přesto Renata Zachová (32 kg) a Michaela Šťastná (36 kg) vybojovaly zlaté medaile a získaly tituly přebornic ČR pro rok 2011. Dominik Valdauf (34 kg) obsadil 5. místo a Matěj Jonáš (38 kg) skončil na 7. místě. Ondřej Svoboda, Petr Zach a stejně tak i Václav Paťha a Jan Houska zůstali v poli poražených. Dva nejcennější kovy ovšem znamenaly, že Kaplice se v kategorii mladších žákyň stala nejúspěšnější oddílem ČR.

Mistrovství ČR kadetů: Netradičně v den státního svátku (17. listopadu) se konal v Jablonci nad Nisou šampionát kadetů. Na čtyřech tatami se představilo 155 dorostenců a dorostenek z 51 klubů Čech a Moravy. Z Kaplice cestovali na sever Dominik Morong, Jaroslav Jonáš, Jakub Stacho, Jan Stacho a Markéta Havlíčková. V silné konkurenci, včetně kompletní dorostenecké reprezentace, se neztratili věkem ještě starší žáci. V nejlehčí kategorii do 46 kg vybojoval Dominik Morong zlato a do své letošní sbírky přidal další, v pořadí druhý, mistrovský titul. Jaroslav Jonáš (50 kg) vybojoval rovněž svou druhou medaili, stejně jako na přeboru žactva stříbrnou. Bodované páté místo pak získal Jakub Stacho (50 kg). Mezi kadety se neprosadil Jan Stacho (73 kg). Větší naděje na zisk cenného kovu měla Markéta Havlíčková v hmotnostní kategorii do 57 kg. Podle papírových předpokladů se probojovala do finále, kde však podlehla soupeřce v úplném závěru Golden score. Špatné vyhodnocení situace v souboji na okraji žíněnky jí stálo vítězství, takže nakonec obsadila druhé místo a převzala stříbrnou medaili.

Přebor ČR staršího žactva družstev: Prestižního turnaje v Benešově se zúčastnilo devět klubů a vůbec poprvé v novodobé historii na mistrovské soutěži družstev nechyběl tým pod hlavičkou TJ MDDM Kaplice. Základ družstva byl postaven na kaplických judistech, kteří byli vhodně doplněni o závodníky z jihočeských oddílů. Utkání ve skupinách náš tým zvládl na výbornou, když nejprve porazil SKKP Brno 6:3, remizoval s domácím Benešovem 4:4 a porazil JC Plzeň 5:2. Prohra 3:5 v semifinále s JC Liberec znamenala, že Jihočeši budou muset o cenný kov ještě tvrdě bojovat. V souboji o bronz se opakoval zápas ze skupiny s SKKP Brno, které podlehlo v druhém semifinále pozdějšímu vítězi 1. JC Baník Ostrava. Tým v nejsilnější sestavě ve složení Sládek, Šimánek, Morény, Jonáš, Stacho, Koukal, Mašek, Mácha a Melichar po velmi dobrém výkonu zvítězil 5:4 a mohl se radovat ze zisku výborné bronzové medaile.

Slova od kormidla

K vystoupením svých svěřenců na letošních vrcholech kaplický šéftrenér Libor Štěpánek řekl: „V porovnání s loňskou úspěšnou sezonou, kdy jsme přepisovali novodobé dějiny klubu, jsou letošní výsledky o něco málo horší. Nicméně se nám podařilo navázat na úspěchy z předchozích let a udrželi jsme si vysoký kredit v rámci republiky. Podařilo se nám získat o jednu medaili méně, ale jednotlivá umístění na stupních vítězů jsme posunuli směrem nahoru. Je minulostí, že výsledky našeho oddílu se točí jen kolem jednoho závodníka v jedné kategorii. Oproti loňsku jsme se mimo žákovských kategorií prosadili, a to výrazně, mezi kadety. Tři cenné kovy jsou toho důkazem. Při pohledu na výsledky z domácích šampionátů, je až neuvěřitelné, že se dokážeme rovnat špičkovým klubům, které mnohdy pracují na poloprofesionální úrovni a mají za sebou silné sponzory. Náš oddíl nemá takové materiálové a finanční zabezpečení jako jiné kluby v republice, ale přesto všechno opakovaně patříme mezi top oddíly žákovského a mládežnického juda. Pro nás, pro město Kaplice, pro samotné sportovce a jejich rodiče je to ohromný a fantastický úspěch. V neposlední řadě musím poukázat na naší nejúspěšnější závodnici, a to dorostenku Markétu Havlíčkovou, které byla i v letošním roce členkou reprezentačního družstva kadetů. S národním týmem absolvovala turnaje a přípravné kempy v rámci Evropského poháru, kde se kvalifikovala na tři vrcholné akce. Bylo to mistrovství Evropy kategorie U17 na Maltě, Evropský olympijský festival mládeže v tureckém Trabzonu a mistrovství světa kategorie U17 v Kyjevě,” vyzdvihl kouč a na závěr dodal: „Nedílnou součástí našeho oddílu, který jak už bylo řečeno pracuje v amatérských podmínkách a ve většině případů funguje na bázi nadšení, obětování, dobrovolnosti a zapálení pro věc, jsou rodiče našich sportovců. Bez jejich podpory a týmové spolupráce bychom nikdy nedosáhli toho, co jsme doposud dokázali. Udělal jsem to již několikrát, ale přesto znovu a znovu musím poděkovat všem rodičům za jejich práci v klubu a za podporu svých dětí. S vámi jsme opravdu silnější. V neposlední řadě velké díky patří také našim trenérům Petru Paťhovi, Karlu Maškovi a Josefu Šťastnému. Hoši, parádní práce!“

Libor Štěpánek, Karel Vosika