Závěr roku je v judistickém kalendáři již tradičně určen republikovým šampionátům žactva a mládeže. A stalo se již tradicí, že i malý oddíl z jihočeské Kaplice na domácí šampionáty vysílá své závodníky.

Cesta na republiková mistrovství vedla pro Kaplické přes těžké síto, neboť judisté si postup museli vybojovat na pěti kvalifikačních turnajích v rámci Českého poháru, které se konaly v Hranicích na Moravě, Litoměřicích, Týně nad Vltavou, Brně a Jihlavě. Z jednotlivých kvalifikačních výsledků byl vytvořen žebříček Českého svazu judo, ze kterého postupovali na uzavřené republikové šampionáty jen ti nejlepší v každé hmotnostní kategorii.

Nominační kritéria letos splnili a na šampionátech startovali starší žáci Jaroslav Jonáš, Dominik Morong, Karel Mašek, Jan Stacho a starší žákyně Kristýna Rousková. Dále pak mladší žáci Dominik Valdauf, Matěj Jonáš, Ondřej Svoboda, Michal Jokl, Dominik Vícha, Ondřej Škabrada a Václav Paťha. V kategorii mladších žaček pak ještě kaplické barvy hájila Michaela Vilímková. V kategorii kadetů a kadetek nastoupili na mistrovské tatami Markéta Havlíčková a Jan Vodňanský.

Celkem šestnáct startů, což je vzhledem k náročným nominačním kritériím opravdu úctyhodné číslo, přetavili kapličtí judisté v zisk čtyř zlatých, dvou stříbrných a tří bronzových republikových medailí. Bodovaná sedmá místa pak vybojovali další dva závodníci z Kaplice.

Starší žactvo

Přebor ČR staršího žactva v Liberci: Na šampionát staršího žactva, který se konal na severu Čech, si z kvalifikačních turnajů vybojovalo účast hned pět kaplických judistů. V Liberci startovalo 220 mladých sportovců z 56 klubů Čech a Moravy.

V silné a kvalitní konkurenci se ovšem kapličtí judisté prosadili a na jih Čech odvezli tři cenné kovy. Jaroslav Jonáš a Dominik Morong vybojovali ve svých hmotnostních kategoriích do 42 kg, resp. 46 kg první místa a získali tituly přeborníků České republiky pro rok 2010.

Bronzovou medaili pak vybojoval v kategorii do 66 kg Jan Stacho. Bodovaná místa v konečném pořadí obsadili Karel Mašek a Kristýna Rousková. Mezi bodovanou sedmičku se nedostal jen Jakub Stacho.

V celkovém hodnocení týmů na Přeboru ČR obsadili Kapličtí fantastické druhé místo za vítězným Judo klubem Femax Hranice.

Mladší žactvo

Přebor ČR mladšího žactva v Mohelnici: O týden později se v mohelnické sportovní hale představilo 257 mladších žáků a žákyň ze 43 oddílů Čech a Moravy. Ve startovní listině bylo také sedm kaplických judistů, kteří prošli náročnou kvalifikací. Výsledky starších oddílových kolegů nasadily těm mladším opravdu vysokou laťku a navíc tým Kaplice obhajoval v této kategorii loňské prvenství v hodnocení družstev.

V silné konkurenci to nebylo vůbec jednoduché a snadné, přesto mladší žákyně Michaela Vilímková (36 kg) a mladší žák Dominik Vícha (46 kg) vybojovali zlaté medaile a získali tituly přeborníků České republiky pro rok 2010. Michal Jokl (42 kg) a Václav Paťha (55 kg) vybojovali ve svých hmotnostních kategoriích místa třetí.

Kaplický Matěj Jonáš navíc obsadil bodované sedmé místo. Dominik Valdauf, Ondřej Svoboda a stejně tak i Ondřej Škabrada zůstali tentokrát v poli poražených.

Čtyři cenné kovy a jedno umístění na bodech sice nestačilo v hodnocení týmů na obhajobu prvenství, ale ziskem třetího místa i zde Kapličtí určitě potvrdili, že patří mezi nejlepší žákovské oddíly z celé České republiky.

Mistrovství kadetů

Mistrovství ČR kadetů v Plzni: Koncem listopadu se v západočeské metropoli konalo MČR kategorie kadetů. Na čtyřech tatami se představilo 169 dorostenců a dorostenek z 60 klubů Čech a Moravy, k vidění byla i kompletní dorostenecká reprezentace.

