Seriál judistického Evropského poháru kadetů pokračoval turnajem v Teplicích, kterého se zúčastnilo rekordních 734 judistů a judistek z 29 zemí.

Přestože do Teplic přicestovalo mnoho silných týmů, tak čeští fanoušci juda očekávali, že někdo z členů národního týmu se probojuje do duelů o medaile.

V sobotním programu měli Kapličtí v nabité mezinárodní konkurenci hned tři zástupce v národním týmu, a sice Petra Zacha, Ondřeje Svobodu a Renatu Zachovou. V neděli ještě startoval v kategorii do 73 kg odchovanec Jan Houska, který je v současné době členem JC Plzeň.

Petr Zach (kategorie do 60 kg, 63 závodníků): Od tréninkového kempu v Nymburku se pral hlavně se zraněným tříslem a těsně před teplickým turnajem nebylo vůbec jasné, zda bude startovat. Nakonec na domácí tatami nastoupil, ale jeho tréninkový výpadek byl víc než znatelný. Po prohře s rumunským závodníkem pro něj turnaj předčasně skončil.

Renata Zachová (do 52 kg, 55 závodnic): Díky výsledkům na Cadet European Judo Cupu ve Španělsku a Turecku byla do turnajového pavouka nasazena jako osmá nejlepší závodnice. Po volném losu v prvním kole pak prošla až do samotného finále s čistým štítem, když její soupeřky nedokázaly ani v jednom případě skórovat. Ve finále proti Němce Markloffové bodovala krásně provedeným chvatem Uchi-mata a ujala se vedení. Soustředěným výkonem pak dokázala náskok udržet, před domácím publikem zvítězila a vybojovala tak svou první zlatou medaili na Evropském poháru. Navíc se Zachová stala vůbec první českou dívkou, která teplický turnaj se zápasovou bilancí pěti výher ovládla.

„Loni jsem v Teplicích vypadla už ve druhém kole. Letos jsme se s mým novým trenérem Jiřím Štěpánem rozhodli ke změně tréninku a pracovali opravdu tvrdě. Trenér nám navíc zajistil kemp v Kosově, kde jsem víc než týden trénovala s mým idolem Melindou Kelmendi, dvojnásobnou mistryní světa. Po takové zkušenosti začaly být zápasy nějak jednodušší a těžká dřina se vyplatila," svěřila se zlatá Renata Zachová.

Ondřej Svoboda (do 66 kg, 61 závodníků): V letošní sezoně musí v rámci národního týmu bojovat o každou nominaci, neboť v této kategorii je hned několik adeptů na reprezentační kimono. Na domácí půdě mu vyšel silně obsazený turnaj v Olomouci a na mistrovství ČR juniorů bral bronz. V zahraničí to však nebylo ono, když na Evropském poháru v Záhřebu vypadl v úvodním kole a v německých Brémách skončil se zápasovou bilancí 1 vítězství a 1 prohra. Doma v Teplicích to ovšem chtěl prolomit a zajistit si pro zbytek sezony post české jedničky. To se mu povedlo, když turnajovým pavoukem postupně přešel přes nepříjemného Ukrajince Lubyanka, Němce Görnera, Maďara Nerpela a Portugalce Fernanda až do semifinále. Zde již nestačil na pozdějšího vítěze Galaktionovse z Lotyšska – a bylo jasné, že ve finálovém bloku půjde do duelu o bronz s Fatiyevem z Ázerbajdžánu. Ve vypjatém utkání udělali oba borci několik chyb, ale z vítězství a zisku cenné bronzové medaile se nakonec radoval kaplický závodník. Vůbec poprvé tak Svoboda vystoupil na stupně vítězů v rámci evropské tour a výrazně se posunul k účasti na červnovém mistrovství Evropy, které se bude konat ve Finsku.

Očima trenéra

„To, že český národní tým v tak silném turnaji získal dva cenné kovy, je pro české judo skvělá věc. V minulých letech tomu tak nebylo. Mě osobně tyto medaile těší o to víc, že bronz a zlato vybojovali právě naši kapličtí judisté. Na tomto úspěchu má nemalou zásluhu i jejich osobní trenér Jirka Štěpán, který dělá v tréninkové skupině velmi dobrou práci, judem žije a svým svěřencům se věnuje naplno. To se odráží na výkonech na tatami a bylo jen otázkou času, kdy úspěch přijde. Stupně vítězů jsou nejlepší odměnou. Po těchto výsledcích si oba medailisté výrazně polepší i ve světovém žebříčku. Renata se určitě posune do TOP 10 a Ondra vyskočí někam kolem třicítky. U Renaty tento posun navíc znamená, že bude na červnovém mistrovství Evropy v pavouku nasazená a bude mít velkou šanci bojovat o jednu z medailí," řekl nám šéftrenér judistů SK Kaplice Libor Štěpánek.

Libor Štěpánek, Karel Vosika