Po skončené základní části oblastního přeboru pod bezednými koši se o slovo přihlásily vyřazovací boje v play off. Jediný okresní zástupce v krajské soutěži, kaplický Spartak, do této fáze vstupoval z nevýhodné sedmé pozice. V souboji s BK Tábor, po základní části druhým týmem, končí spartakovci stejně jako v loňské sezoně už v prvním kole, když sérii na dva vítězné zápasy prohráli v poměru 0:2. Oba duely moc basketbalové krásy nepobraly a k vidění byl spíše urputný boj o každý centimetr palubovky než přehlídka pěkných kombinací a přesných střel.

Kaplice – BK Tábor 42:61 (23:41) – 0:1

Domácí do zápasu vstoupili s mírnou nervozitou, která je provázela po celou první půli. Ve 2. minutě po Adámkově trojce sice spartakovci vedli 3:2, bylo to však naposledy, co se ocitli v pozici vedoucího celku (dokonce to bylo jediné vedení v celé sérii). Ještě v polovině první periody po další Adámkově trefě z perimetru ukazovala tabule nerozhodný stav (8:8), ale devítibodová šňůra hostů katapultovala Táborské do vedení 8:17. Prostřídání přineslo mírné zlepšení, přesto po deseti minutách ztráceli domácí sedm bodů – 15:22. Ve druhém dějství dělala Kaplickým velké problémy agresivní obrana hráčů s husitskými předky. K tomu se přidala střelecká mizérie a výsledkem byla dílčí prohra 8:19 v tomto hracím období. V polovině utkání tak hosty hřálo osmnáctibodové vedení – 23:41.

Po změně stran svěřenci Václava Blažka přešli od osobní obrany k zónové, a to přineslo ovoce. Všichni podávali v obraně vynikající výkon, bohužel to už nepotvrdili v útoku. Táborské se podařilo udržet v této čtvrtině na pouhých šesti bodech, spartakovci se však v útoku hodně trápili a zaznamenali bodů jen osm. Po třiceti minutách hry svítilo na tabuli skóre 31:47. Hned na začátku poslední částí hráči od Jordánu odskočili do dvacetibodového vedení (32. minuta – 31:51) – a o vítězi bylo rozhodnuto. Spartakovci doslova potili krev, ale v urputném boji se nedokázali vyrovnat se značně tvrdou hrou táborských basketbalistů, která byla na hranici pravidel a únosnosti. V polovině čtvrté čtvrtiny narostlo manko domácích na 21 bodů (34:55) a bylo jasné, že druhý den u Jordánu budou mít Táborští mečbol. Skóre se vyšplhalo na konečných 42:61.

Čtyřicet dva bodů v koši soupeře svědčí o střelecké nemohoucnosti spartakovců, což dokládá i mizerná střelba trestných hodů. Z devatenácti pokusů obroučkou propadlo jen šest a poprvé v sezoně byla úspěšnost hluboko pod 50 procent!

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Adámek 13, Čegan 7, Ševčík 7, L. Hejný 2, Kratochvíl, střídali: Beň 7, Částka 4, Sládek 2, Přibyl, trojky: 4 (Adámek 2, Čegan 1, Beň 1), trestné hody: 19/6 (31,6%!), čtvrtiny: I. 15:22, II. 8:19, III. 8:6, IV. 11:14.

BK Tábor – Kaplice 56:42 (33:15) – 2:0

Odveta nezačala pro Blažkovy ovečky šťastně. Jejich hra byla plná chyb a za první tři minuty domácí koš neohrozili hosté jedinou střelou. Táborští naopak skórovali a za stavu 8:0 si bral kaplický trenér už ve 3. minutě první time out. Ani ten nepomohl, a tak v polovině první části vedli domácí hrozivým rozdílem 12:0! Spartakovci změnili obranu a vrátili se k úspěšnému zónovému rozestavení. To znovu přineslo ovoce a hlavně vyrovnání hry. Po deseti minutách hry ztráceli hosté třináct bodů – 23:10. Druhé dějství přineslo opět urputný boj a střelci na obou stranách šetřili přesnými zásahy. Výsledkem byl nejchudší bodový příděl v zápase (dohromady padlo jen 15 bodů). Spartakovci se poprvé prosadili až v 18. minutě (Čegan), ale to již domácí vedli 32:12. Poločasové vedení husitů 33:15 bylo hodně výmluvné a ukazovalo na střeleckou mizérii všech kaplických hráčů.

Po změně stran se hosté nadechli k náporu a konečně se začali prosazovat i v útoku. Bod po bodu ukrajovali z nabytého manka a perfektní obranou přiváděli domácí střelce doslova k šílenství. Když ve 28. minutě snižoval Čegan již na 38:30, přinutil tak domácího lodivoda k oddechovému času. Následná akce hostů košem neskončila a Táborští do konce třetí čtvrtiny odskočili do dvouciferného vedení – 43:30. Do poslední desetiminutovky soutěžního ročníku 2010/2011 vstoupili Kapličtí s odhodláním neprodat svou kůži lacino a poprat se o dobrý výsledek. S přibývajícím časem však ubývaly síly a na každý koš Spartaku dokázali hráči BK odpovědět stejnou mincí. Body tedy přibývaly rovnoměrně na obou stranách a domácí si drželi dostatečný odstup. Tři minuty před koncem ukazovala tabule stav 49:37 a na konci zápasu 56:42.

Kaplickým se opět nedařila střelba ze střední vzdálenosti, i když zaznamenali osm trojek, a stejně jako v předchozím duelu se trápili i při střelbě trestných hodů (13/4). A když rozhodčí nastavili rozdílný metr při posuzování přestupků obou týmů (veškeré sporné míče přisoudili arbitři domácím a tolerovali jejich tvrdou hru) nezbylo spartakovcům po závěrečném klaksonu nic jiného, než pogratulovat soupeři a popřát mu štěstí v dalších bojích.

Fakta – základní pětka a body Kaplice: Čegan 15, Adámek 14, L. Hejný 4, Ševčík, Kratochvíl, střídali: Beň 4, Fidler 3, Částka 2, Sládek, F. Hejný, trojky: 8 (Adámek 4, Čegan 3, L. Hejný 1), trestné hody: 13/4 (30,8%!), čtvrtiny: I. 23:10, II. 10:5, III. 10:15, IV. 13:12.

Očima trenéra

„K zápasům jsme nenastupovali kompletní. Chyběli elitní střelec Novotný, který měl v sezoně průměr patnáct bodů na zápas, i další střelec Mladý. Tým jsme doplnili o dorostence Sládka a na závěr povolali i Filipa Hejného. Kluci na hřišti nechali duši, bojovali, ale soupeř byl prostě lepší. Vyšší postavení v tabulce a snazšího soupeře pro čtvrtfinále jsme ztratili sami několika zbytečnými prohrami v základní části,“ hodnotil duely play off a celou sezonu kaplický kouč Václav Blažek.

Další série: Pelhřimov – Strakonice B 2:0 (91:50, 78:55), Humpolec – Viktoria Tábor 2:0 (67:55, 79:57), Písek B – J. Hradec B 1:1 (62:52, 54:92 – rozhodne třetí duel).

Jan Beň