Z Kaplice cestovalo do Plzně duo Markéta Havlíčková a Jan Vodňanský (pozn. – kaplický odchovanec Luboš Šístek, student sportovního gymnázia, startoval za domácí JC Plzeň).

Jan Vodňanský se prezentoval v kategorii do 73 kg, kde mezi čtyřiadvacítkou přihlášených své úvodní vystoupení nezvládl a po několika vteřinách podlehl kladenskému Fialkovi 0:10 na ipon – a mistrovství pro něj skončilo hodně brzo a předčasně. Ani Šístkovi se nedařilo podle představ a konečné deváté místo je určitě zklamání.

Větší naděje na zisk cenného kovu měla na šampionátu Markéta Havlíčková v hmotnostní kategorii do 57 kg – a podle papírových předpokladů se probojovala až do finále. Tam byla od samého začátku aktivnější a zápas měla pod kontrolou, ale nepozornost a špatné vyhodnocení situace v souboji na zemi ji stálo vítězství – druhé místo a stříbrná medaile z Mistrovství České republiky.

Za zmínku ovšem stojí, že teprve čtrnáctiletá Markéta Havlíčková absolvovala v letošní sezoně s dorosteneckým národním týmem turnaje v rámci Evropského poháru. V chorvatském Záhřebu obsadila 5. místo, v Berlíně byla na 7. místě, v portugalské Coimbře obsadila další 5. místo a v polském Szczyrku skončila na 9. místě.

Na turnajích v Bad Blankenburgu a v Teplicích neprošla přes úvodní kola. V žebříčku Evropské judistické unie obsadila krásné dvacáté místo. Startovala i na svém prvním mistrovství Evropy doma v Teplicích. Už nyní je v přípravě na nadcházející sezonu, ve které proběhne kvalifikace na ME, MS a Olympijské hry mládeže.

Libor Štěpánek

Štěpánek: Letos to bylo ještě lepší

O hodnocení odcházejícího kalendářního roku v podání kaplických judistů jsme požádali i šéftrenéra oddílu Libora Štěpánka.

„V porovnání s loňskou úspěšnou sezonou, kdy jsme doslova přepisovali novodobé dějiny klubu, jsou letošní výsledky ještě o něco lepší. Podařilo se nám totiž získat stejný počet medailí, ale jednotlivá umístění na stupních vítězů jsme navíc posunuli směrem nahoru,“ předesílá Libor Štěpánek.

„Je už minulostí, že výsledky našeho oddílu se točily pouze kolem jednoho závodníka v jedné kategorii. Oproti loňsku jsme se také výrazně prosadili v kategorii staršího žactva a díky Markétě Havlíčkové i v kategoriích dorostenek a juniorek. Je až neuvěřitelné, že se v našich skromných podmínkách dokážeme rovnat špičkovým klubům, které mnohdy pracují na poloprofesionální úrovni a mají za sebou silné sponzory.

Náš oddíl nemá takové materiálové a finanční zabezpečení jako jiné kluby v republice, ale přesto všechno patříme mezi top oddíly žákovského juda. Pro nás, město Kaplici i pro samotné sportovce a jejich rodiče je to ohromný a fantastický úspěch,“ těší trenéra.

Kouč zároveň podotýká, že sezona kalendářního roku 2010 nebyla pro kaplické trenéry i samotné závodníky vůbec jednoduchá. „Čím dál častěji jsme měli možnost setkat se s tím, že naše výkony ostatní trenéři sledují, rozebírají a jejich svěřenci chtějí porazit právě někoho z Kaplice. Uvědomovali jsme si to, zároveň nás to však mnohdy motivovalo. Vždy jsme museli přijít s něčím novým, abychom byli před našimi soupeři o krok vpředu. Výsledky ovšem ukazují, že jsme byli na závodní akce dobře připraveni,“ pochvaluje si Libor Štěpánek.

„Nedílnou součástí našeho oddílu, který jak už bylo řečeno pracuje v amatérských podmínkách a ve většině případů funguje na bázi nadšení, obětování, dobrovolnosti a zapálení pro dobrou věc, jsou rodiče našich sportovců. Bez jejich podpory a týmové spolupráce bychom nikdy nedosáhli toho, co jsme doposud dokázali.

Udělal jsem to již několikrát, ale přesto znovu musím poděkovat všem rodičům za jejich práci v klubu a za podporu svých dětí. S nimi jsme opravdu silnější. V neposlední řadě velké díky patří také našim trenérům Petru Paťhovi a Karlu Maškovi i kondičnímu trenérovi Michalu Hruškovi. Hoši, parádní práce!“ vzkazuje závěrem Libor Štěpánek.