Z judistů kaplického SK si postup na tento domácí šampionát zajistili přes síto náročné kvalifikace (pozn. – série pěti turnajů Českého poháru) ve váze do 38 kg Dominik Valdauf, Petr Zach (42 kg), Ondřej Svoboda (55 kg), Renata Zachová (40 kg) a Michaela Vilímková (52 kg). Smůlu měli Jan Houska a Václav Paťha, kteří patřili rovněž mezi papírové favority turnaje, ale na šampionátu nakonec nestartovali vinou zranění.

Dva tituly

Renata Zachová byla v žebříčku Českého svazu judo ve své hmotnostní kategorii na prvním místě a dobrou formu potvrdila také na hranickém tatami. Cestou za zlatem postupně porazila pět soupeřek. V prvním utkání se sice trochu pomaleji rozjížděla, ale v dalších zápasech již rozpoutala na žíněnce doslova peklo a zbylé čtyři soupeřky s přehledem porazila. Po právu tak získala zlato a titul přebornice České republiky.

Podobně si vedla v turnajovém pavouku Michaela Vilímková, která v konkurenci čtrnácti závodnic předvedla ve „dvaapadesátce" rovněž velice kvalitní výkony. Po volném losu v prvním kole postupně vyřadila závodnice z Prahy a Opavy. Finálové utkání s malou „krimi" zápletkou (pozn. – prohrávala vysoko na wazzari a ocitla se v držení Kesa-gatame), ale dopadlo nakonec také šťastně. Vítězné tažení dotáhla Vilímková až do konce a stala se po zásluze vítězkou své hmotnostní kategorie a přebornicí České republiky.

Velmi příjemným překvapením domácího žákovského šampionátu se stal Renatin bratr Petr Zach, který předvedl v kategorii do 42 kilogramů doslova skvělý výkon a v těžké konkurenci dvanácti závodníků po třech výhrách a jedné prohře získal nečekanou bronzovou medaili. Výsledky sourozenců Zachových jsou o to cennější, že Petr s Renatou jsou staršími žáky teprve prvním rokem a v této kategorii budou startovat také v příští sezoně.

Ondřej Svoboda s Dominikem Valdaufem také předvedli dobrý výkon i formu, ale nebyl to jejich nejšťastnější den. Páté příčky nejsou vůbec špatné výsledky, ale nechybělo mnoho, aby byli oba třetí. Valdauf vinou zranění neabsolvoval závěrečnou přípravu a i přesto se probojoval až do zápasu o bronz. V něm vedl až do poslední chvíle, ale patnáct vteřin před koncem jej soupeř hodil na záda a Dominik skončil na pátém místě.

Ještě větší zklamání zažil Svoboda. Po dvou výhrách postoupil do semifinále, kde přes skvělý výkon prohrál nejtěsnějším možným způsobem 0:1. V boji o třetí místo pak byl suverénní, vysoko vedl a zápas kontroloval. Do konce souboje chyběly poslední dvě vteřiny – a zdálo se být rozhodnuto. Bohužel, soupeř v poslední chvíli zariskoval, zaútočil a útok mu vyšel. Svoboda nakonec jen těsně minul bronzovou medaili a skončil na páté příčce.

V celkovém hodnocení byly výsledky závodníků SK Kaplice na vysoké úrovni. Potvrzuje to i fakt, že v součtu získal kaplický judistický oddíl v hodnocení všech startujících klubů z celé České republiky vynikající druhé místo.

Karel Mašek mladší